Ingridos Šimonytės pyktis didėja! Premjerė skelbia ultimatumą: Ar jo pavyks išvengti, ar reikės ieškotis naujo premjero?

Naujausios žinios

Ką reiškia Ingridos Šimonytės aštrios užuominos, kad Vyriausybė neskelbs dar vieno griežto karantino: ar jo pavyks išvengti, ar reikės ieškotis naujo premjero?

Valdantiesiems neramu – kasdien prastėjanti epidemiologinė situacija reiškia, jog Vyriausybei neišvengiamai gali tekti imtis naujų karantino griežtinimų, kurie gali išprovokuoti rimtą politinę krizę.

„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, Seimo konservatorių frakcijos nariams I.Šimonytė leidusi suprasti, kad jeigu reikėtų skelbti dar vieną karantiną, ji gali pasitraukti iš pareigų.

Toks Vyriausybės vadovės ultimatumas esą nuskambėjo, kai Seimo konservatoriai jau prieš kiek laiko premjerę ėmė spausti kuo greičiau atlaisvinti užsitęsusio karantino suvaržymus.

Tai, kad premjerė frakcijoje buvo spaudžiama į kampą, patvirtino ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovas konservatorius Antanas Matulas.

Tiesa, politikas tikino, kad I.Šimonytė kalbėjo ne apie galimą atsistatydinimą, o apie asmeninę atsakomybę, kurią ji yra pasirengusi prisiimti už Vyriausybės sprendimus.

„Atsistatydinimų nebus, tikrai“, – portalo lrytas.lt laidoje „Ne spaudai“ tikino konservatorius, kuris mano, kad Vyriausybė su pandemija kaunasi nedarydama šiurkščių klaidų.

Į pastabas reagavo piktai

Įtampa Seimo konservatorių frakcijoje ėmė augti supratus, kad pernelyg užsitęsęs karantinas neduoda tokio efekto, kokio tikėtasi, o vakcinos tiekimas irgi stringa.

Kaip smarkiai įkaitusi temperatūra valdančiųjų gretose, ypač išryškėjo, kai kovo pradžioje Vyriausybėje buvo svarstomas siūlymas dėl privalomo testavimo.

Tuomet I.Šimonytė, išgirdusi konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio abejones dėl siūlymų atitikties Konstitucijai, susierzino ir skubiai nutraukė posėdį vos jam prasidėjus: „Mes šitą klausimą atidedame iki geresnių laikų.“


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Bet šaltiniai valdančiojoje frakcijoje tikina, esą tai buvo toli gražu ne pirmas I.Šimonytės pykčio proveržis. Premjerė ir Seimo konservatoriai esą aštriai susikibo ir kiek anksčiau diskutuodami dėl pandemijos valdymo.

Kai kurie konservatoriai „Lietuvos rytui“ neoficialiai prasitarė, jog viename frakcijos posėdžių I.Šimonytė sulaukė priekaištų, kad Vyriausybė galėtų būti lankstesnė priimdama sprendimus dėl karantino švelninimo.

Parlamentarams, pavyzdžiui, kliuvo, kad iš pradžių kažkodėl buvo leista atidaryti tik dalį prekybos centrų.

Konservatoriai tokį sprendimą, kuris prekybininkus paskatino atitverti prekybos plotus juostomis, atvirai vadino nesąmone.

Į tokias pastabas I.Šimonytė esą reagavo piktokai: „Patys galėsite ir pranešti apie trečią karantiną.“

Atsakomybės nesikrato

A.Matulas patvirtino, kad premjerė buvo sulaukusi frakcijos narių spaudimo dėl karantino švelninimo.

Anot politiko, tokie raginimai kasdien buvo girdimi iš visuomenės, žiniasklaidos, todėl natūralu, kad politikai apie tai bandė kalbėti ir su Vyriausybės vadove.

„Gal bandėme kalbėti ir spausti, kad greičiau atsidarykime, atlaisvinkime viską, važiuokime, pirkime, pardavinėkime.

Galbūt premjerė ir pasakė, kad jei bus padaryta klaidų, jei pradės augti susirgimų bei mirčių skaičius, atsakomybę teks prisiimti ne mums, bet jai“, – laidoje „Ne spaudai“ sakė A.Matulas.

Tačiau konservatorius švelnino situaciją sakydamas, esą tai skambėjo ne kaip ultimatumas, kad premjerė trauksis iš posto.

„Aš tokio pasakymo, kad ji atsistatydintų, jei tektų skelbti dar vieną karantiną, negirdėjau.

Kai frakcijoje pradėjome I.Šimonytę spausti, kad galbūt reikėtų labiau atsižvelgti į žmonių nuotaikas ir greičiau paleisti įvairias veiklas ir atšaukti karantiną, aišku, kilo klausimas, o kas prisiims atsakomybę už tai, jei dėl mūsų klaidų prasidėtų trečioji banga?

Tada premjerė ir pasakė, kad būtent ji prisiims atsakomybę.

Labai gerai, nes mes turėjome premjerų, kurie nenorėdavo prisiimti atsakomybės už vieno ar kito ministro klaidas. Jie darydavo ką nori, o premjeras giedodavo savo giesmę. Tai šiuo atveju labai gerai, kad premjerė prisiima atsakomybę už visos Vyriausybės veiklą“, – kalbėjo A.Matulas.

Tiki tuo, ką daro

Ar I.Šimonytė iš tiesų ketina pasitraukti iš posto, jei jos vadovaujamai Vyriausybei tektų skelbti dar vieną griežtą karantiną ir kaip ji vertina bendražygių spaudimą?

Premjerės patarėja Rasa Jakilaitienė „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad tokio ultimatumo I.Šimonytė frakcijos kolegoms nėra iškėlusi: „Ministrė pirmininkė mano, kad dirbti darbą verta tol, kol tiki tuo, ką darai, o valdžia pati savaime yra ne vertybė, o tik atsakomybė.“

Premjerės manymu, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir kitų valdančiųjų palaikymas Vyriausybės veiklos sėkmei yra kertinis, priešingu atveju ji negalėtų dirbti.

„Natūralu, kad debatuose dėl įvairios veiklos suvaržymo ir laisvinimo yra įvairių nuomonių ir jas dėsto tiek politikai, tiek ekspertai, tiek analitikai“, – premjerės žodžius perdavė R.Jakilaitienė.

Pasak I.Šimonytės, Vyriausybė nuo pat pradžių laikėsi nuostatos, kad epidemiologinės situacijos pagerėjimas nuo labai prastos padėties praėjusių metų pabaigoje pats savaime nebūtų pagrindas atšaukti apribojimus ar didžiąją jų dalį, nes per tą patį laikotarpį paaiškėjo nauja rizika – pavyzdžiui, mutacijos ir galimų greitų bangų atsikartojimų grėsmė.

„Vyriausybė vengė ir vengia „jo jo“ efektų. Ta nuostata buvo komunikuojama ir frakcijos kolegoms svarstant karantino situaciją.

Jeigu frakcija būtų priešingos nuomonės, be jokios abejonės, būtų galima svarstyti, ar Vyriausybė išvis turi įgaliojimus veikti neturėdama pasitikėjimo.

Tačiau šiuo metu tiek tebegalioja karantinas ir nemaža dalis jo apribojimų, tiek Vyriausybė stengiasi išvengti buvusių apribojimų grąžinimo, nors ir dėl pablogėjusios padėties neatveria naujų sričių taip greitai, kaip tikėtasi vasario mėnesį“, – taip I.Šimonytė pakomentavo diskusijas, kurių atgarsiai prasismelkė iš uždarų valdančiosios frakcijos posėdžių.

Užsiplieskia ne pirmąkart

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje premjere paskirta I.Šimonytė jau ne pirmą kartą laido užuominas, kad ji nesilaikys įsikibusi šio posto ir gali bet kada pasitraukti.

Tai I.Šimonytė konservatoriams pirmą kartą tiesiai išrėžė pernai gruodį, kai Seimas nepaklausė jos raginimų ir tvirtindamas šių metų biudžetą balsavo už tai, jog parlamentarų padėjėjų algoms papildomai būtų skirta 1,5 mln. eurų.

Šį liberalo Ričardo Juškos teiktą pasiūlymą tada parėmė ir opozicija, ir dalis valdančiųjų. Tai supykdė I.Šimonytę: „Tokio cinizmo šitoje šalyje dar nebuvo.“

Bet dar labiau didžiausios frakcijos nariams kliuvo neviešai.

Anot pačių konservatorių, po šio balsavimo I.Šimonytė juos išgąsdino ne juokais: „Jeigu šitaip nuo pirmų dienų, aš išeinu – man šito posto nereikia.“

Po tokio emocijų proveržio konservatoriai puolė Vyriausybės vadovės atsiprašinėti.

Kai kurie frakcijos nariai ir dabar „Lietuvos rytui“ liudijo, jog panašių premjerės blykstelėjimų yra buvę jau nekart, tiesa, jie nebuvo linkę jų vertinti itin rimtai. Pasak jų, tai daugiau emocijomis paremtos frazės, kurių pagrindinis tikslas – pademonstruoti, jog Vyriausybės vadovė nesilaiko įsikibusi kėdės.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e