Vyriausybei nusprendus, kad be galimybių paso būtinų prekių bus galima nusipirkti tik mažesnėse nei 1500 kv. metrų ploto parduotuvėse, gyventojai ėmė skaičiuoti ir matuoti netoliese esančių parduotuvių plotus. Didieji prekybos tinklai vardija, kad mažų parduotuvių tikrai turi, o vienas iš jų svarsto, kad ir didesnėse parduotuvėse nereikės galimybių paso, jei pirkėjai naudosis savitarnos kasomis.
Įvairiose socialinio tinklo „Facebook“ grupėse žmonės klausinėja vieni kitų, kur artimiausia parduotuvė, kurios plotas neviršija 1500 kv. metrų. Žmonės greitai suskaičiuoja, kad šalia aplink net ne vienas prekybos centras, kurio plotas nedidelis, tad jame galės lankytis visi, kurie neturi galimybių paso.
Gyventojai diskutavo, kad skiepytis jų niekas neprivers, į parduotuves jie vis tiek eis, o paslaugomis irgi ras būdų pasinaudoti.
Tad portalas tv3.lt pasiteiravo didžiųjų prekybos tinklų, kiek jie turi parduotuvių, kuriose nereikės galimybių paso.
Siūlo išeitį, kad nereikėtų galimybių paso
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis teigė, kad iš viso yra 152 parduotuvės, iš jų 32, kuriose reikėtų tikrinti pirkėjų galimybių pasus.
„Šiose parduotuvėse kontaktinė prekyba bus negalima. Dar norime pastebėti, kad daugelyje šių parduotuvių yra savitarnos kasos. O vyriausybės nutarime klabama apie kontaktinį žmonių aptarnavimą. Savitarnos kasos, mūsų supratimu, nėra kontaktinis pirkėjų aptarnavimas.
O galimybių paso tikrinimas vyks paprastai, kasininkas prieš parduodamas produktus paprašys galimybių paso. Kol kas taip esame suplanavę visus procesus, gal ateityje kas ir keisis. Turime dar mėnesį laiko“, – komentavo D. Ryliškis.
Nežino kaip, bet Vyriausybės sprendimą vykdys
Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tvirtino, kad kaip ir iki šiol visus Vyriausybės numatyti reikalavimai bus atsakingai įgyvendinami.
„Šiuo metu ieškome optimaliausių sprendimų, kaip įgyvendinti Vyriausybės nutarime numatytus ribojimus.
Iš viso prekybos tinkle yra 252 parduotuvės. Iš jų 82 parduotuvės, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 1500 kv. metrai ir bus taikomi nauji Vyriausybės numatyti ribojimai“, – pažymėjo E. Dapkienė.
Kito prekybos tinklo „Rimi“ atstovė Gabrielė Šerėnienė teigė, kad parduotuvių, kurių plotas neviršija 1500 kv. metrų iš viso yra 33.
„Šiuo metu vyksta intensyvi analizė ir planavimas, kaip didesnėse parduotuvėse bus organizuojamas galimybių pasų patikrinimas. Stengsimės užtikrinti kaip įmanoma sklandesnį procesą, kad mūsų pirkėjams tektų patirti kuo mažiau sutrukdymų“, – tikino prekybos tinklo atstovė.
Skatina darbuotojus ir pirkėjus skiepytis
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė teigė, iš viso yra 227 parduotuvės.
„Mūsų preliminariais skaičiavimais turime apie dešimtį parduotuvių, kur reikės tikrinti galimybių pasą.
O priimtus teisės aktus vykdome ir vykdysime. Šiuo metu jau sprendžiame kokiais būdais bus įgyvendinami reikalavimai. Svarstome tiek apie technologinius sprendinius, tiek apie žmogiškųjų resursų didesnį įtraukimą, kad mūsų pirkėjai galėtų apsipirkti patogiai bei saugiai“, – tikino prekybos tinklo atstovė.
Ant jos, prekybos tinklas tikrai supranta ir palaiko valstybės politiką kuo greičiau ir efektyviau suvaldyti pandemiją, nes trečiojo karantino verslas nebepakeltų.
„Privalomas testavimas parodė, kad darbuotojus, kurie norėjo pasiskiepyti šiek tiek vėliau, šis sprendimas paskatino tai padaryti anksčiau. Verta paminėti, kad prekybos tinklas nemažai prisideda prie gyventojų vakcinavimo skatinimo.
Prieš kelis mėnesius kreipėmės į Lietuvos savivaldybių asociaciją siūlydami padėti vykdyti informacinę kampaniją apie vakcinaciją per mūsų parduotuvių vidinį radiją ar informacines lentas. Taip pat skiriame vietos mobiliems skiepijimo punktams parduotuvių aikštelėse. Ten besiskiepijusiems žmonėms daliname vandens. Matome, kad visa tai tikrai padeda įtikinti tiek gyventojus, tiek mūsų darbuotojus apsaugoti save bei kitus“, – pasakojo V. Budrienė.
Daugelis parduotuvių neviršija nustatyto ploto
Tuo metu „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė sakė, kad šiuo metu Lietuvoje veikia 56 parduotuvės 22 šalies miestuose.
„Didžiosios dalies parduotuvių prekybos salės plotas vidutiniškai siekia apie 1400 kv. metrų. Jei tam tikrais atskirais atvejais reikės tikrinti pirkėjų galimybių pasus, elgsimės pagal reikalavimus ir pasiūlytas rekomendacijas“, – tikino prekybos tinklo atstovė.
Primename, kad praėjusią savaitę Vyriausybė nutarė, kad nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos bei renginiai organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus, t. y. užtikrinant, kad kontaktiniu būdu būtų aptarnaujami tik asmenys, galintys parodyti galiojantį galimybių pasą.
Išimčių dėl paslaugų ir vykdomų ūkinių veiklų sąrašas, sudarytas remiantis dviem taisyklėmis. Į jį įtraukiamos: a) būtinosios veiklos, nepaisant to, jog jų teikimo metu egzistuoja didelė apsikrėtimo rizika, ir b) visos veiklos, kurių metu apsikrėtimo rizika nėra didelė.
Viena iš tokių išimčių yra prekyba parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, kurių prekybos plotas neviršija 1500 kv. m, arba esančios prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas neviršija 1500 kv. m.
Paprastai kalbant didesnėse ar didžiuosiuose prekybos centruose esančiose būtinų prekių parduotuvėse bus reikalaujama galimybių paso, o mažesnėse – nebus. Visose nebūtinų prekių parduotuvėse pirkėjai turės turėti galimybių pasą.
Šaltinis: tv3.lt