Koronaviruso prognozė: pikas – jau kitą savaitę, išvis susirgs apie 5-6 tūkst., o mirs 208-247 žmonės

Naujausios žinios

Penktadienį Vyriausybėje mokslininkai paskelbė, kad jau kitą savaitę Lietuvoje gali būti pasiektas COVID-19 pikas ir bus galima pradėti galvoti, kad situacija suvaldyta. Todėl jau kitą savaitę Vyriausybė prašo asocijuotų verslo struktūrų, kad šios pateiktų sąrašą verslo, kuris galėtų atnaujinti veiklą laikantis saugumo reikalavimų.

Premjero patarėjas Giedrius Surplys pranešė, kad sekmadienį tyrimams bus registruojama mažiau pacientų, kad būtų suspėjama ištirti susikaupusius mėginius.

Be to, pasak G.Surplio, sveikatos ministras Aurelijus Veryga dar penktadienį nustatys tvarką, kurie mėginiai turi būti ištiriami pirmiausia.

G.Surplys tikino, kad nuo penktadienio INVEGA priima verslo paraiškas dėl palūkanų kompensavimo. Be to, premjeras S.Skvernelis, anot patarėjo, prašo asocijuotų verslo struktūrų iki balandžio 6-osios vidurdienio pranešti, kurie sektoriai galėtų laikydamiesi saugumo sąlygų atnaujinti veiklą.

Premjero patarėjas tvirtina, kad tai nebūtinai reiškia, kad karantino sąlygos jau bus švelninamos. Pasak jo, jei žmonės jau pagalvotų, kad gali laisvai bendrauti, eiti į svečius ir švęsti Velykas, tai netruktų kilti antroji viruso banga, nors dar negalima džiaugtis, kad buvo suvaldyta pirmoji.

A.Račkauskas tikino, kad darbo grupė prognozes rengė apie dvi savaites.

Ji parengė trumpalaikes ir ilgalaikes prognozes.

Pikas – kitą savaitę

Pagal prognozes, virusas piką turėtų pasiekti balandžio pradžioje – balandžio 9-12 dienomis, o po to jau būtų galima tikėtis epidemijos suvaldymo.

„Kai kurie mokslininkai teigia, kad jis jau yra suvaldytas, nes vyksta mažėjimas sergančiųjų, o mūsų prognozėmis tai bus vėliau – kitą savaitę“, – teigė A.Leipus.

Mokslininkai nesiūlė jau tuomet nutraukti karantino, nes tai esą klausimas ne jiems, tačiau tikino, kad epidemiologiniu požiūriu kitą savaitę situacija jau bus suvaldyta.

Tuo tarpu ligoninėse daugiausia vietų bus užimta gegužės pradžioje.

Matematikai suskaičiavo, kad iki metų pabaigos sirgti COVID-19 turėtų apie 6 tūkst. Lietuvos gyventojų. Mirčių, skaičiuojama, gali būti 208-247 per metus.

Mokslinininkai tikino, kad scenarijai buvo skaičiuojami tikintis, kad antrosios viruso bangos nebus.

Kol kas atspėjo beveik idealiai

Pasak A.Račkausko, prognozė rodo, kad tūkstantį atvejų Lietuva pasieks balandžio 7 dieną – antradienį.

„Kol kas mums šaudyti sekasi gana neblogai“, – sakė jis ir pridūrė, kad prognozės ir realybė šiuo metu skiriasi vos keliais atvejais.

A.Račkausko teigimu, didžiausias iššūkis buvo gauti visus duomenis ir įvertinti saugos kriterijų. „Geriausiai būtų apsitverti tvora – nieko neįleisti ir neišleisti, tada suvaldytume virusą, tačiau taip ir irgi negalima“, – kalbėjo jis.

Pasak mokslininko, virusas vis tiek randa terpių pasiekti žmogų. Anot jo, šiuo metu nešiojamos kaukės yra ne tik apsaugos priemonė, bet ir problemos suvokimo demonstravimas. Tačiau kaukių dėvėjimas lietuviams neįprastas, todėl, anot A.Račkausko, mūsų saugumas čia daug mažesnis nei Kinijos.

A.Leipaus teigimu, ilgalaikės prognozės rengimas buvo sudėtingas.

„Mūsų, kaip matematikų tikslas buvo kuo tiksliau apibrėžti parametrus. (…) Dalis jų yra fiksuoti ir nustatyti, o kiti parenkami taip, kad duomenys būtų kalibruojami kuo geriau“, – sakė jis.

N.Kuprevičienė tvirtino, kad mokslininkų parengtas modelis leidžia geriau matyti perspektyvą.

„Mes turime sukėlėją, kuris pateko į imlią visuomenę, turime geras sąlygas jam plisti“, – aiškino ji ir tikino, kad grandinę galima sutraukyti tik tomis priemonėmis, kurios taikomos šiandien – socialinės distancijos, kaukių.

Lietuvoje, penktadienio ryto duomenimis, patvirtintų infekcijos atvejų skaičius – 649, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Iš viso per parą atlikti 2809 tyrimai, bendras tyrimų skaičius – 18432, informavo ministerija. Iki šiol šalyje nuo koronaviruso mirė devyni žmonės, kol kas pasveiko septyni asmenys.

SAM taip pat skelbia, kad maždaug tūkstančiu išaugo neištirtų mėginių skaičius – tokių mėginių yra 3288.

Šaltinis: 15min.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e