Koronavirusas plinta. Paskelbtas daiktų sąrašas, kuriuos žmonės kasdien liečia dažniausiai

Naujausios žinios

Koronavirusas plinta per daiktus, kuriuos kasdien paliečia tiek daug žmonių. Buvo paskelbtas tokių daiktų sąrašas: liftų ir bankomatų mygtukai, turėklai viešose vietose, objektų paviršiai ligoninėse ir kita.

Koronavirusas

Remiantis informacija, patikimi šaltiniai paskelbė objektų, kuriais plinta koronavirusas po to, kai ant jo įsikuria dalelės, sąrašą. Naujasis virusas nėra perduodamas oru – patogenai plinta su užkrėsto organizmo drėgmės dalelėmis ir įsikuria ant žmones supančių paviršių. Daugelis iš jų kiekvieną dieną paliečiame kai kuriuos iš jų.

Į paskelbtą sąrašą įtraukta:

Pinigai. Apie jų galimybę perduoti virusą buvo paskelbta PSO. Organizacijos ekspertai pataria žmonėms kruopščiai nusiplauti rankas po kontakto su banknotais, neliesti veido.

Koronavirusas

Durų rankenos. Dažnai neįmanoma jų neliesti kasdien viešose vietose. Pabandykite tai padaryti per servetėles, nepamirškite nusiplauti rankų. Taip pat naudinga atsiminti, kada ir kur palietėte durų rankenas.

Mobilieji telefonai. Mičigano universiteto Visuomenės sveikatos mokyklos epidemiologijos docentė Emily Martin teigė, kad šis daiktas yra ypač nešvarus ir pavojingas dėl galimo virusų plitimo, nes žmonės nemano, kad prieš pasiimant telefoną reikia plauti rankas.

Šiame sąraše taip pat yra bendri biurų telefonai.

Koronavirusas

Bankomatai, bilietų automatai, liftai. Kadangi daugybė žmonių kasdien paliečia šiuos mygtukus. Tai reiškia, kad koronavirusas plinta daug greičiau. Būkite atsargūs! Dezinfekuokite rankas, kai liečiate mygtukus.Biuro virtuvės. 
Kavos aparatus, arbatinukus naudoja daugelis, o tai reiškia, kad egzistuoja infekcijos plitimo tikimybė – atsiminkite tai.

Koronavirusas

Turėklai. Liečiant juos, būtina naudoti pirštines, servetėles, dezinfekavimo priemones.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Vieši vonios kambariai. Yra daugybė daiktų, kuriuos kasdien liečia daugybė rankų – muilo dozatoriai, džiovintuvai, šiukšliadėžės, durys ir pan. Be to, žmonės pučia nosį, čiaudo, todėl prieš apsilankymą geriau naudoti kaukę.

Koronavirusas

Ligoninės. Įvairių ligoninių daiktų paviršiai gali būti daugelio ligų plitimo vieta. Koronavirusas nėra išimtis.

Išsiaiškinta, kiek ilgai koronavirusas išbūna ant įvairių paviršių

Spartus koronaviruso plitimas žmonėms kelia vis daugiau klausimų, kaip apsisaugoti nuo infekcijos. Kad kuo daugiau sužinotų apie šį virusą, mokslininkai ištyrė jo atsparumą įvairių tipų paviršiams ir išsiaiškino, po kiek laiko jis pagaliau žūsta.

Koronaviruso atsparumas priklauso nuo aplinkos temperatūros ir konkrečios paviršiaus medžiagos savybių. Jis gali išlikti aktyvus 8–48 valandas. Kuo aukštesnė paviršiaus ir oro temperatūra, tuo trumpiau jis išlieka.

Virusas ant metalo išlieka ne ilgiau kaip 5 dienas, ant medinių ir stiklinių paviršių – 4 dienas. Popierius gali išlikti užkrėstas 4-5 dienas, o ant plastiko koronavirusas gyvena iki 5 dienų 22-25 laipsnių temperatūroje.

Mokslininkai išsiaiškino, kurios dezinfekavimo priemonės yra veiksmingiausios skirtingiems paviršiams. Geriausius rezultatus parodė etanolis, kurio koncentracija siekia 85 % ar daugiau. Taip pat būtina bent minutę paveikti medžiagą specialia priemone.

Pagrindinė taisyklė, kaip apsisaugoti nuo viruso, yra nesilankyti vietose, kuriose daug žmonių, taip pat laikytis asmeninės higienos. Būtina dažnai plauti rankas muilu, o dezinfekavimo priemonėmis odą apdoroti mažiausiai 30 sekundžių. Taip pat reikia vengti kontakto su sergančiais žmonėmis ir naudoti veido apsaugą.

Kaip pačiam pasigaminti dezinfekcinį skystį rankoms?

Dėl koronaviruso panikos iš parduotuvių lentynų akimirksniu išnyko visi rankų dezinfekciniai skysčiai ir medicininės kaukės. O ką daryti žmonėms, kurie nesuspėjo jų įsigyti?

Kruopštus rankų plovimas ir dezinfekavimas tam skirtomis priemonėmis padeda išvengti patogeninių mikroorganizmų perdavimo. Tačiau ne visada vanduo ir muilas būna po ranka. Ką daryti, jei laikėtės už turėklų viešajame transporte, o gal stūmėte vežimėlį prekybos centre, t. y. lietėtės prie paviršių, kuriuos lietė ir daugybė kitų žmonių?

Antiseptinis gelis rankoms

Situacijoms, kai nėra laiko ir vietos nusiplauti rankų, yra antiseptinių gelių arba dezinfekavimo priemonių. Į dezinfekantų sudėtį dažniausiai įeina etilo arba izopropilo alkoholio, chlorheksidino ir kitų antimikrobinių medžiagų. Kad sumažintumėte neigiamą jų poveikį odai, pridėkite natūralių aliejų, alavijo ekstrakto, vitamino E.

Antiseptiniai rankų geliai, kurie parduodami parduotuvėje, ne visada maloniai kvepia ir gali sudirginti odą. Juos galima pasigaminti ir pačiam bei pasirinkti tinkamą pagrindą ir aromatus.

Antiseptinio rankų gelio receptas

Reikės:

 • 833 ml etanolio
 • 42 ml vandenilio peroksido
 • 15 ml glicerino
 • 100-120 ml sterilaus vandens

Eiga:

Sumaišykite visus ingredientus.

Laikykite sandariame inde.

Dėl patogumo supilkite dezinfekantą į mažesnius buteliukus su dozatoriumi.

1 receptas

Dažnas antiseptinio gelio naudojimas gali seninti odą, nes sausa oda yra lengviau pažeidžiama ir labiau linkusi į raukšles. Kad to išvengtumėte, pridėkite emolientų: alavijo gelio, glicerino, eterinių aliejų.

Reikės:

 • 160 ml medicininio alkoholio
 • 80 g alavijo gelio
 • bet kokių eterinių aliejų

Eiga:

Pasiruoškite švarų dubenį, į jį supilkite medicininį alkoholį.

Į tą patį indą sudėkite alavijo gelį. Jis suteiks produktui tirštą konsistenciją, taip pat sumažins agresyvų gryno alkoholio poveikį rankų odai bei apsaugos nuo perdžiūvimo.

Įlašinkite apie 10 lašų vieno ar kelių eterinių aliejų. Antiseptiniam geliui idealiai tinka aliejai, turintys antimikrobinių savybių: pipirmėčių, cinamono, eukalipto, čiobrelių, gvazdikėlių, levandų, rozmarinų.

Švelniai sumaišykite visus ingredientus mentele. Gausite tirštą, vientisą masę be gabalėlių.

Paimkite švarų plastikinį butelį, kuriame laikysite gaminį. Geriausia naudoti indą su dozatoriumi arba siauru kaklu, kad būtų patogu tepti gelį ant rankų.

Atsukite dozatorių ar dangtelį, įkiškite piltuvą į kaklelį, atsargiai supilkite skystį į butelį. Viskas, kvapnus rankų gelis yra paruoštas naudoti. Gali būti, kad po kurio laiko kai kurie komponentai nusės dugne. Tada tiesiog kelis kartus suplakite buteliuką.

2 receptas

Priešgrybelinės ir baktericidinės savybės būdingos medetkų, ramunėlių, šalavijų žiedams. Vaistinėse galite rasti tiek jų tinktūros, tiek sausų žiedų.

Reikės:

 • 50 ml medetkų tinktūros
 • 50 ml sterilaus vandens
 • 1 šaukštelio šalavijo gelio
 • 1 šaukštelio glicerino
 • 10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus
 • 5 lašų levandų eterinio aliejaus kvapui

Eiga:

Praskieskite medetkų tinktūrą vandeniu.

Sudėkite alavijo gelį, gliceriną ir eterinius aliejus.

Viską gerai išmaišykite ir supilkite į indą su dozatoriumi.

3 receptas

Daugelio augalų eteriniai aliejai pasižymi priešgrybelinėmis, antiseptinėmis, tonizuojančiomis ir žaizdas gydančiomis savybėmis. Todėl iš jų galima paruošti antiseptiką be alkoholio.

Reikės:

 • 120 ml sterilaus vandens
 • 1 šaukšto alavijo gelio
 • 10-12 lašų gvazdikėlių eterinio aliejaus
 • 10-12 lašų cinamono eterinio aliejaus
 • 10-12 lašų eukalipto eterinio aliejaus
 • 10-12 lašų rozmarinų eterinio aliejaus
 • 20 lašų citrinų ar apelsinų eterinio aliejaus kvapui

Eiga:

Sumaišykite visus ingredientus ir supilkite į buteliuką su purškikliu.

Gerai suplakite ir naudokite.

Kaip tinkamai naudoti antiseptiką

Rinkitės antiseptiką, kuriame yra ne mažiau kaip 60–80 % alkoholio ir ne mažiau kaip 2 % chlorheksidino.

Alkoholis ir jo pagrindu sukurti antiseptikai geriausiai suveikia, kai ant rankų nebėra matomų nešvarumų. T. y., pirmiausia reikia nusiplauti rankas ir tada jas tepti antiseptiku. Jei ant odos bus dulkių, purvo ar kokių nors riebalų, produktas suveiks prasčiau.

Antiseptiku reikia sutepti visą rankų paviršių. Todėl suaugusiam žmogui reikia ne mažiau kaip 3 ml tirpalo. Laikykite rankas išteptas antiseptiku ne trumpiau kaip 30 sekundžių, kitaip pavojingi mikrobai gali išgyventi.

Dažnai naudodami antiseptiką, tepkite rankas kremu, kad išvengtumėte sausos odos.

Antiseptiką saugokite nuo mažų vaikų. Jų pakuotės yra labai patrauklios vaikams.

Antiseptikai yra veiksminga infekcinių ligų prevencijos priemonė, tačiau nereikia persistengti. Be kenksmingų bakterijų, jie naikina ir naudingas bakterijas, kurios, priešingai, mus apsaugo. Plaukite rankas ir būkite sveiki!


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e