Vilniaus senamiestyje savo ateljė patalpas turintis dizaineris Juozas Statkevičius teigia patyręs šoką, kai gavo sąskaitą už avarinės būklės balkono remontą, praneša LNK.
Plačiau apie tai papasakojo dizaineris Juozas Statkevičius.
– Kokią sąskaitą gavote už balkoną?
– Iš pradžių gavome 12 tūkst. eurų sąskaitą. Kai pareiškėme, kad nemokėsime tokios sumos, atėjo 9,2 tūkst. eurų sąskaita.
– Užteko pasakyti, pasipiktinti ir sąskaita nukrito?
– Neužteko paprašyti. Mes patrepsėjome kojomis ir sąskaita sumažėjo. Tačiau nebuvo jokių paaiškinimų, kiek kainuoja cementas, kiek kainuoja kiti dalykai. Niekas nieko nepaaiškino. Kadangi namas pradėtas statyti 1840 m., o baigtas 1915 m., tai balkonai buvo mediniai. Daug lengviau prižiūrėti tuos medinius balkonus nei cementinius. Lentas galima pakeisti, jei kas nors žiūrėtų ir prižiūrėtų juos. Tačiau niekas neprižiūri. Pas mus labai keisti įstatymai. Jei tavo plotas tame name yra didžiausias, reiškia, kad turėsi mokėti už balkoną didžiausią sumą, nesvarbu, ar tas balkonas tavo, ar ne tavo. Kadangi mano plotas čia didžiausias, tai aš turėsiu mokėti didžiausią sumą. Dėl to ir kilo šitas konfliktas. Jau nusibodo kentėti. Paskelbus šią naujieną socialiniuose tinkluose, atsirado šimtai žmonių, kurie labai nepatenkinti.
– Ar kažkokia diskusija su gyventojais vyko? Ar buvo atvykęs koks nors atstovas?
– Gyventojai gali kalbėti ir rašyti, tačiau niekas neatvažiuos iš televizijos. O aš mėgstu kelti revoliucijas – kaip ir su Palangos tualetais, taip ir su Vilniaus balkonais. Kaip ir matote, kitoje gatvės pusėje lygiai ta pati situacija. Namas aptrauktas žaliai jau gal penkerius metus. Kadangi jie žino, kad šiame name yra mūsų mados namai, reiškia, yra pinigų. O kodėl aš turiu mokėti ir apmokėti keliones į Maldyvus? Mūsų name gyvena architektas, kuris dirba su architektūriniu paveldu. Jis mums viską puikiai paaiškino. Jis pats susitvarkė balkoną už 500 eurų. Reiškia, sumoki 500 eurų balkono remontui, o dar po 5 tūkst. eurų sumoki firmos administracijai, kurie mielai nuvažiuotų į Maldyvus.
– Tai, švelniai tariant, pats remonto darbas, medžiagas nesiekia tos sumos?
– Jūs labai švelniai sakote, o aš labai garsiai sakau. Kiek galima mus apgaudinėti? Kelkime revoliuciją! Manau, pas kiekvieną yra balkonas, kuris tokiame stovyje. Kiek mus gali kvailinti? Žiūriu, dabar visus teisia ir sodina į kalėjimus už visokius kyšius, tai gal ir tokius aferistus reikėtų vieną kartą pamokyti? Reikia kažką daryti.
– O kaip kiti namo kaimynai?
– Jie meldžiasi, kad užsiimčiau šia veikla.
– Ši suma tikrai ne visiems pakeliama.
– Aišku, kad taip. Tuo labiau, kad čia gyvena pagyvenę žmonės, senjorai. Jei aš nebūčiau čia rėkęs, tai visi būtų mokėję. Dar vienas įdomus dalykas, kad jei mes patys pigiai susitvarkysime balkonus, mes turėsime susimokėti 5 tūkst. eurų garantiją, kad balkonas nenukris. Kadangi paskelbiau šią žinią internete, tai atsirado žmonių, kurie gavo jau tas sumas, jas išmokėjo, o balkonas vėl nukrito. Reiškia, jie garantijos neduoda. Tačiau, jei mes patys darome, tai turime sumokėti ir garantiją, kad esame atsakingi už tą balkoną. Mes labai vaidiname europiečius, bet kažkodėl gyvename dar senais laikais.
Toliau pakomentavo namą administruojančios įmonės atstovas.
„Pradėkime nuo to, kad gerbiamas ponas Juozas viešai kvestionuodamas avarinio balkono remontą bando daryti kažkokį šou. Kai kalbame apie žmonių gyvybes ir pavojų, daryti šou yra neetiška ir nelogiška. Prisiminkime, kad pernai toks balkonas jau nukrito. Ačiū Dievui, niekas nenukentėjo. O jei kažkas būtų buvęs balkone ar po juo, būtų tikrai neišvengta tragedijos. Prisiminkime atvejį Vilniuje prieš 10 metų, kai daugiabučio gyventoja raštu atsisakė tvarkyti balkoną, visaip prieštaravo, o po dviejų dienų įžengusi į balkoną krito ir žuvo. Tikrai negerai juokauti tokiais dalykais“, – sakė pašnekovas.
Daugiabučio gyventoja raštu atsisakė tvarkyti balkoną, visaip prieštaravo, o po dviejų dienų įžengusi į balkoną krito ir žuvo.
– Gyventojams sukėlė abejonių, kad iš pradžių ta kaina buvo pateikta didesnė, tačiau, kilus pasipiktinimui, suma sumažėjo. Kodėl ta sąskaita sumažėjo? Galbūt ji dar gali sumažėti?
– Mes visada sakėme savo klientams, kad darysime viską dėl jų, kad kainos būtų kuo priimtinesnės. Šiuo atveju derėjomės su konkursą laimėjusia įmone. Derybų būdu pavyko šiek tiek išsiderėti ir sumažinti kainą, tačiau, akivaizdu, kad ponui J. Statkevičiui ir ši kaina yra nepriimtina.
– O kas, jeigu gyventojai atsisako ir jiems netinka tos kainos? Ar gali jie patys ieškoti rangovų ir tvarkytis?
– Mes tik pasveikinsime poną J. Statkevičių asmeniškai, jei jis susiras rangovą už 500 eurų.
– Ši suma tikrai ne visiems pakeliama. Kokia galima pagalba iš savivaldybės? Ar galima gauti kažkokią kompensaciją?
– Savivaldybė šiemet vykdo puikią iniciatyvą. Avarinės būklės Senamiesčio balkonams skiria net iki 80 proc. kompensaciją. Tai yra milžiniška paskata tvarkytis balkonus.