Mokslininkai iš Alabamos universiteto atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip keičiasi ląstelių imuninis atsakas pacientams, sergantiems COVID-19.
VILNIUS, gruodžio 30 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad COVID-19 sirgę žmonės dažnai patiria ilgalaikį ląstelių imuniteto pažeidimą. Tai gali padidinti polinkį į antrines infekcijas arba užkirsti kelią tinkamos apsaugos nuo SARS-CoV-2 vystymuisi. Tyrimas paskelbtas “Journal of Clinical Investigation“.
Mokslininkai iš Alabamos universiteto atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip keičiasi ląstelių imuninis atsakas pacientams, sergantiems COVID-19.
Iš kraujo, gauto iš 46 hospitalizuotų pacientų, sergančių COVID-19, ir 39 žmonių, turinčių patvirtintą koronaviruso infekciją ir kurie buvo gydomi namuose, autoriai išskyrė specifinius imuninių ląstelių pogrupius ir išanalizavo jų paviršiaus žymenis. Duomenys buvo lyginami su sveikomis kontrolinėmis grupėmis.
Remdamiesi gautais rezultatais, mokslininkai nustatė, kaip kiekvieno žmogaus imuninė sistema reaguoja į infekciją ir kaip ji elgiasi sveikstant.
Paaiškėjo, kad daugeliui tų, kurie sirgo COVID-19, infekcija išeikvojo imunines ląsteles. Tyrėjai pažymi, kad išeikvotos imuninės ląstelės yra mažiau atsparios antrinėms infekcijoms ir neleidžia vystytis visaverčiam apsauginiam imunitetui nuo COVID-19.
Į šią informaciją reikia atsižvelgti kuriant ir modifikuojant vakcinas ir gydymą COVID-19, taip pat aiškinantis imuninį atsaką, kuris kilo vakcinos bandymų dalyviams, teigė mokslininkai.
Tyrėjai analizavo ląstelių imuniteto pokyčius laikui bėgant dviem būdais: nuolat stebėdami paviršiaus žymenų pokyčius mėginiuose ir tiesiogiai palygindami šių žymenų dažnį tarp pirmojo ir antrojo kraujo tyrimų.
Tyrimo metu buvo nuodugniai apibūdintas CD4 + T ląstelių, CD8 + T ląstelių ir B ląstelių aktyvacijos ir išeikvojimo fenotipas. Abiejų pacientų grupių B- ir T-ląstelės atitiko aktyvacijos ir ląstelių išeikvojimo fenotipą per pirmuosius du infekcijos mėnesius, tuo tarpu hospitalizuotiems asmenims aktyvacijos ir ląstelių išeikvojimo žymenys laikui bėgant padidėjo.
Keista, kad atradimas, jog pacientams, turintiems lengvus COVID-19 simptomus, imuninė reguliacija išliko ilgiau nei hospitalizuotiems pacientams. Tai ypač akivaizdu tarp vyresnio amžiaus žmonių.
“Šie rezultatai rodo adaptacinės imuninės sistemos pokyčių pobūdį COVID-19 ir rodo ilgalaikį sutrikusio imuniteto nuo SARS-CoV-2 poveikį”, — rašo tyrimo autoriai.
Tyrėjai pažymi, kad jų darbas yra pirmasis nuolatinės imuninės sistemos sutrikimų, susijusių su COVID-19, aprašymas sveikstantiems pacientams. Šiuo metu mokslininkai ieško atsakymo į klausimą, ar pastebėti imunologiniai pokyčiai siejami su vadinamojo “ilgalaikio COVID” simptomais.