Į privačius slaugos namus mamą paguldžiusi kaunietė: kai ją pamačiau ligoninės reanimacijoje – pradėjau verkti pasikūkčiodama

Istorijos

Balandžio 20-ąją kaunietė Diana Kažukauskienė sulaukė skaudžios žinios iš Trakų ligoninės. Mirė 84 metų jos mama Sofija Marijona Koržinevskienė. Į ligoninę kritinės būklės moteris buvo atvežta iš privačių Trakuose esančių slaugos namų „Addere Care“. D.Kažukauskienė įsitikinusi, kad čia per kelias savaites mama buvo tinkamai nesirūpinama.

Mamą slaugė pusšeštų metų

„Savo mamą, kuriai – senatvinė demencija, namuose slaugiau pusšeštų metų. Pajutau, kad nebepatempiu. Buvau pervargus, taip pat – ir psichologiškai.

Mano mama nebuvo sunkus ligonis, kurį reiktų varyti, kelti. Ji buvo gana savarankiška, nebuvo ant lovos gulintis ligonis. Tačiau jai visuomet reikėjo pagalbos – pagalbos atsikelti, įlipti į vonią, pagalbos nusirengti. Jei niekas nepasakytų – net miegojusi būtų su batais. Kitaip tariant, ji viską darė pati, tačiau jai reikėjo padėti“, – sakė D.Kažukauskienė.

Kiekvieną rytą, prieš darbą, dukra pasirūpindavo mama, palikdavo jai pietus. Išeidama į darbą kaunietė užsukdavo dujas, jos namuose langai buvo neatsidarantys – visa tai dėl mamos saugumo. O vakare, sugrįžus iš darbo – vėl rūpestis mama. Tiek laiko Diana negalėjo niekur išvažiuoti, atostogauti ir kiekvieną dieną privalėjo būti namuose. Toks, sako ji, yra gyvenimas su slaugomu ligoniu.

„Pajutau, kad jei nepailsėsiu – aš tiesiog daugiau nebeištempsiu, negalėsiu jos prižiūrėti. Tada draugė pasakė, kad tokiems ligoniams per metus priklauso keturi mėnesiai slaugos namuose, kuriuos kompensuoja ligonių kasos.

Pagalvojau, kad kodėl ne? Išvažiuočiau atostogauti, jau planus savo pradėjau kurti. Tada nuėjau pas šeimos gydytoją, o ji patarė – tik neatiduokit į blogus, jei jau išrinksite“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Užsiregistravo į privačius slaugos namus

Pradėjusi domėtis galimybe mamą paguldyti į slaugos namus, moteris informacijos ieškojo internete. Reikėjo rasti tokius, kuriuose priimami senatvine demencija sergantys žmonės, be to, D.Kažukauskienė ieškojo įstaigos, kurioje – geros sąlygos, atidus ir rūpestingas personalas.

„Taip radau „Addere Care“. Jie įsikūrę Trakuose, buvusiame viešbutyje. Labai graži jų reklama apie tai, kaip kiekvienas žmogus yra laukiamas. Internete rodo, ką su seneliais veikia, nes yra visokių skyrių, pagal įvairias ligas. Skirtingų poreikių ligoniai“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Moteris išklausė ir ką slaugos namų vaizdo įrašuose kalba įstaigos slaugytojos: „Kad myli savo darbą, kad kiekvieną žmogų gerbia. Pasižiūrėjau ir pagalvojau: viskas gražu. Dar žiūrėjau, kaip atrodo jų palatos. Viskas buvo gerai. Kaina aš net nesidomėjau, nes žinojau, kad mes važiuojame su siuntimu ir mokėti nereikės. Tai privatūs slaugos namai, bet taip pat priima ir su siuntimu, tik reikia užsirašyti į eilę“, – pasakojo kaunietė.

Moteris mamą užregistravo prieš naujuosius metus. Skambučio iš slaugos namų sulaukė kovo 10-jąją, penktadienį. Telefonu paskambinusi darbuotoja informavo, kad atvykti galima jau pirmadienį, kovo 13-ąją.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Slaugos namai paliko gerą įspūdį

Iš namų surinkusi visus vaistus, kuriuos vartoja mama, D.Kažukauskienė kartu su mama atvyko į „Addere Care“ slaugos namus. Kaip pasakoja kaunietė, ji personalui suteikė visą reikalingą informaciją.

Jos mama S.M.Koržinevskienė sirgo cukralige, todėl jai reikėjo nuolat gerti vaistus. Neseniai moteriai buvo paskirti papildomi vaistai, nes cukraus kiekis buvo pakilęs iki 15, o ėmus gerti papildomus vaistus jis sumažėjo iki 9.

Perspėjau: jei mama pasikasys, jei bus įdrėskimas, jūs būtinai tepkite vaistais

Taip pat ant moters kojos buvo beveik užgijusi nedidelė žaizda – ji nebuvo atvira: „Beveik sugijusi, nešlapiuojanti. Todėl pasakiau, kad reikia tik užpurkšti vaistų ir užklijuoti pleistru. Tai svarbu, nes cukralige sergančiam žmogui atviros žaizdos yra labai pavojingos. Perspėjau: jei mama pasikasys, jei bus įdrėskimas, būtinai tepti vaistais, kurių atvežiau. Ir labai saugoti, kad ji neturėtų žaizdų.“

Prieš į slaugos namus paguldydama mamą, D.Kažukauskienė pasirašė sutartį, kurioje buvo nurodyta, kad pacientei bus teikiamos visos reikiamos paslaugos, tarp jų – higiena, priežiūra: „Sutartyje taip pat turėjau pažymėti, kokį variantą renkuosi – ar kompensuojamą valstybės, ar mokėsiu pati. Tada ir pamačiau kainą – 56 eurai parai. Pamenu, pagalvojau: už tokią kainą jie senelius ant rankų turėtų nešioti.“

Slaugos namai D.Kažukauskienei paliko gerą įspūdį: gražu, tvarkinga, palatose guli po du žmones, personalas – mandagus.

„Žinojau, kad jei kažkas bus blogai, parsivešiu mamą namo, juk lankysiu ją kas savaitę. Aš net iš mamos veido išraiškos galiu pasakyti, gerai jai, ar blogai“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sofija Marijona Koržinevskienė

Sulaukė skambučio, kad susirgo niežais

Į slaugos namus aplankyti mamos kaunietė nuvažiavo po savaitės. Iš personalo moteris išgirdo, kad mama – labai komunikabili, daug kalbanti, noriai bendraujanti.

„Kadangi kovo 20 dieną buvo mamos gimtadienis, prieš važiuodama pasiskambinau telefonu ir paklausiau, ar jie švenčia gimtadienius, ar galiu atvežti tortą, kitų vaišių. Patikino, jog taip. Slaugos namų darbuotojos pažadėjo paruošti stalą ir atsiųsti man nuotraukų. Lankymas ten – tik 30 minučių, daugiau negalima. Nuotraukų man neatsiuntė, tačiau tiek to“, – pasakojo kaunietė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Slaugos namai „Addere Care“

Mama, pasak pašnekovės, jautėsi gerai: vaikščiojo, bendravo.

Tačiau jau po keturių dienų D.Kažukauskienė iš slaugos namų sulaukė skambučio, kad kitą savaitę nevažiuotų, nes mama susirgo niežais.

„Pasiūlė atvažiuoti jau po Velykų. Aš tikrai jaučiausi rami, nes juk slauga, net medikas ten yra, kineziterapeutas – visos pasaugos pagal sutartį jai turėjo būti teikiamos“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Blogų minčių nebuvo – jei nepaskambino, tai turbūt viskas gerai.

Dar vieno skambučio kaunietė sulaukė Velykų rytą. Jai buvo pranešta, kad cukraus kiekis kraujyje pakilo iki 30-ties, taip pat 39 laipsnių temperatūra.

„Pasakiau, kad tokio cukraus kiekio niekada nėra buvę, tačiau mane ramino, kad čia ne koma ir kad kviečia greitąją. Taip pat pažadėjo paskambinti ir informuoti apie tolesnę eigą.

Tačiau tą dieną skambučio nesulaukiau. Blogų minčių nebuvo – jei nepaskambino, tai turbūt viskas gerai, suleido vaistų, medikai apžiūrėjo“, – pasakojo D.Kažukauskienė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sofija Marijona Koržinevskienė

Sužinojo, kad mama – reanimacijos skyriuje

Pirmadienį, antrąją Velykų dieną, į slaugos namus ėmė skambinti pati D.Kažukauskienė, tačiau – nesėkmingai, nes niekas telefonu neatsiliepė. Anot pašnekovės, įsijungdavo autoatsakiklis, informuojantis, kad skambinti reiktų darbo metu.

Atsiliepė skyriaus koordinatorė, o kai paklausiau, kaip jaučiasi mama, ji trumpam nutilo.

Moteriai nepavyko prisiskambinti ir dar kitą dieną: „Skambinau penkis kartus, nuo 10 iki 16 valandos. Niekas neatsiliepė. Tačiau tikrai negalvojau, kad kažkas blogai – maniau, kad tokiu atveju man juk būtų pranešta.

Galiausiai pavyko prisiskambinti tik trečiadienį. Atsiliepė skyriaus koordinatorė, o kai paklausiau, kaip jaučiasi mama, ji trumpam nutilo. Tada pasakė, kad nuo balandžio 9-osios mano mama yra Trakų ligoninėje.

Paklausiau, kodėl man nebuvo pranešta? Ji tikino, kad pranešė. Ne, man pranešė tik faktą, kad kvies greitąją. Toliau, kaip sutarėme, nepranešė“, – sakė D.Kažukauskienė.

Iš karto po pokalbio telefonu kaunietė susisiekė su Trakų ligonine: „Sužinojau, kad mama guli reanimacijoje. Jos būklė – sunki. Kodėl, klausė manęs, jūs ja nesirūpinate? Pradėjo bartis. Bet aš juk ką tik sužinojau.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Sofija Marijona Koržinevskienė

Ant rankų ir kojų – žaizdos

Iš karto po pokalbio telefonu D.Kažukauskienė nuvažiavo į Trakų ligoninę.

„Kai pamačiau mamą – pradėjau verkti pasikūkčiodama. Susiėmiau už galvos, nesupratau, kas nutiko, ką jie su mama padarė. Gydytojai pasakė, kad yra bakterija ir sepsis. Ji labai sunkios būklės, kritinės, bemaž visi organai atsisakę. Kvėpavimas, kraujotaka ir taip toliau“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Kaunietė sako nesanti medikė, todėl jai nėra lengva suprasti, iš kur galėjo atsirasti bakterija, tačiau, kaip sakė medikai – greičiausiai per žaizdą. Tačiau kai mamą iš reanimacijos skyriaus perkėlė į terapijos, o dukra pamatė, kaip atrodo rankos ir kojos – situacija ėmė aiškėti.

Aš nesuprantu, kaip ji turėjo kasytis, kai susirgo niežais, kad per tokį trumpą laiką galėtų tiek nusikasyti?

Moters rankos, kojos buvo su žaizdomis, kai net viena žaizda sergančiam cukralige yra pavojinga. D.Kažukauskienė sako, kad mama, susirgusi niežais, iki žaizdų nusikasė.

„Jai, vos tik susirgus niežais, nebuvo iš karto suteiktas gydymas, pagalba. Liga užleista. Aš nesuprantu, kaip ji turėjo kasytis, kai susirgo niežais, kad per tokį trumpą laiką galėtų tiek nusikasyti? Rankos pavirto šašais. Jei ir tepė vaistais – tai pavėluotai. Taip atsirado bakterija, tada – sepsis. Plius – cukraligė, sutrikusi kraujotaka. Viskas susidėjo.

Mamai nebuvo suteiktos elementarios higienos paslaugos. Nuvežiau ją nukarpytais nagais, o ligoninėje pamačiau, kad slaugos namuose net ir tai nebuvo padaryta. Tai, kad mama atsidūrė ligoninėje, mano nuomone, lėmė nepriežiūra.

Gydytojams Trakų ligoninėje sakiau, kad mano mama nėra kokia nors benamė, kad ji iš normalios šeimos, turinti normalius vaikus, anūkus.

Nenoriu, kad mama mirtų kančioje. Taip, aš padariau labai didelę klaidą, aš „pasimoviau“ ant jų reklamų. Bet jie nesuteikė tų paslaugų, kurias žadėjo suteikti“, – kalbėjo D.Kažukauskienė.

Dukra mamą norėjo persivežti į Kauno ligoninę, tačiau Trakų medikai nepatarė to daryti – ligonė silpna ir gali neišlaikyti kelionės. Be to, gerų perspektyvų gydytojai nežadėjo ir gydantis Trakuose – moters gyvybę palaikė tik aparatai.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Greitoji medicinos pagalba

Moteris mirė ligoninėje

Kai D.Kažukauskienė paskambino į slaugos namus „Addere Care“ ir pranešė, kokia situacija, kad mamos būklė – sunki, iš telefonu atsiliepusius darbuotojos išgirdo žodį „užuojauta“.

„Trakų ligoninėje, kai mamą perkėlė į terapijos skyrių, gydytoja manęs klausė: kodėl negrąžinate mamos į slaugą? Bet aš iš karto po to su jais nutraukiau sutartį. Aš ten šuns nevežčiau slaugyti.

Pagaliau, kai greitoji išvežė mamą, personalas nesugebėjo net sudėti ir įduoti jos vaistų. Man kyla klausimas, ar jie suvokė, kokios būklės išvežamas žmogus? Ar nesupranta, neturi kompetencijos? Per kelias savaites šitaip žmogui padaryti?

Negana to, slaugos namų koordinatorė pasiūlė, kad gali dešimt dienų palaikyti vietą, kad mama galėtų sugrįžti atgal. Tai kainuotų 30 eurų parai. Ar jie juokauja? Turėtų bent jau siūlyti nemokamai išlaikyti vietą“, – kalbėjo moteris.

Dar po kelių dienų Trakų ligoninėje S.M.Koržinevskienė mirė.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Asociatyvi nuotr.

Kelia ir daugiau klausimų

D.Kažukauskienei kyla ir daugiau klausimų. Tarkime, slaugos namų puslapyje parašyta, kad jei ekstra atveju ir švenčių dienos – registratūroje yra budintis, kuris skambutį nukreipia.

„Į mano skambutį niekas neatsakė. Klausiau koordinatorės, kodėl: sako, aš jums skambinau, bet jūs neatsiliepėte. Bet pas mane nėra nė vieno praleisto skambučio. Ir mano darbas toks – aš visiems perskambinu.

Be to, sutartyje yra ne tik mano, bet ir sesers sūnaus telefonas. Jei, kaip sako, neprisiskambino man, kodėl neskambino kitu numeriu?

Negaliu suprasti ir dar vieno. Kodėl, norint slaugos namuose aplankyti savo artimą žmogų, turi apie tai pranešti ir užsiregistruoti prieš pusantros paros? Kam visa tai? Juk jei žmogus guli ligoninėje – gali jį aplankyti kada nori, lankymo valandomis.

Keista ir tai, kad lankyti mamą galėjau tik 30 minučių. Apie tai kalbu ir pasakoju dėl vienintelės priežasties – kad žmonės atidžiau rinktųsi slaugos namus. Aš noriu, kad „Addere Care“ imtųsi priemonių ir kad kitiems senukams taip nebūtų“, – sakė D.Kažukauskienė.

Įstaiga atliko vidinį tyrimą

15min kreipėsi į slaugos namus „Addere Care“, prašydami pakomentuoti šią situaciją, o taip pat atsakyti į klausimus, kodėl D.Kažukauskienei nebuvo pranešta apie tai, kad mama išvežta į ligoninę, kokią sumą už parą jiems kompensuoja ligonių kasos, kodėl prieš atvykstant aplankyti artimojo reikia užsiregistruoti prieš pusantros paros.

Kaip rašoma 15min pateiktame atsakyme, kurį pateikė slaugos namų „Addere Care“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Alina Kemežienė, įstaiga atliko vidinį tyrimą, kurio metu siekė išsiaiškinti šią situaciją.

„Laikydamiesi asmens apsaugos duomenų reglamento, negalime Jums atskleisti konkretaus žmogaus sveikatos būklės detalių. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad į slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę atvyksta tik rimtų sveikatos sutrikimų turintys žmonės. Jūsų minimas asmuo – ne išimtis.

Mūsų ligoninėje paslaugos yra teikiamos remiantis Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos teikimo reikalavimų ir šios paslaugos apmokėjimo tvarkos aprašo reikalavimais“, – rašoma įstaigos atsakyme.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Slaugos namai „Addere Care“

Slaugos namai: garso įrašą turime

Kaip teigiama slaugos namų atsakyme, pacientai į UAB „Addere“ slaugos namus hospitalizuojami, kai yra nustatyta galutinė diagnozė ir nereikia tirti papildomai.

Esant poreikiui, yra organizuojama antrinio lygio gydytojo konsultacija, paciento perkėlimas į kitas gydymo įstaigas skubiai pagalbai teikti.

„Taip nutiko ir jūsų minimu atveju. Pablogėjus asmens sveikatos rodikliams, slaugytoja apie tai informavo budinčią gydytoją. Gydytoja, įvertinusi ligonio būklę ir situaciją, išrašė asmeniui siuntimą į aktyvaus gydymo įstaigą. Buvo iškviesta greitoji pagalba.

Apie tai slaugytoja informavo asmens artimuosius (dukrą). Telefoninio skambučio įrašą, kuriame užfiksuota, kaip slaugytoja praneša dukrai apie pablogėjusią asmens sveikatos būklę, apie gydytojo paskirtą siuntimą ir asmens išvežimą į aktyvaus gydymo ligoninę, turime“, – rašė įstaigos atstovė.

Pablogėjus asmens sveikatos rodikliams, slaugytoja apie tai informavo budinčią gydytoją.

Į klausimą, kokią sumą už vieno ligonio gydymą apmoka ligonių kasos, įstaigos atstovė atsakė taip: „Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis pagal Asmens sveikatos priežiūros paslaugų (išskyrus aktyviojo gydymo), apmokamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąraše, patvirtintame LR sveikatos apsaugos ministro 2022 m. lapkričio 3 d. įsakymu Nr. V-1630 „Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir jų bazinių kainų sąrašo bei su šiomis paslaugomis susijusių priemokų, mokamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, sąrašų patvirtinimo“, nustatytas bazines kainas“, – teigiama 15min pateiktame atsakyme.

Sergančiųjų niežais nebeliko

Įstaigos atstovė taip pat teigia, jog apgailestaujama dėl to, kad pastaruoju metu Lietuvos ligoninėse yra itin išplitę niežai: „Ir kad mums, kaip slaugos ligoninei, priimančiai pacientus iš kitų gydymo įstaigų, jų išvengti nepavyko.

Dedame didžiules pastangas situacijai suvaldyti. Šiandien jau galime konstatuoti, kad pacientų, sergančių šia liga, mūsų ligoninėje nebeliko.

Informaciją, ar jūsų minimas asmuo atvyko į mūsų ligoninę jau sirgdamas niežais, ar užsikrėtė pas mus, galėtume suteikti tik įgaliotam asmeniui prašant“ (pacientės dukra teigia, jog į slaugos namus mama atvyko sveika, apie niežus pranešta praėjus maždaug pusantros savaitės nuo paguldymo – red. past.)

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Vilniaus teritorinė ligonių kasa

„Darome viską, ką galime“

Į klausimą, kodėl lankant ligonius reikia užsiregistruoti prieš pusantros paros, A.Kemežienė atsakė, kad lankymo tvarka ligoninėje yra patvirtinta vidaus tvarkos taisyklėmis: „Prašydami artimuosius užsiregistruoti pacientų lankymui vieną dieną prieš atvykstant, siekiame kontroliuoti pacientų srautus. Ypač, jei lankymai vyksta skyriuose (skyriuose lankyti galima tik sunkios būklės pacientus. Kitais atvejais lankymus organizuojame tam skirtose erdvėse).

Taip stengiamės apsaugoti savo pacientus nuo virusinių infekcijų ir kitų ligų, kurios plinta oro lašeliniu, kontaktiniu būdu.

Nuoširdžiai apgailestaujame kiekvienu atveju, kai mūsų slaugomus pacientus ištinka kritinės būklės ar netgi mirtis. Suprantame, kaip tokiais atvejais yra sunku artimiesiems. Kiekvienas atvejis skaudžiai paveikia ir mūsų darbuotojus.

Ir jei yra manančių, kad slaugos personalas yra abejingas slaugomo žmogaus kančioms, šią nuomonę norime paneigti. Darome viską, ką galime, siekdami padėti slaugomiems žmonėms.“

Šaltinis


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e