Protestuotojai nesitraukia nuo Seimo: užsipuolė išvažiuoti bandžiusius politikus

Naujausios žinios

Antradienį Seimo nariams renkantis į neeilinę sesiją, prie Seimo rūmų vėl rinkosi keli tūkstančiai protestuotojų. Kaip skelbia mitingo organizatoriai, juo reikalaujama panaikinti spaudimą vakcinacijai, atsisakyti galimybių paso, nediskriminuoti žmonių dėl jų pasirinkimo skiepytis arba nesiskiepyti.

Apie 16 valandą minia patraukė aplink Seimą skanduodami „Seimą lauk“, „Seimą į teismą“, šūksnius lydi sirenos ir būgnų garsai. Reaguodami į galimus įsiveržimus, Seimo rūmai visus įėjimus užrakino.

Protestuotojai teigia, kad „namo seimūnai taip lengvai neišvažiuos“, apsupo Seimo kiemą.

Užtvėrė išėjimus iš Seimo

Mitinguojanti minia užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo, pranešė įvykio vietoje esanti BNS korespondentė.

Protestuotojai blokavo išėjimus tiek iš trečiųjų, tiek antrųjų Seimo rūmų. Pirmieji parlamentarai, palikę patalpas vos pasibaigus neeiliniam Seimo posėdžiui, išėjo iš pastato. Kita dalis politikų liko viduje.

Iš Seimo bandęs išeiti konservatorius Laurynas Kasčiūnas buvo apsuptas ir aprėktas minios, o į kitą konservatorių Sergejų Jovaišą vienas protestuotojų metė vėliavos kotą, tačiau nepataikė, teigia liudininkai.

Mitingo dalyviams užtvėrus išvažiavimą iš vidinio kiemo, jo negali palikti parlamentarai su automobiliais.

Dalis parlamentarų bando derėtis su minia, kad būtų išleisti.

Pas Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl situacijos sukviesti frakcijų seniūnai, BNS patvirtino parlamento vadovės atstovė spaudai Ilona Petrovė.

Keli tūkstančiai žmonių antradienį susirinko prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Protestą pradėjo skanduotėmis

Pirmieji protestuotojai prie Seimo rūmų pradėjo rinktis dar anksti ryte, nors skelbiama, kad protestas oficialiai prasideda 9 valandą. Mitingą stebi ir sustiprintos policijos pajėgos. Skiepais ir galimybių pasu nepatenkinti žmonės rinkosi tiek prie Seimo, tiek ir toliau nuo jo, susiformavo automobilių spūstys.

Prie Seimo rūmų susirinkusi gausi minia protestą pradėjo skanduotėmis „Gėda“ ir „Seimą lauk“, skamba kritika Ingridos Šimonytės Vyriausybei, aidi būgnų garsai ir sirenos. Šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos laiptų Seimo nariams surengtos ir savotiškos „kartuvės“.

Į minią nuo specialios pakylos jau kreipėsi parlamentarai Dainius Kepenis, Mindaugas Puidokas ir Valius Ąžuolas, Petras Gražulis, filosofė Nida Vasiliauskaitė.

Kaip BNS informavo Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja, į renginį susirinko apie 4,5 tūkst. žmonių, incidentų kol kas išvengta.

„Kiek pareigūnai mato, tai 4,5–5 tūkst. žmonių. Šiai minutei incidentų nefiksuota. Lyg greitoji pagalba buvo iškviesta, kažkam bloga pasidarė“, – teigė policijos atstovė.

Už viešosios tvarkos pažeidimą į policijos komisariatą pristatytas vienas neblaivus vyras. Tikrintis girtumą jis atsisakė. Kol kas neapklaustas, protokolas jam nesurašytas. Tai bus padaryta, kai prasiblaivys, todėl kol kas jis laiką leidžia policijoje.

Mitinge dalyvavę žmonės teigia besipiktinantys Vyriausybės sprendimais skiepų klausimu.

„Reikia saugoti valstybę, Konstituciją, apginti savo teises, laisvą pasirinkimą, kad nebūtų varžomos mūsų teisės, nesvarbu, ar žmogus nori skiepyti, ar nenori. Galų gale – vakcinavimasis yra dalyvavimas eksperimente“, – BNS sakė protesto dalyvis, 49-erių ūkininkas Ričardas Lekavičius.

„Jei mes deklaruojame, kad esame demokratinė valstybė, tai demokratija turi galioti nuolat, o ne tik rinkimų periodu“, – pridūrė jis.

Grožio paslaugų srityje dirbanti Diana Verikienė tvirtino, kad skiepytis „turi būti laisva teisė rinktis“.

„Atėjau, nes nesutinku, kad valdžia į tautą nežiūri. Turiu omeny vakcinavimą ir žmonių skirstymą – turės ar neturės galimybių pasą. Tai yra neteisinga“, – kalbėjo 51-erių moteris.

Puolė ir žurnalistus

Protesto metu minią skalavo ir paleisti juodi dūmai, kas konkrečiai tai buvo – policija pakomentuoti negalėjo, tačiau greičiausiai tai yra dūminės bombos. Pareigūnai išsivedė ir šakėmis ginkluotą vyrą, patebėta ir daugiau provokatorių.

Kvietime į protestą nurodoma, kad renginį organizuoja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė bei všĮ „Pariotiški Lietuviai“. A.G.Astrauskaitė savo socialinio tinklo paskyroje teigė, kad mitingo metu bus priimta Rezoliucija, kurią protestuotojai neš prezidentui Gitanui Nausėdai.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, paklausta apie šiuo metu prie Seimo vykstantį protestą, nedaugžodžiavo.

„Kai kurie protestuotojų šūkiai yra prasilenkiantys su realybe, todėl juos komentuoti yra sudėtinga. Tik tiek galėčiau pasakyti apie tai“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.

Protestuotojai taip pat reiškė nepasitenkinimą ir žurnalistais: dengė televizijų kameras, vijo žurnalistus iš aikštės, skandavo „melagiai“.

Vyriausybė sprendimus dėl galimybių paso priims trečiadienį – be šio paso nuo rugsėjo vidurio nepasiskiepiję arba COVID-19 nepersirgę žmonės galės lankytis tik mažesnėse parduotuvėse, jiems užsivers renginiai, viešojo maitinimo įstaigos, bus ribojamos planinės paslaugos ligoninėse.

Protestuotojai šalia Seimo budėti žada iki 17 valandos.

Seimas renkasi į neeilinę sesiją 

Seimas antradienį renkasi į neeilinę sesiją priimti įstatymų dėl išaugusios neteisėtos migracijos srautų užkardymo.

Vienu paketu planuojama suteikti didesnius įgaliojimus kariams esant ekstremaliai situacijai, kitu – patvirtinama fizinio barjero Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje statymo tvarka.

Krašto apsaugos ministerijos teikiamos pataisos suteiktų daugiau įgaliojimų kariams ekstremaliųjų situacijų atvejais, kai įvykio mastas sparčiai didėja ir siekiama išvengti grėsmės visuomenės rimčiai.

Kariai galėtų duoti privalomus nurodymus fiziniams ir juridiniams asmenims, persekioti ir sulaikyti šių nurodymų nevykdančius asmenis, taip pat įtariamus padarius nusikaltimą, sustabdyti, tikrinti ir apžiūrėti transporto priemones, jose esančius krovinius, asmenis, bagažą, panaudoti specialiąsias priemones.

Tokius įgaliojimus kariams suteiktų krašto apsaugos ministras, gavęs Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininko motyvuotą rašytinį prašymą ir suderinęs su prezidentu.

Specialiosios teisės kariams galėtų būti suteikiamos ne ilgiau kaip trims mėnesiams, tačiau terminą būtų galima pratęsti.

Vidaus reikalų ministerijos teikiamu pataisų paketu būtų priimtas naujas Fizinio barjero Lietuvos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusija įrengimo įstatymas.

Juo sienos su Baltarusija statybos būtų pripažintos ypatingos valstybinės reikšmės projektu ir numatyta, kad fizinis barjeras turi būti įrengtas ne vėliau kaip 2022 metais.

Įgaliojimai priimti sprendimus dėl tvoros statybų, tokius kaip nustatomas projekto užsakovas ir vykdytojas, jų funkcijos, konkrečių darbų atlikimo vieta, darbų atlikimo terminai, finansavimo tvarka ir t. t. būtų suteikiami Vyriausybei.

Šaltinis: lrytas.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e