Valstybinė vaistų kontrolė primena, kad vaistų prekyba turguose, socialiniuose tinkluose ir įvairiose pokalbių svetainėse yra nelegali. Pirkdami tokius preparatus rizikuojate ne tik savo sveikata, bet ir sulaukti baudos, o ji numatoma ne tik vaistų pardavėjui, bet ir pirkėjui.
Vieni žmonės, be būtiniausių vaistų vaistinėlės nekelia kojos iš namų, kiti prispyrus reikalui, viską meta ir skuba į vaistinę.
Kad vaistų galima įsigyti ir kitur, pavyzdžiui, degalinėse, daliai gyventojų vis dar naujiena.
„Anksčiau buvo apribota įstatymu, vėliau, atsiradus galimybėms, mes iš karto išplėtėme į svarbiausias degalines, kur yra didžiausias klientų srautas“, – kalbėjo „Circle K“ rinkos vystymo direktorius Renatas Alekna.
Anot pašnekovo, įstatymas vaistais prekiauti jiems leidžia jau kelerius metus.
O kad vienoje vietoje viskas: degalai, maistas, ir vaistai, kai kam ne itin priimtina, tačiau skubantiems, patogumas akivaizdus.
„Labiausiai auganti prekė, svarbiausia, yra vaistai nuo skausmo, bet taip pat prekiaujame ir purškalais nuo uodų, kremu nuo saulės įdegio, vitaminais, papildais“, – sakė R. Alekna.
Dažniausiai žmonės neįprastose vietose vaistų ieško, kai jų prireikia čia ir dabar. Tokia alternatyvi vieta gelbėja keliaujant didelius atstumus, tad perka ir dirbantys ir atostogaujantys.
Anot R. Aleknos, vaistų pardavimai degalinėse nėra didėjantys, tačiau jie pakankamai stabilūs, o preparatų sveikatai įsigyti jau kurį laiką Lietuvoje galima ir perkant maisto prekes.
„Išties, prieš porą metų mes taip pat prekiavome ir vaistais, bet pagal įstatymus šalies, iš tikrųjų, jie negali būti taip laisvai statomi vitrinose. Tuomet reikėdavo atėjus į kasą, paprašyti“, – tikino „Maximos“ komunikacijos vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Tad vaistais prekiauti atsisakyta, liko tik maisto papildai ir vitaminai.
„Patys populiariausi, vienareikšmiškai, yra tirpūs vandenyje. Liaudiškai tariant, šnypščiančios tabletės, ypatingai vitaminas C, tada multivitaminai, magnis“, – sakė I. Trakimaitė-Šeškuvienė
„Jeigu kalbame apie vaistus, perka vaistinėje, pasikonsultuoja, nes jaučia kokius simptomus“, – pasakojo „Eurovaistinės“ atstovė Rolanda Lipnevičiūtė.
Prekyba vaistiniais preparatais yra licencijuojama veikla. Įmonės apie tokią prekybos veiklą privalo pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai, o prekiauti bet kas negali.
„Nelicencijuotų asmenų vykdoma prekyba vaistais, taip pat prekyba vaistais turguje, socialiniuose tinkluose, įvairiose pokalbių svetainėse yra nelegali veikla ir užtraukia Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatytą atsakomybę. Šiais atvejais, tiek vaistų pardavėjas, tiek jų pirkėjas daro pažeidimą“, – komentavo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.