Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse išmokos gyventojams yra siejamos su kai kuriomis jiems priklausančiomis pareigomis. Pavyzdžiui, nustatytais skiepais nepaskiepijus vaikų, tėvams gali būti stabdomas pinigų už vaikus mokėjimas. Ar Lietuvoje atsisakantiems skiepų nuo koronaviruso galima sustabdyti pinigų mokėjimą?
Šiuo metu kai kuriose šalies savivaldybėse gyventojų skiepijimas nevyksta itin sklandžiai. Pavyzdžiui, Šalčininkų rajone kol kas yra paskiepyta tik 7 proc. visų gyventojų, Vilniaus rajone – kiek daugiau nei 11 proc. gyventojų, kai visoje Lietuvoje – daugiau kaip 17 proc. gyventojų.
Teisės aktai numato kai kurių gyventojų grupių privalomą testavimą, ar jie nėra užsikrėtę Covid-19 virusu. Nesilaikantiems šių reikalavimų gresia administracinė atsakomybė ir baudos.
Teisės aktai leidžia apriboti žmogaus teises ir laisves, jeigu jis kelia grėsmę savo arba aplinkinių sveikatai ir gyvybei.
Tačiau ar „Sodra“ gali sustabdyti pensijos ar kurių nors išmokų mokėjimą tol, kol žmogus nesiskiepija, nors turi galimybę ir jo sveikatos būklė leidžia tai padaryti?
O ar gali darbdavys sustabdyti darbo sutartį ir nemokėti atlyginimo darbuotojui tol kol šis pasiskiepys?
Teisę gauti pinigus gina Konstitucija
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė informavo, kad net jeigu žmogus nesiskiepija ir kelia grėsmę savo ir aplinkinių sveikatai ir saugumui, jam priklausančios išmokos vis tiek turi būti mokamos.
„Visos socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo sąlygos yra nustatytos Socialinio draudimo pensijų įstatyme. Norint, kad „Sodra“ dėl kokių nors priežasčių stabdytų socialinio draudimo pensijų mokėjimą, šios priežastys turi būti numatytos įstatyme, taigi, tokį sprendimą turi priimti Seimas.
Teisę gauti pensiją Lietuvoje garantuoja Konstitucija: „Valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės, maitintojo netekimo ir kitais įstatymų numatytais atvejais.“ Asmens noras ar nenoras vakcinuotis negali suvaržyti ar apriboti konstitucinių asmens teisių“, – paaiškino E. Banienė.
Anot jos, Darbo kodeksas nenumato galimybės nemokėti darbo užmokesčio ar kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, jeigu žmogus atsisako skiepytis, taip pat nenumato galimybės jį nušalinti nuo darbo, atsisakius skiepytis.
Susirūpino neskiepijamais pensininkais
Pirmadienį premjerė Ingrida Šimonytė dalyvavo nuotoliniame susitikime su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais. Per susitikimą diskutuota apie prioritetinę vyresnių nei 65 metų asmenų vakcinaciją ir kaip šį procesą būtų galima dar labiau paspartinti.
Anot premjerės, praeita savaitė buvo rekordinė pagal paskiepytų žmonių skaičių, tačiau vyresnių nei 65 metų senjorų skiepijimas ne visose šalies savivaldybėse tolygus: vienose sėkmingai sekasi juos skiepyti, ir jos gali būti pavyzdys kitoms savivaldybėms.
„Virusas senjorams negailestingas, senjorai serga itin sunkiai, o šios grupės mirtingumas pats didžiausias. Vyriausybei šiuo metu svarbiausia apsaugoti juos: kuo greičiau kuo daugiau senjorų gaus skiepą, tuo greičiau galėsime pereiti prie kitų grupių skiepijimo.
Savo ruožtu Vyriausybė mobilizuoja visas pajėgas, kad palengvintų savivaldai procesą. Pasitelkiami visi įmanomi resursai padėti savivaldybėms organizuoti senjorų atvežimą iki vakcinacijos vietų“, – pranešime cituojama I. Šimonytė.
Savivaldybių merams esą buvo pristatytos priemonės, skatinančios aktyvesnį senjorų vakcinavimą. Šiandien Vyriausybė padidino leistiną asmenų iš skirtingų namų ūkių, galinčių vykti viename automobilyje, skaičių.
„Tokiu sprendimu siekiame paskatinti kaimynus, pažįstamus, kolegas pavežti pasiskiepyti tuos, kurie to padaryti patys negali. Esant poreikiui savivaldybės gali naudoti mokyklų geltonuosius autobusiukus senjorams pavežti iki vakcinavimo vietos arba vakcinavimo komandoms atvežti pas senjorus“, – sakė premjerė.
Vien senatvės pensijas Lietuvoje gauna daugiau kaip 610 tūkst. gyventojų, pagal darbo sutartį dirba daugiau kaip 1,3 mln. gyventojų. Kol kas Lietuvoje yra paskiepyta 479 tūkst. gyventojų.
Šaltinis: tv3.lt
Komentarai