Lietuvoje – ekstremali situacija dėl koronaviruso: pripažįsta, kad tokio antplūdžio nesitikėjo

Naujausios žinios

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė skelbti ekstremalią situaciją ruošiantis galimam koronaviruso plitimui šalyje.


Sveikatos apsaugos ministerija ekstremalią situaciją numatantį nutarimo projektą parengė vadovaudamasi Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) sprendimu.

Vyriausybės posėdyje SAM viceministras A. Šešelgis įvardijo argumentus, kodėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimas yra reikalingas.

„Šiandien valstybėje esama situacija prevencijos yra pilnai kontroliuojama, bet kartais reikalingos operatyvesnės priemonės tikslams pasiekti“, – sakė jis.

„Bus peržiūrėtos visos rekomendacijos, ir dalis jų taps privalomais nurodymas. Bus galima priimti sprendimus, kurių vykdymas bus nerekomendacinis, o privalomas“, – Vyriausybės posėdyje sakė jis.

Premjero potvarkiu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bus paskirtas Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovu.

Kaip anksčiau sakė A. Šešelgis, paskelbus ekstremalią situaciją Lietuvoje prevencijos priemonėms būtų galima naudoti valstybės biudžeto rezervą, ko dabar daryti negalima. Ekstremalios situacijos paskelbimas atsakingoms institucijoms, jei Lietuvoje pasitvirtins koronaviruso atvejis, leis veikti operatyviau, įsigyti įvairias priemones be viešųjų pirkimų.

Kaip anksčiau sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, paskelbus ekstremalią situaciją Lietuvoje prevencijos priemonėms būtų galima naudoti valstybės biudžeto rezervą, ko dabar daryti negalima. Ekstremalios situacijos paskelbimas atsakingoms institucijoms, jei Lietuvoje pasitvirtins koronaviruso atvejis, leis veikti operatyviau, įsigyti įvairias priemones be viešųjų pirkimų.

„Visada klausiate, ar yra pakankamai apsaugos priemonių. Šiai situacijai esant, jų yra pakankamai. Bet, esant pokyčiui situacijos, mes galėtume priimti sprendimą ir nereikėtų jokių viešųjų pirkimų, įsigytume valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro sprendimais. Tai labai greitai palengvintų įsigijimą“, – tada kalbėjo A. Šešelgis.

Vaičiūnas: didžiausias pavojus – panika

Premjerą pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas po Vyriausybės posėdžio sakė, kad ekstremalios situacijos paskelbimas orientuotas į prevenciją.

„Šis žingsnis pirmiausia orientuotas į prevenciją, tai yra geresnį pasirengimą. Koronavirusas yra pavojingas, sprendimas leis vykdyti efektyviau procedūras, susijusias su prevencija. Bus sukurtas valstybės lygio operacijų centras, kuriam vadovaus SAM. Posėdis turėtų vykti rytoj“, – sakė jis.

Ministras pabrėžė, kad didžiausias pavojus yra ne virusas, o kylanti panika.

„Pasirengimas svarbu, bet didžiausias pavojus ne tiek virusas, kiek panika, kuri galėtų kilti. Sakome, kad nėra prasmės panikuoti, pasirengimas vykdomas. Ekstremalios situacijos paskelbimas leidžia naudoti rezervą, jei tik būtų poreikis. Kol kas poreikio nėra“, – apie ekstremalios situacijos paskelbimą sakė Ž. Vaičiūnas.

Kol kas neaišku, kokios priemonės bus privalomos

SAM viceministras per posėdį sakė kol kas negalintis pasakyti, kurios rekomendacijos po ekstremalios situacijos paskelbimo tampa privalomos.

„Šie klausimai bus detaliai aptariami valstybės lygio operacijų centro posėdyje, kuris turi vykti rytoj“, – Vyriausybėje sakė ministras Ž. Vaičiūnas.

Ž. Vaičiūnas sakė kol kas negalintis pasakyti, kurios rekomendacijos po ekstremalios situacijos paskelbimo tampa privalomos.

„Šie klausimai bus detaliai aptariami valstybės lygio operacijų centro posėdyje, kuris turi vykti rytoj“, – Vyriausybėje sakė ministras Ž. Vaičiūnas.

Premjerą pavaduojantis energetikos ministras teigė, kad sienų su kitomis valstybėmis uždarymo klausimas yra tik teorinis.

„Tai yra ir sienų klausimų, teoriškai jie galimi, bet praktiškai tokio poreikio mes nematome. Mes kalbame, kad Lietuvoje dar nėra tokio atvejo identifikuoto. Šitie klausimai irgi bus apsvarstyti ir įvertini, specifinių rekomendacijų kol kas nėra“, – sakė jis.

Nėra patvirtintų atvejų

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis patvirtino, kad šiuo metu nėra patvirtinto nei vieno koronaviruso atvejo.

Jis taip pat patikino, kad šiuo metu pakanka apsaugos priemonių. Jų bus įsigyta dar papildomai.

SAM viceministras A. Šešelgis įvardijo, kokios būtų būtinos apsisaugojimo priemonės, jei bus priimtas toks sprendimas.

„Reikėtų prisižiūrėti asmens higienos, bet ir naudoti tam tikras papildomas priemones. Kaip pavyzdį sakau, bet vaikams mokyklose arba priešmokyklinėse ugdymo įstaigose, kad būtinai jų patalpose būtų dezinfekcinės priemonės, kad neatsineštų viruso, arba neperduotų toliau to viruso. Tai jau būtų prievolė įstaigoms turėti. (…) Arba privalomai pavežėjams turėti specialią purškimo priemonę, kad jeigu jis aptarnauja oro uostą, turi dezinfekuoti rankenas“, – sakė A. Šešelgis. Ir pridūrė, kad apie kitas priemones informuos per žiniasklaidą.

Nesitikėjo tokio antplūdžio dėl nedarbingumo

Žurnalistas pasiteiravus apie problemas su kuriomis susiduria gyventojai, norintys pasiimti 14 dienų nedarbingumą, SAM viceministras problemą pripažino.

„Dabar, kad jūs sakote, kad yra sunku, taip mes sutinkame. Yra pradžia, mes nesitikėjome tokio antplūdžio. Tai yra fantastinis kiekis žmonių, o jeigu mes skaičiuosime, kad kiekvieną savaitę į Lietuvą tiesioginių skrydžių yra 15 lėktuvų, jie visi pilni. Yra tikrai nemažai žmonių, kurie kreipiasi, tad tam tikrų nesklandumų tikrai nebus išvengta, nebarkite“, – žurnalistams sakė jis.

Įkurta Visuomenės informavimo grupė

Kartu įkurta Visuomenės informavimo grupė. Jai vadovaus premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Jis pažadėjo, kad visuomenė bus nedelsiant informuota, jei Lietuvoje bus patvirtinta koronaviruso atvejis.

Priemonių ėmėsi ir kitos šalys

Kaip anksčiau rašė „Elta“, Rumunija karantiną paskelbė visiems iš viruso paveiktų teritorijų Šiaurės Italijoje atvykstantiems asmenims. Jiems atriboti oro uoste įrengti specialūs koridoriai.

Iš kitų Italijos bei Kinijos teritorijų atvykstantiems keliautojams rekomenduojama pasilikti namuose.

Prancūzijos piliečių, atvykstančių iš viruso paveiktų Italijos regionų, taip pat prašoma dvi savaites vengti „visų nebūtinų išėjimų“ ir nevesti vaikų į mokyklą.

Jungtinė Karalystė (JK) pareikalavo, kad iš Šiaurės Italijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir Irano viruso paveiktų teritorijų atvykstantys piliečiai izoliuotų save ir apie atvykimą praneštų valdžiai. O keliautojai, į JK atvykstantys iš netoli šių regionų esančių teritorijų, apie atvykimą turėtų pranešti, jei pajus viruso simptomus.

Europos Parlamentas savo ruožtu paprašė, kad iš paveiktų vietų atvykstantys keliautojai namuose pasiliktų bent 14 d., skelbė „Elta“.

Bosnijos ir Hercegovinos valdžia taip pat rekomendavo iš paveiktų regionų atvykstantiems keliautojams apsilankyti pas gydytojus ir pasilikti namuose.

Šaltinis: Delfi.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e