Skandinavijoje dirbantys medikai parašė atvirą laišką Verygai: tyrimai rodo ką kita

Naujausios žinios

Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga praėjusį penktadienį sprendimą, kad maitinimo įstaigose kaukes dėvėti turi būti privaloma, motyvavo, kaip pat sakė, remdamasis Norvegijos Nacionalinio visuomenės sveikatos instituto skelbiama informacija.

„Jų metaanalizės duomenimis, 1 metro atstumas gali iki 80 proc. sumažinti infekcijos perdavimą.

Kaukės gali apie 40 proc. sumažinti infekcijos perdavimą.

Lietuva taiko abi priemones. Tikėtina, kad tai reikšmingai gali stabdyti viruso plitimą. Naudokimės galimybe, nestabdant ekonomikos, šias priemones įgyvendinti“, – sakė A. Veryga.

Vis tik Skandinavijoje ir Lietuvoje dirbantys medikai, tarp jų – epidemiologas Andrius Kavaliūnas iš Karolinskos instituto Švedijoje, Oslo universiteto tyrėja ir Akerhuso universitetinės ligoninės kardiologė Loreta Strøm, papasakojo, kad Lietuvos sveikatos apsaugos ministras, kovodamas su koronavirusu, savaip interpretavo mokslo tyrimus, neatsižvelgdamas į visus aspektus.

Socialiniame tinkle „Facebook“ medikai rašė:

LIETUVA PRIEŠ NORVEGIJĄ: 13,0 -13,7 (kamuolys norvegiškas, varžybų aikštė Lietuvoje)

Istorija apie tai, kaip dviejų šalių sveikatos ministrai interpretuoja mokslą.

Norvegijos sveikatos ministras Bent Høie, remdamasis Norvegijos visuomenės sveikatos instituto (FHI) sisteminės analizės išvadomis, bei esant dabartiniam Covid paplitimo lygiui Norvegijoje (13,7/100.000), kaukių dėvėjimo viešose vietose besimptomiams asmenims NEREKOMENDUOJA, išskyrus viešajame transporte piko valandomis. Nes šio instituto atliktoje sisteminėje literatūros apžvalgoje, kurią perskaitė prof. A. Veryga, padaryta išvada, kad kaukių prievolė besimtomėje bendroje populiacijoje yra per menkavertiška epidemiologiniu požiūriu, kadangi, esant dabartinio lygio viruso paplitimui Norvegijoje 13,7/100.000, Number Needed to Treat, arba sutrumpintai NNT, yra – įsiklausyk, Karlai! – 1/160.000 – 200.000 (‼️). Kas reiškia, jog tam, kad išvengti vieno naujuo Covid atvejo per sav., savaitę kaukes turi dėvėti 160.000 – 200.000 besimptomių visuomenės narių. Todėl Norvegijos ministras atsižvelgė į FHI specialistų išvadas, kad šiuo metu kaukės yra neefektyvi ir daugeliu aspektų per brangi (kaina, nepatogumas, nemokėjimas teisingai dėvėti bendroje populiacijoje) viruso plitimo prevencijos priemonė.

Lietuvoje, vienok, „cost effectiveness“ nėra prioritetinis dalykas, ypač, kai kalbama apie valstybės ir kiekvieno jos piliečio pinigus, todėl Lietuvos SAM ministras tos pačios sisteminės apžvalgos išvadas suvokia gerokai kitaip – jis viešai siūlo ATIDŽIAI paskaityti šį dokumentą, ir tvirtina, kad kaukės DABAR Lietuvoje, esant viruso paplitimui 13,0/100.000, viruso plitimą gali sumažinti iki 40%. „Kaina“ visais aukščiau minėtais aspektais gi nėra svarbu – įdomi pozicija, kuomet jis taip „efektyviai“ įvedė pigiausio vaisto politiką Lietuvoje. Todėl, jis sako, kad yra labai gerai, kad SAM nusprendė įvesti kaukių prievolę viešose vietose, įskaitant ir viešo maitinimo įstaigas. Nes gi rinkimai. Nes gi reikia, kad net ir nemąstant matytųsi, kaip ministras „kovoja“, pasitelkdamas visus įmanomus atributus, taip pat ir šalies policiją.

Tai, kaip sakoma, pagal tokį suvokimą ir gyvename – Norvegijoje ir Lietuvoje.

Ir pabaigai viešas kreipimasis į Aurelijus Veryga: gal būtų geriau savo galią demonstruoti ir patiems darant su pandemija susijusius mokslo tyrimus, juos adekvačiai analizuojant bei darant racionalias išvadas, atsižvelgiant į VISUS aspektus – o ne vien instruktuojant šalies policiją, kaip bausti piliečius, sugebančius mąstyti ir nesutinkančius su persekiojimų ir botago principu paremta politika?

Šaltinis: delfi.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e