Griežtas draudimas – dalyje Lietuvos mokyklų: vaikams – jokių mobilių telefonų, o tėvams tai patinka

Aktualijos

Neretai mokytojai suka galvas, kaip užtikrinti, kad mokyklose moksleiviai taip dažnai nesinaudotų savo mobiliais įrenginiais. Tiesa, kai kuriose ugdymo įstaigose tam, kad būtų sukontroliuotas moksleivių naudojimas mobiliaisiais, jais mokiniams apskritai uždrausta naudotis. Mokyklų atstovų teigimu, toks apribojimas priverčia vaikus daugiau bendrauti tarpusavyje ir padeda slopinti patyčias.

Visgi, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas sako, kad toks mobiliųjų įrenginių naudojimo apribojimas mokiniams bent kol kas turėtų būti vykdomas bendruomeniniu, o ne nacionaliniu mastu.

Akmenės rajono savivaldybėje net 6 iš 8 esančių bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams yra draudžiama pamokų ir pertraukų metu naudotis savo mobiliaisiais įrenginiais, nebent jie yra reikalingi ugdymo proceso metu. 

„Tose 6-iose mokyklose skirtingais būdais, bet visur yra mobiliųjų telefonų naudojimo ribojimas“, – teigia Akmenės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Gražina Karvelienė.

Akmenės rajono savivaldybės atstovė teigia, kad pirmoji mokykla, įsidiegusi tokį apribojimą buvo Ventos gimnazija, kuri šį draudimą įvedė dar praėjusių mokslo metų pradžioje. 

Mobilieji telefonai mokyklose (nuotr. SCANPIX)

„Ventos gimnazija įrengė kiekvienam mokiniui spinteles. Ir telefonus, atėję mokiniai, palieka spintelėse, o juos pasiima tik po pamokų“, – aiškina G. Karvelienė, kuri priduria, kad šis draudimas mokyklose yra oficialiai įformintas mokymosi sutartyse. 

Akmenės rajono savivaldybės atstovės teigimu, nors kitos Akmenės mokyklos ne visos turi tokias spinteles, tačiau taip pat susitaria kokiu būdu mokiniai gali palikti telefonus – pavyzdžiui, pradinukai telefonus atiduoda mokytojui prieš prasidedant pamokoms, o vyresnių klasių mokiniai – prieš prasidedant kokiai nors pamokai.

Panašūs draudimai taikomi ir Širvintų rajono bendrojo ugdymo įstaigose, kurioje visose 5-iose mokyklose yra pritaikytas šis ribojimas su tam tikromis išimtimis. Pavyzdžiui, jeigu mokinys serga ir jam yra reikalingas išmanusis įrenginys, kad galėtų sekti savo sveikatos būklę. 

Draudimas pasitvirtino

Ventos gimnazijos direktorė Daivos Gricienė aiškina, kad jei vaikai praneša, jog jiems, pavyzdžiui, reikės susisiekti su tėvais, tuomet savo telefonu pasinaudoti jie gali.

„Bet ten, kad išeitų ir scrollint’ų, žaistų su jais, tai neleidžiam. Turim tik atskirą erdvę bibliotekoje, kur mokinys, atsinešęs telefoną, pavyzdžiui, laisvų pamokų metu, gali juo naudotis, ruoštis kitoms pamokoms, ieškoti informacijos, bet ne žaisti“, – aiškina Ventos gimnazijos direktorė.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Anot jos, iš pradžių, išgirdę apie tokį draudimą, kai kurie mokinių tėvai klausinėjo, kaip jiems reikės susisiekti su savo vaikais, tačiau vėliau šios problemos išsisprendė ir tėvai netgi džiaugėsi tokiu priimtu sprendimu.

Mobilieji telefonai mokyklose (nuotr. SCANPIX)

„Tėvus informavome, kad bus galimybė kalbėti su klasės auklėtoja, paskambinti į raštinę, pagaliau ir dalykų mokytojams leidžiam kabinetuose turėti telefonus su išjungtu garsu. Kad jeigu būtų poreikis, galėtų išsikviesti pagalbą ar įvykus kokiam nors sveikatos sutrikimui, ar konfliktinei situacijai, kad nereikėtų mokytojui išeiti iš kabineto“, – sako D. Gricienė.

Be to, Ventos gimnazijos direktorė pabrėžia, kad šis draudimas atnešė ir nemažai naudos.

„Po COVID-19 vaikai labai atprato bendrauti, sumažėjo fizinis aktyvumas. Pastebėjome, kad grįžę į mokyklą, jie pertraukų metu susėdę vienas šalia kito, rašo vienas kitam žinutes, bet nebendrauja gyvai. Tai kai pernai įvedėme tą draudimą, su mokytojais vėliau analizavome, kuo pasikeitė mūsų mokykla. Tai buvo labai gera girdėti, kad vaikai geba vienas su kitu kalbėti, žaisti judriuosius žaidimus, tai paskatina ir į lauką išeiti, pasportuoti ir pasivaikščioti“, – džiaugiasi D. Gricienė.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje apribojimas mokiniams naudotis mobiliaisiais telefonais pamokų metu buvo pradėtas praeitų mokslo metų pavasarį.

Be to, draudimą, progimnazijos direktorės Jūratės Stankevičienės teigimu, inicijavo 7 klasės mokiniai, kurie nusprendė apsisaugoti nuo telefoninių patyčių. Todėl mokyklos taryba, į kurią įeina ir mokiniai, ir jų tėvai, ir mokytojai nusprendė uždrausti ugdymo proceso metu naudotis mobiliaisiais įrenginiais.

„Per pertraukas, jeigu vaikai turi telefoną, tai kartais jie vienas kitam negražią žinutė parašo, nufilmuoja ką nors įžeidžiančio ir kelia į socialinius tinklus. Tai vaikai paprašė, kad būtų tai kontroliuojama“, – aiškina J. Stankevičienė.

Todėl dabar, į „Atžalyno“ progimnaziją atvykę moksleiviai savo išmaniuosius įrenginius turi įdėti į savo asmeninę spintelę, kuris ten būna visą dieną. Tiesa, kaip ir Ventos gimnazijoje, gali būti pritaikomos ir tam tikros išimtys.

Vaikai su telefonu (nuotr. Unsplash.com)

Be to, J. Stankevičienė pabrėžia, kad draudimas taip pat mokiniams atnešė labai didelę naudą.

„Mokiniai pradėjo žaisti, klasėse atsirado stalo žaidimus, kuriuos atsineša vaikai. Viena šeštokų klasė netgi nusipirko savo asmeninį kamuolį, su kuriuo aikštėje žaidžia. Pradėjo bendrauti tarpusavyje, eiti į biblioteką ir tokių didelių problemų, kad reikalingas būtų telefonas, mums neiškilo“, – teigia J. Stankevičienė.

Nacionaliniu mastu dar per anksti

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas Dainius Žvirdauskas sako, kad tokį draudimą žmonės gali vertinti iš dviejų pusių – viena pusė – imperatyvioji – gali palaikyti tokį sprendimą drausti išmaniuosius įrenginius mokyklose.

O iš kitos pusės žmonės gali teigti, jog tokiu būdu yra pažeidžiamos vaikų žmogaus teisės, apribojamos jų galimybės gauti informaciją ir bendrauti su šeima. Anot jo, dalis mokytojų sako ir tai, kad jei mokyklos būtų kompiuterizuotos, mokiniams apskritai nebūtų poreikio būti su mobiliaisiais.

Moksleiviai (nuotr. Fotodiena.lt)

Visgi, LMVA prezidentas akcentuoja, kad kol kas tokie draudimai mokyklose turėtų siekti tik bendruomeninį lygį, o ne nacionalinį.

„Asmeniškai būčiau už universalų, tarpinį variantą. Gali susitarimai būti lokalūs, atskiruose dalykuose.(…) Bet kokiu atveju, jeigu imtis tokio sprendimo nacionaliniu mastu, kad būtų uždrausti mobilieji telefonai, reikėtų platesnės diskusijos apie tai. Ir aš tokio nacionalinio sprendimo šiame etape nedrįsčiau priimti. O lokalūs, bendruomenės lygmens sprendimai jau ir dabar įmanomi“, – teigia D. Žvirdauskas.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e