Prokuratūrą pasiekė prašymas tirti nufilmuotą garsaus Vilniaus policininko vizitą į butą: „Kur žmonės žiauriai sumušti“

Naujausios žinios

Praėjusį savaitgalį socialinius tinklus, o po to ir policijos bendruomenę bei visą visuomenę pribloškė Vilniuje filmuota medžiaga, kurioje užfiksuotas sostinės patrulių vizitas į vieną butą Architektų gatvėje. Policijos atstovai teigia reagavę į pranešimą apie ten vystančias muštynes, o atsidūrę viduje patruliai pajuto agresiją, tad ėmėsi ir fizinio jėgos naudojimo. Būste šeimininkaujanti Irina Kalmykova teigia, kad ji, jos sūnus ir dar keli asmenys dėl, ko gero, perteklinio policijos smurto kreipėsi į prokuratūrą.

„Prie skundų prokuratūrai pridėjome fimuotą medžiagą ir pažymą iš ligoninės. Bute buvo 7 žmonės, 5 iš jų buvo žiauriai sumušti“, – taip incidentą, vykusį Vilniuje naktį iš sausio 8 d. į sausio 9 d., reziumavo politinį prieglobstį Lietuvoje turinti Irina Kalmykova.

Taip Rusijos pilietė 15min motyvavo, kodėl jai ir dar keturiems nukentėjusiesiems dabar teko kreiptis į prokuratūrą: prašoma įvertinti policininkų veiksmus.

Policijos atstovai savo ruožtu situaciją jau yra preliminariai įvertinę priešingai: pareigūnai įvykio vietoje atliko pareigas ir nieko nepažeidė, o Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyrius sausio 11-ąją ėmėsi vadinamojo „aplinkybių patikslinimo“, kad vėliausiai kitą savaitę galėtų apsispręsti. Galima dvejopas scenarijus: tarnybinis patikrinimas net nebus pradėtas arba, priešingu atveju, jo metu būtų išsamiai analizuojama, ar patrulių Vitalijaus Vaitkevičiaus bei jo porininko Livijaus Saukevičiaus veiksmai buvo teisėti.

15min šios informacijos patvirtinimo laukia ir iš Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus. Pagal įprasta tvarką, vos gavę pareiškimą, prokurorai bylų niekam nekelia: yra numatyta laiko surinkti papildomą medžiagą arba perduoti jau turimą medžiagą institucijai, kuri galėtų tyrimą atlikti. Šiuo atveju tai, ko prašoma išsiaiškinti prokuratūros, iš esmės sutampa su tuo, ką mėgina pasverti sostinės policijos Imuniteto skyrius.

Apgailauja dėl vakarėlio per karantiną

Kol teisinės procedūros tiek policijoje, tiek prokuratūroje dar tik pradedamos, politinė disidentė iš Rusijos I.Kalmykova tiek socialiniame tinkle „Facebook“, tiek interviu Lietuvos žiniasklaidai atvirai dalijasi savo požiūriu. Moters pozicija tokia: išties padaryta klaida, karantino metu surengus vakarėlį bute, kuriame įvykio įkarštyje buvo 7 asmenys. Beje, baudų už karantino suvaržymų pažeidimą visi šie asmenys jau sulaukė ir jokių pretenzijų dėl to neturi. Nuoskaudos ir noras ieškoti teisybės susijęs tik su policininkų veiksmais.

Kaip jau pasakojo 15min, paviešintoje filmuotoje medžiagoje miglotai užfiksuota, jog vienas patrulių agresyviai nusiteikusiam, bet nesipriešinančiam vyrui staigiai trenkė teleskopine lazda.

„Už reikalavimų nevykdymą“, – pakeltu tonu sako pareigūnas. „Kokių reikalavimų“, – atkerta jam augalotas vyrukas ir sulaukia V.Vaitkevičiaus smūgio vadinamuoju bananu.

Vyras iškart krenta ant žemės, staigiai sulaikomas ir jo draugas, vėliau panaudojamos ir pipirinės dujos, sumaištis būste tęsiasi dar bent 10 minučių, kol patruliai sulaukia pastiprinimo ir dalis sulaikytųjų išvežami į komisariatą.

Baudas dėl karantino tvarkos pažeidimo mums visiems išrašė iš karto. Dėl jų sutinkame.

„Baudas dėl karantino tvarkos pažeidimo mums visiems išrašė iš karto. Sūnų išsivežė ir laikė iki ryto, bet paleido be jokių naujų įtarimų ar protokolų. Beje, sulaikytųjų, mano žiniomis, netgi netikrino alkoholio matuokliu, nes iš tiesų vaikinai ir nebuvo itin girti, kaip tvirtino policija“, – 15min antradienį kalbėjo I.Kalmykova.

Tikisi pamatyti ir policijos filmuotą medžiagą

15min rusakalbės pašnekovės paprašė iš savo pozicijų papasakoti, kaip klostėsi incidentas bute per policijos vizitą.

Savo ruožtu moteris išreiškė viltį, kad policininkai paviešins ar bent pridės prie tyrimo medžiagos patrulių „body-cam“ užfiksuotą filmuotą medžiagą, kurio turėtų būti užfiksuota daugiau svarbių aplinkybių: „Nežinau, kada tiksliai jie tas savo kameras įjungė, bet jei vaikai iš tiesų elgėsi labai agresyviai, tas turėjo būti įrašyta. O jei paaiškėtų, kad tos agresijos nebuvo, bijau, kad vaizdo medžiaga gali prapulti.

Policija kalba apie kažkokį kraują laiptinėje, muštynes, bet kaip tai su mumis susiję? Niekas iš mūsų kompanijos net nebuvo išėjęs į lauką. Penki iš septynių, įskaitant mane, bute buvusių žmonių yra Lietuvos piliečiai. Dvi iš jų – 18-metės merginos. Vieną tų merginų, kuomet ši filmavo, išstūmė iš koridoriaus į kambarį ir trenkė jai teleskopine lazda. Po to, kai aš nepraleidau pro duris į kitą kambarį, kad pareigūnai nemuštų mano sūnaus, mergina mėgino įkalbėti mane pasitraukti, kad ir manęs nesužalotų, tai merginai papurškė dujų į veidą iš balionėlio. Mergina ėmė garsiai rėkti iš skausmo ir pabėgo į balkoną.

Mano sūnus, kambaryje sėdėjęs ant sofos, pamėgino išsivaduoti iš kitos merginos, kuri jį prilaikė, kad galėtų mestis arčiau ir apginti mane, savo mamą. Bet mergina mano sūnų vis dar laikė sėdintį ant sofos už 4 metrų nuo policininko ir grėsmės jis policininkui nekėlė, bet šis vis tiek papurškė sūnui į veidą dujų. Dujų pateko ir ant manęs“, – kiek padrikai 15min liudijo būsto šeimininkė.

Tikisi sulaukti istorijos įvertinimo

Vis dar emocijų kupina moteris tvirtino neleisianti „užglaistyti“ šio reikalo be kaltųjų išaiškinimo ir, jos žodžiais tariant, jei tik to prireiks, yra pasirengusi netgi skelbti bado akciją prie prokuratūros.

„Niekuomet Lietuvoje nesusidūriau su tokiais dalykais, o Rusijoje buvau susidūrusi daugybę kartų. Todėl aš labai norėčiau, kad čia nebūtų, kaip Rusijoje. Dabar tiesiog negaliu tylėti, nes tai reikštų susitaikymą su neteisėtais veiksmais, neteisybe, dėl kurios aš ir bėgau iš Rusijos.

Po to, kai socialiniame tinkle paviešinau visą šią mane šokiravusią istoriją, aš sulaukiau daugybės reakcijų – tiek gerų atsiliepimų, tiek mane žeminančių, įžeidžiančių. Kai kas man rašė, kad turiu nešdintis iš šios šalies, sulaukiau ir kitų skaudžių, užgaulių žodžiu. Skaudu ir apmaudu, bet aš nesiskundžiu ir nepykstu. Aš esu labai pamilusi Lietuvą ir tiesiog nenoriu, kad joje vyktų tokie dalykai“, – tikino I.Kalmykova.

„Išėję iš zonos“ grasino „su***ti šituos musarus“? Pačių pareigūnų akimis, taip jie pasielgė jausdami grėsmę iš bute esančių asmenų. „Tada asmenys pradėjo mus filmuoti, iš zonos išėjęs vaikinas tyliai pasakė kitiems, kad, citata „su***am šituos musarus“.

Matant asmenų neadekvatų elgesį į įvykio vietą buvo paprašyta kolegų pagalbos. Vaikinas, prieš kurį buvo panaudotas teleskopas, savo veiksmais mums kėlė realią grėsmę, taip pat kaip ir kiti likę vyrukai. Vertindami situaciją, pažeidėjų būseną, agresyvumą, kokios tai asmenybės – pavojingumo laipsnį, buvo priimtas sprendimas nedelsiant juos sulaikyti, kas ir buvo padaryta“, – taip savo elgesį trenkti teleskopinę lazda nesipriešinusiam žmogui motyvuoja patys pareigūnai.

Paguldžius du vyrus ant žemės, bute buvusios merginos bei dar vienas vaikinas ginčijosi su pareigūnais, todėl buvo nupurkšti ašarinėmis dujomis. „Tuo pačiu metu moteris ir kita jauna mergina trukdė mums, todėl ir buvo stumiamos toliau. Iš zonos išėjusį vaikiną laikė kita mergina, bet jis nuolat nusistumdavo ją ir taip bandė kontaktuoti su mumis, todėl buvo panaudotos dujos. Šioje situacijoje buvo priimtas sprendimas sulaikyti neadekvačiai besielgiančius ir neblaivius asmenis, nelaukiant kol jie mus užpuls“, – pasakojo patys pareigūnai.

Patruliai skandalingų istorijų neišvengia

Tai ne pirmas kartas, kai V.Vaitkevičius nufilmuotas panaudojantis jėgą prieš nesipriešinančius piliečius. Anksčiau paviešintame įraše užfiksuotas konfliktas gatvėje, kur vyras su alkoholio buteliu rankoje ginčijasi su pareigūnais. „Su kokiais mes lochais dirbam, tu įsivaizduoji“, – kolegai pakomentuoja V.Vaitkevičius, o tada dar pasiginčija su pažeidėju. „Viskas, eik“, – dar pasako V.Vaitkevičius ir nueidamas vaikinui į veidą papurškia ašarinių dujų.

Šaltinis: 15min.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e