Mokslininkai išbandė 14 kaukių efektyvumą: kai kurios ne tik neapsaugo nuo viruso, bet ir padaro daugiau žalos

Naujausios žinios

Grupė mokslininkų iš Djuko universiteto sukūrė paprastą metodą, pagal kurį galima nustatyti įvairių kaukių efektyvumą stabdant koronaviruso plitimą, rašo CNN. Nors mokslininkai ragina dėvėti kaukes siekiant sustabdyti viruso plitimą, jie pabrėžia, kad apsauginę kaukę reikia rinktis atsakingai.

Užduoties mokslininkai ėmėsi tada, kai profesorius iš Djuko Medicinos mokyklos vietinei grupei padėjo nusipirkti kaukes dideliais kiekiais, kad galėtų jas paskirstyti reikalingiems bendruomenės nariams. Profesorius norėjo įsitikinti, ar grupė įsigijo kaukes, kurios iš tikrųjų veiksmingos.

Praėjusį penktadienį publikuotame tyrime mokslininkai pademonstravo paprastą būdą, kaip nustatyti kaukės efektyvymą. Mokslininkai aiškinosi, koks yra kvėpavimo takų lašelių pralaidumas kalbėjimo metu.

Apsauginė kaukė

Apsauginė kaukė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

„Mes naudojame juodą dežutę, lazerį ir kamerą“, – CNN sakė vienas iš tyrimo autorių Martinas Fisheris. „Lazerio spindulys išplečiamas vertikaliai, kad sudarytų ploną šviesos ruožą, kuriuo mes šviečiame pro dėžutės kairėje ir dešinėje pusėje esančius plyšius.“

Dėžutės priekyje yra skylė, per kurią žmogus turėtų kalbėti. Telefono kamera yra įtaisyta dėžutės gale ir įrašinėja šviesą, kurią visomis kryptimis išsklaido kvėpavimo takų lašeliai – kai žmogus kalba, jie kerta lazerio spindulį.

Paprastas kompiuterio algoritmas tuomet apskaičiuoja, kiek lašelių išsiskiria.

Koronavirusas JK

Koronavirusas JK / AP nuotr.

Kai kurios kaukės neturi jokios naudos

Sveikatos priežiūros specialistai praleido mėnesių mėnesius akcentuodami, kad kaukės yra vienas iš efektyviausių pandemijos valdymo ginklų. Dauguma šalių turi tam tikrus reikalavimus kaukių dėvėjimui.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Tačiau analizuodami kaukių efektyvumą, mokslininkai pastebėjo, kad kai kurios kaukės yra bevertės.

Tyrėjai išbandė 14 dažniausiai naudojamų kaukių, įskaitant ir geriausiai vertinamas N95 kaukes, dažniausiai naudojamas sveikatos apsaugos darbuotojų. Pirmiausia testas buvo atliekamas nedėvint kaukės, o vėliau su. Kiekvieną kaukę mokslininkai išbandė 10 kartų.

Koronavirusas Ukrainoje

Koronavirusas Ukrainoje / AP nuotr.

Veiksmingiausia kaukė buvo N95. Trijų sluoksnių chirurginės bei medvilinės kaukės, kurias nemažai žmonių pasidaro patys namuose, taip pat pasirodė neblogai.

Kaklo movos, kurias dažnai naudoja bėgikai, pasirodė esančios mažiausiai veiksmingos. Tiesą sakant, paaiškėjo, kad šios kaukės netgi padidino išskiriamų lašelių kiekį, nes medžiaga didesnius lašelius suskaido į mažesnius, nesunkiai pasklindančius ore.

Sulankstytos skarelės ir megztos kaukės taip pat pasirodė prastai ir nesuteikė pakankamos apsaugos.Koronavirusas Ukrainoje / AP nuotr.

„Mes nepaprastai nustebome, kai išsiaiškinome, kad dalelių kiekis dėvint kaklo movą, iš tikrųjų viršijo kiekį, išsiskiriantį kaukės nedėvint. Norime pabrėžti, kad tikrai skatiname žmones dėvėti kaukes, tačiau norime, kad jie dėvėtų tas, kurios tikrai veiksmingos“, – CNN sakė M. Fisheris.

Nors kaukės efektyvumo patikrinimo metodas yra gana paprastas, mokslininkai ragina jo nebandyti namuose, nebent yra puikiai susipažinę su lazerio technologijos saugiu naudojimu. Netinkamai naudojant lazerį galima sukelti negrįžtamą žalą regėjimui.

Visgi, mokslininkai tikisi, kad ir kitos kompanijos, tyrimų centrai prisidės testuojant, kurios kaukės yra veiksmingiausios. Tai padės žmonėms geriau suprasti, kokius produktus rinktis, kad apsauga būtų pati geriausia.


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e