Vis daugiau lietuvių savo darže nori ne tik želdynų, bet ir užsiauginti ekologiškų daržovių, prieskonių ir vaistinių augalų. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytoja Ingė Auželienė TV3 laidoje „Svajonų sodai“ pataria, ką būtina žinoti apie svogūnų apsaugą nuo grybinių ligų ir auginimą namuose.
Kaip pasakoja Ingė Auželienė, nuo kovo mėnesio galime auginti svogūnų laiškus namuose ant palangės ar šiltnamyje, o gegužės mėnesį svogūnus galėsime sodinti lauke ir auginti.
Apsaugoti svogūnus nuo ligų
Tačiau, svogūnus auginant lauke visą vasarą, juos neretai užpuola ir įvairios ligos. Tam specialistė atskleidžia vieną efektingą gudrybę.
„Jeigu svogūnų svogūnėlius pamirkysite kalio permanganate, jie žymiai mažiau užsikrės įvairiomis grybinėmis ligomis“, – priduria I. Auželienė.
Kalio permanganato tirpale galima mirkyti įvairių daugiamečių gėlių svogūnėlius, taip pat įvairius gumbinius augalus, kurie yra linkę sirgti grybinėmis ligomis. Pamirkius šiame tirpale, mes atliekame augalų prevenciją ir apsaugome augalus visam sezonui.
„Jo reikia labai nedaug, vos keletos grūdelių – spalva tampa intensyviai violetinė. Jeigu tirpalas pasidarė per stiprus, geriau pripilti šiek tiek vandens. Vėliau svogūnėlius perplauname vandeniu, šią procedūrą darome prieš pat sodinimą, panaudotu tirpalu galima likus savaitei iki sėjos sulaistyti žemę“, – sako ji.
Svogūnų laiškų auginimas namuose
Jeigu norite svogūnų laiškus užsiauginti namuose, vienas iš būdų – susodinti svogūnėlius į pasirinktą indą.
Tačiau tuomet laiškų teks palaukti, o kol šie mus nudžiugins žaluma, galima imtis kito būdo – pernykščius svogūnus paruošti auginimui inde su durpių substratu.
„Jeigu merkiame vandenyje, svogūnų šaknys auga labai greitai ir nebetelpa mažame inde, o svogūnų laiškai auga žymiai mažesni. Svogūnų laiškų auginimui galima naudoti kartoninį kiaušinių dėklą. Jį iki pusės reiktų pripildyti kompostine žeme, o svogūnų lukštus nuvalyti“, – paaiškina I. Auželienė.
Specialistė pabrėžia, kad labai svarbu yra išmokti tinkamai nupjauti svogūną, kad per keletą savaičių jie užaugintų gausią laiškų žalumą:
„Pjauti reikia atsargiai, kad nepažeistumėte viršūnėlių. Jei svogūnų laiškai išauga pažeisti, vadinasi buvo pažeista viršūnėlė. Beje, pro kartoninę kiaušinių dėžę gerai praauga šaknys ir gali maitintis toliau“.