Atostogos vasarą gali būti kitokios: su kaukėmis ant veido – ir degintis į paplūdimį

Naujausios žinios

Dėl koronaviruso infekcijos protrūkio paskelbus karantiną, gyvenimas Lietuvoje pasikeitė. Neįprasta gali būti ir artėjanti vasara bei mūsų atostogos. Jei karantinas toliau tęstųsi ir birželį ar dar ilgiau, paplūdimiuose degintis ir ilsėtis taip pat būtume priversti su apsauginėmis veido kaukėmis, įsitikinusi epidemiologė Galina Zagrebnevienė.

„Jeigu jūs gulite pliaže ir karantino sąlygos dar nebus tiek sušvelnintos, kad galima laisvai vaikščioti be kaukių, tai tokiu atveju, aišku, kad privalėsime su jomis būti. Bet maudantis jūroje būti su kauke yra nesąmonė, nebent pats taip norite.

Jeigu jūs atvažiavote prie mažo ežeriuko ir ten nėra svetimo žmogaus, tik jūsų šeima, tai kaukės dėvėjimas tikrai nebus reikalingas“, – „Žinių radijuje“ svarstė epidemiologė.

Kaukes dėvėti privaloma, nes rekomendacijų lietuviai neklauso?

Epidemiologės G.Zagrebnevienės teigimu, tautiečiai neturėtų skųstis, kad veido apsaugos priemonių dėvėjimas Lietuvoje yra privalomas, nes jie patys esą nesilaiko paskelbtų rekomendacijų, todėl valdžiai ir tenka imtis griežtesnių priemonių.

„Pasakysiu galbūt nedaug kam patinkančią tiesą: mūsų tautiečiui pasakant, kad kaukės dėvėjimas yra rekomenduojamas, jis niekada jos ir nedėvės, jei nėra privalu. Aš seniai gyvenu čia ir turiu labai didelę ir įvairią patirtį sveikatos priežiūros sistemoje. Čia rekomenduojama – nėra privalu, kaip daroma kitų šalių sveikatos priežiūros sistemose.

Kitose šalyse žmonės kategoriškai vykdo tas nuostatas, o pas mus, jeigu tik rekomenduojama, tai galima ir ranka numoti“, – pareiškė ji.

Specialistė pabrėžė, kad kaukes privalomai reikėtų dėvėti tol, kol šalyje bus įvestas karantino režimas, o dėl jo laikotarpio turėtų spręsti Vyriausybė. Primename, kad trečiadienį ministrų kabinetas svarstys, ar karantiną pratęsti dar dviem savaitėms bei kaip sušvelninti jo ribojimus.

„Noriu pabrėžti, kad šios medicininės veido kaukės ir kitos priemonės yra naudojamos kaip infekcijos šaltinio kontrolės priemonė. Tai reiškia, kad asmuo, sergantis arba nejaučiantis užkrečiamosios ligos požymių, gali į išorę, tai yra mums visiems, kalbėdamas, čiaudėdamas, kosėdamas skleisti lašelius, kuriuose gali būti virusai.

Siekiant užkirsti kelią viruso patekimui iš infekuoto asmens, yra daromas mechaninis barjeras ir tokiu būdu apribojamas viruso plitimas. Jeigu nėra infekcijos šaltinio, tai kaip ir būtų neprivalu dėvėti kaukę, bet, būdami visi solidarūs, kadangi nežinome to infekcijos šaltinio, tam, kad sumažintume viruso plitimą visuomenėje, visi nešiokime ir pakentėkime“, – ragino ji.

Daug kartų dėvėti galima ir medicininę kaukę, tačiau su viena sąlyga

Specialistė paklausta, kodėl medikai rekomenduoja vienkartines medicinines kaukes dėvėti tik kartą, o pasiūtas medžiagines – išskalbus kiek tik norima, nors medicininių kaukių sudėtis yra geresnė, tikino, kad medicinines kaukes kas kelias valandas keisti rekomenduojama tik medikams, dirbantiems su koronavirusu infekuotais pacientais.

„Visų pirma, keisti medicinines kaukes po kiekvieno paciento ar su ja pabuvus kelias valandas yra rekomendacija sveikatos priežiūros darbuotojams, kurie dirba COVID-19 židiniuose, o visiems kitiems rekomenduojamos tiek medicininės kaukės, tiek visos kitos priemonės, dengiančios veidą, nosį.

Tai toks reikalavimas, kad ją panešiojus 2-3 valandas reikia išmesti, yra ne visuomenei, o medikams. Geriausia priemonė – skalbimas ir apdorojimas karščiu. Reikia skalbti daugiau nei 70 laipsnių temperatūroje“, – patarė epidemiologė.

Ji pridūrė, kad reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip elgiamės ir būdami su kaukėmis.

Pavyzdžiui, neliesti jų rankomis, jei po to iškart jų nenusiplauname, nes virusas gali įsitvirtinti ant pačios kaukės, o elgdamiesi neatsargiai, galime užsikrėsti palietę kaukę ir vėliau rankomis liesdami veidą, akis.

Šaltinis: lrytas.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e