Nuo rugsėjo 13 d. numatyta tvarka ir vėl keičiasi – į prekybos centrus galės patekti visi?

Naujausios žinios

Iki šiol buvo numatyta, kad nuo rugsėjo 13 d. į didžiuosius prekybos centrus galės patekti asmenys tik su galimybių pasu. Tačiau paaiškėjo, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tvarką gali keisti.

Iki šiol svarstyta, kad galimybių pasai, norint patekti į prekybos centrą, būtų tikrinami prie įėjimų į juos. Tačiau lrytas.lt šaltinių žiniomis, SAM sprendimą, tikėtina, pakeis. Lrytas.lt kreipėsi į SAM klausdamas, ar gali būti, jog nuo rugsėjo 13 d. galimybių pasai prekybos centruose bus tikrinami ne prie įėjimų, o atskirai prie kiekvienos parduotuvėlės, esančios prekybos centruose. SAM atstovas spaudai Julijanas Gališanskis portalui lrytas.lt šią informaciją patvirtino: „Prekybos centre gali būti ir vietų, kuriose bus teikiamos paslaugos asmenims be galimybių paso – sveikatos priežiūros, veterinarijos, finansų įstaigos, paštas, nekontaktinės paslaugos ir kita. Todėl galimybių paso tikrinimas prie įėjimo į prekybos centrą nebūtų tikslingas.

Užtikrinti, kad Vyriausybės nutarimu nustatytos kontaktinės paslaugos nebūtų teikiamos asmenims be galimybių paso, turi pačios prekybos vietos ir paslaugų teikėjai.“ Apie tokius naujus svarstymus Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė nieko nežinojo, tačiau išgirdusi pasakė tiek: „Čia bus dar blogiau, viskas bus dar sudėtingiau. Nesąmonė. Visi trinsis koridoriuose, tai kokia čia saugumo oazė?“ Toks SAM atsakymas sukėlė sumaištį – tie prekybos centrai, į kuriuos portalas lrytas.lt kreipėsi komentaro, apie tokią galimą naują tvarką nieko nežinojo ir ruošėsi vykdyti anksčiau numatytus reikalavimus galimybių pasams tikrinti. Kiek vėliau tą pačią dieną portalas lrytas.lt iš SAM atstovo sulaukė dar vieno laiško.

„Paskubėjau jums perduoti informaciją, kuri šiuo metu dar yra diskusijų objektas. Iš tiesų galutiniai sprendimai dėl galimybių paso tikrinimo prekybos ir paslaugų teikimo vietose bus priimti po kitą savaitę suplanuotų susitikimų, aptarus su prekybos įmonių asocijuotomis struktūromis. Apie sprendimus visuomenė bus informuota“, – rašė J.Gališanskis. Prekybos centrai, parduotuvės ir saugos tarnybos iki šiol ieškojo papildomos darbo jėgos, nes staigiai išaugus apsaugos darbuotojų, kurie turėtų tikrinti klientų turimus išrašus prie įėjimų, paklausai jų pritrūko. Vilniuje veikiančio prekybos centro „Europa“ atstovai kiek anksčiau buvo paskaičiavę, kad jiems prireiks penkių papildomų apsaugos darbuotojų, kurie prie įėjimų tikrintų galimybių pasus. Jiems už šių darbuotojų samdymą tektų pakloti apie 20 tūkst. eurų per mėnesį. „Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas portalui lrytas.lt buvo sakęs, kad galimybių pasus planuojama tikrinti prie kiekvieno įėjimo į prekybos centrą, tam irgi prireiks papildomo personalo.

„Šiuo metu intensyviai vertiname skirtingus technologinius sprendimus, leidžiančius pagreitinti galimybių pasų tikrinimo procesą. Tiek papildomas personalas, tiek techninė įranga, žinoma, mums sukurs nemažus papildomus kaštus“, – kalbėjo D.Mertinas. Saugos tarnybos „G4S Lietuva“ generalinis direktorius Saulius Vincentas Tulevičius portalui lrytas.lt buvo komentavęs, kad apsaugos darbuotojus rasti reikia greitai, tačiau nėra jokių garantijų, kad jų prireiks ilgam. Dėl šios priežasties sunku naujų darbuotojų rasti. „Tai nėra juokas. Dabar priimsime tiek daug žmonių, o jei paskui dėl kokio nors lobizmo ar kitų priežasčių tvarka pasikeis, po dviejų savaičių sėdėsime su tais žmonėmis ir išeitinėmis kompensacijomis. Situacijai spręsti naudojama darbo jėga, tai gal tada pati Vyriausybė galėtų suteikti išeitines kompensacijas, jei tų darbuotojų nebereikės“, – svarstė S.V.Tulevičius. Ekonomisto Aleksandro Izgorodino nuomone, papildomas apsaugos darbuotojų įdarbinimas galimybių pasams tikrinti padidins prekybos centrų ir parduotuvių kaštus, o tai nuguls ant vartotojų pečių – gali brangti prekės ir paslaugos.

Lietuvos paštas trečiadienį pranešė, kad būtinąsias paslaugas, tokias kaip siuntų priėmimas ar išdavimas, išmokų ar pensijų mokėjimas, pinigų perlaidos ir kitos finansinės paslaugos, gyventojams teiks be galimybių paso, ribojimai bus taikomi tik įsigyjant ne su siuntimu susijusias prekes, pavyzdžiui, knygas, suvenyrus ir kt. Tačiau, jei galimybių pasai būtų tikrinami prie prekybos centrų įėjimų, patekimas į pašto skyrius, esančius tuose prekybos centruose, būtų apsunkintas. „Kiekvienas prekybos centras pats sprendžia patekimo į prekybos centrą taisykles – tam reikalingas galimybių pasas ar ne. Šiuo metu aktyviai bendradarbiaujame su prekybos centrų valdytojais, kad klientai į paštą galėtų patekti ir be galimybių pasų“, – portalui perdavė Lietuvos pašto atstovė Monika Pivoraitė.

Šaltinis: lrytas.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e