Kaikurios šalys jau atšaukia neteisėtas karantino priemones. Ar Lietuvoje viskas teisėta?

Naujausios žinios

Belgija, teismo sprendimu, dėl nepakankamo teisinio pagrindo per 30 dienų turi atšaukti visas priemones koronavirusui suvaldyti. O Čekijos teismas antikonstituciniu paskelbė čia galiojantį reikalavimą iš užsienio grįžtantiems asmenims turėti neigiamą koronaviruso testą. Lygiai toks pats reikalavimas galioja ir Lietuvoje, tačiau mūsų Konstitucinis Teismas tyli.

Reikalavimus reikia atšaukti

Belgija, teismo sprendimu, dėl nepakankamo teisinio pagrindo per 30 dienų turi atšaukti visas priemones koronavirusui suvaldyti. Atitinkamą sprendimą, išnagrinėjęs Žmogaus teisių lygos skundą, priėmė sostinės Briuselio pirmosios instancijos teismas, trečiadienį skelbė šalies žiniasklaida. Vidaus reikalų ministerijos atstovė patvirtino, kad toks teismo sprendimas priimtas.

Žmogaus teisių lyga prieš kelias savaites padavė į teismą Belgijos valstybę, nes jos dėl pandemijos priimti sprendimai esą neturi teisinio pagrindo. Teismo sprendimas numato 5000 eurų baudą kasdien, tačiau ne daugiau kaip 200 000 eurų, jei priemonės nebus atšauktos.

Šiuo metu Belgijoje galioja griežti karantino ribojimai. Gyventojams leidžiama turėti artimą kontaktą tik su vienu asmeniu iš kito namų ūkio. Lauke galima susitikti keturiems asmenims dėvint kaukes. Restoranai ir barai uždaryti jau kelis mėnesius.

Visoje šalyje jau seniai galioja naktinė komendanto valanda. Be to, be svarbios priežasties negalima į Belgiją nei atvykti, nei iš jos išvykti.

Piliečiams grįžti negali uždrausti

Čekijos teismas antikonstituciniu paskelbė čia galiojantį reikalavimą iš užsienio grįžtantiems asmenims turėti neigiamą koronaviruso testą. Teismas rėmėsi konstitucijos pagrindinių teisių chartija, kuri bet kuriuo metu garantuoja laisvą grįžimą į Čekiją, sakė atstovas.

Ligšiolinis reikalavimas turėti neigiamą testo rezultatą dar prieš skrydį ar kelionę į Čekiją yra neproporcingas. Tikslas įveikti pandemiją gali būti pasiektas ir švelnesnėmis priemonėmis, pavyzdžiui, karantino ir testo prievole jau atvykus, sakė atstovas.

Ypač problematišku teismas vadino elgesį su žmonėmis, kurių testas prieš kelionę į Čekiją yra teigiamas. Jie verčiami likti užsienyje ar susitaikyti su sankcijomis. Už tai, kad grįžta į savo šalį, Čekijos piliečiai yra baudžiami, kritikavo teismas.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Teismo sprendimas įsigalios balandžio 5 dieną. Teisėjai davė vyriausybei laiko priimti konstituciją atitinkantį reglamentą. Jie pabrėžė jokiu būdu nenorintys sumenkinti koronaviruso keliamo pavojaus. Tačiau negalima atsisakyti teisinės valstybės principų laikymosi.

Čekijoje testo prievolė taikoma grįžtantiems iš beveik visų pasaulio šalių, išskyrus Australiją, Pietų Korėją, Naująją Zelandiją, Singapūrą ir Tailandą, Vatikaną ir Islandiją. Atvykstant iš kai kurių šalių, pavyzdžiui, Prancūzijos, reikalingas PGR testas, iš kitų užtenka greitojo testo.

Lietuvoje viskas teisėta?

Įdomu, kad Lietuvoje taip pat galioja reikalavimas pateikti neigiamą koronaviruso testo atsakymą grįžtant į Lietuvą. Vežėjai ir kelionių organizatoriai yra įpareigoti užtikrinti, kad keleiviai, neturintys ne seniau nei prieš 72 val. gauto neigiamo atsakymo dėl COVID-19, nepatektų į transporto priemonę. Taigi, jei Lietuvos pilietis, pavyzdžiui, nuvykęs į Egiptą, ten užsikrėtė ir gavo teigiamą COVID-19 testo rezultatą, turi ten ir likti iki kol sulauks neigiamo rezultato. Tokių istorijų socialinėje erdvėje jau apstu.

Nepaisant to, kad keleivis atvyksta į Lietuvą su neigiamu testu, jam vis tiek taikomas reikalavimas izoliuotis 10 dienų. Tiesa, yra tam tikrų išimčių. O pavyzdžiui, keliaujantiems į Lietuvą savo transportu testą galima atlikti jau čia – per 24 val. reikia registruotis dėl tyrimo. Ar ne diskriminacija?


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e