Po šimtatūkstantinio ir didžiausio istorijoje protesto prieš Aleksandrą Lukašenką, baltarusiai nerimsta ir šiandien. Šalyje streikuoja tūkstančiai įvairių Baltarusijos gamyklų darbininkų, valstybinės televizijos ir radijo darbuotojai. Į vieną gamyklų atvykusį A. Lukašenką žmonės nušvilpė ir ragino atsistatydinti, tačiau posto įsikibęs A. Lukašenka atrėžė, kad nauji rinkimai bus surengti tik per jo lavoną.
Jau nuo pat ryto Minskas nesnaudžia. Baltarusijos sostinės gatvėmis žygiuoja didžiųjų šalies gamyklų – traktorių, vilkikų, trąšų – darbininkų minios. Žmonės reikalauja, kad iš miesto būtų išvestos ir išformuotos OMON’o pajėgos, nubausti tuos, kurie smurtavo prieš taikius protestuotojus ir – svarbiausia – surengti naujus rinkimus.
Dauguma gamyklų paskelbė paros streiką, tačiau žada gamybą stabdyti neribotam laikui, jei valdžia reikalavimų nevykdys. Prieš valdžią protestuoja ir kitų miestų darbininkai, šiandien nedirba keturios iš šešių šalies kasyklų.
Tačiau iš posto verčiamas Aleksandas Lukašenka tvirtina, kad masinio streiko šalyje nėra ir šiuos prieš jo diktatūrą protestuojančius baltarusius vadina besivalkiojančia minia.
Apie pietus, lydimas sūnaus Nikolajaus, jis pats atvyksta susitikti su Minsko ratinių vilkikų gamyklos darbininkais. Tai, kad A. Lukašenka čia atskraidinamas tik įrodo, kad jis nesijaučia saugus. Valstybinė žiniasklaida skelbia, kad Minsko gatvėse susirinkusios minios neva gali pasikėsinti į prezidentinį konvojų, nors baltarusiai nuolat pabrėžia, kad yra nusiteikę taikiai.
Visgi posto įsikibusio diktatoriaus akistata su darbininkais – ne jo naudai, ypač po to, kai jis pareiškia, kad izoliatoriuje mušti gavo tik tie, kurie ten patys puolė milicininkus.
Baltarusiai klausytis A. Lukašenkos nenori ir ragina jį trauktis, skanduoja žodį „gėda“ ir reikalauja grąžinti jiems balsą. Tautos paramą praradęs A. Lukašenka akivaizdžiai nervinasi, nežino, kur dėti rankas, nes 26-erius metus baltarusiams kaip kolūkyje vadovavęs dabar sulaukia griežto pareiškimo į akis trauktis.
Visgi A. Lukašenka nepraleidžia progos pasisakyti apie rinkimus:
„Kol jūs manęs neužmušite, naujų rinkimų nebus.“
Griežtą žinutę siunčia ir neva nenorintiems dirbti:
„Jei kas nors nenori dirbti ir nori išeiti, niekas jūsų nelaikys, niekas nedarys spaudimo. Prašom, nuo rytojaus, o dar geriau nuo šiandien – vartai atverti. Atleiskite už mano nepopuliarią frazę. Bet laikai tokie, kai kalbėti reikia sąžiningai. Ačiū. Aš pasakiau viską. Galite rėkti „išeik“.
Vakar ir šiandien su baltarusiais susitikęs A. Lukanšenka bando parodyti, kad neprarado tautos palaikymo, tačiau šiandien jam nugarą atsuka ne tik darbininkai, kuriems jis praradęs savitvardą grąsina, bet ir valstybinės televizijos ir radijo žurnalistai – iš viso per 100 žiniasklaidos atstovų.
Valstybinės televizijos studija – be prieš cenzūrą protestuojančių pranešėjų. Daugelio žurnalistų sprendimą nebeskleisti diktatoriaus propagandos sveikina šimtai prie „Belteleradijo“ būstinės susirinkusių baltarusių.
O įvykius Baltarusijoje iš Lietuvos stebinti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja šiandien pareiškė, kad yra pasiruošusi vesti Baltarusiją į naujus rinkimus.
„Aš pasirengusi prisiimti atsakomybę ir šiuo laikotarpiu veikti kaip nacionalinė lyderė, kad šalis nurimtų, grįžtų į įprastą ritmą, kad paleistume visus politinius kalinius ir kuo greičiau parengtume įstatyminę bazę ir sąlygas naujiems prezidento rinkimams organizuoti. Tikriems, sąžiningiems ir skaidriems rinkimams, kuriuos besąlygiškai priims pasaulio bendruomenė“, – sako opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
Tačiau kyla nuogąstavimų, kad Rusija gali bandyti prisijungti Baltarusiją. O kad tokios baimės gali būti pagrįstos įrodo ir šie vaizdai, kuriuose, anot tyrimų grupės „Conflict Intelligence Team“, užfiksuotos iš Rusijos Baltarusijos sienos link judančios neženklintų sunkvežimių kolonos. Anot ekspertų, dalis šių sunkvežimių identiški Rusijos OMON transportui, kuris paprastai atvyksta malšinti masinių protestų Sankt Peterburge.
Komentarai