Nuo kitų metų gegužės vienkartiniai kavos puodeliai bus apmokestinti – taip nusprendė Seimas. Kavos pardavėjai pastebi, kad ir dabar tie puodeliai nėra nemokami, jų kaina jau įskaičiuota į gėrimo kainą.
Kartu jie priduria, kad priešingai nei nutiko su vienkartiniais maišeliais, vienkartinių puodelių į daugkartinius lietuviai masiškai keisti esą nepuls.
Daugiau apie tai pasakojo „Circle-K“ vyr. kategorijų vadovė Lietuvoje Inga Galinienė.
– Pakeitimas įsigalios dar tik nuo kitų metų gegužės mėnesio, turime pakankamai laiko apsisprendimui ir sprendimui priimti. Praeitą savaitę, kai įsigaliojo naujasis Seimo pakeitimas, informavome Europos komandą, kuri kuruoja pakuočių klausimus. Jie minėjo, kad Europoje kol kas tokio pakeitimo kitos šalys dar neturi. Tuo tarpu praeitais metais Švedijos kolegos pasidalijo, kad buvo priimtas sprendimas, jog pakuotės, kurios turi 100 proc. plastiko, turėtų būti apmokestinamos. Tuo tarpu „Circle-K“ mūsų europinis kavos puodelis, jeigu leisite priminti, turi tik 5 proc. plastiko.
– Lietuvos Seimo sprendimu yra apmokestintas bet koks vienkartinis puodelis.
– Taip, objektas yra vienkartinės pakuotės, kurios savo sudėtyje turi bent kiek plastiko.
– Čia ir yra klausimas, juk ir dabar puodelio kaina, natūralu, yra įtraukta į gėrimo kainą. Gali net puodelį nusipirkti, jeigu reikia tik vienkartinio puodelio. Ar jums neatrodo nelogiška, kad reikės dar kartą apmokestinti tą puodelį?
– Jūs tikrai teisus. Keletą metų pastebėjome, kad dalis klientų naudojosi, sakykime, pertekliniu veiksmu, gaiviesiems gėrimams paimdami mūsų kavos puodelį. Tam, kad to veiksmo išvengti, jau ir dabar juos apmokestinome. Jūs galite nepirkti gėrimo, bet pasiimti puodelį ir kasoje mes jį apmokestinsime 20 centrų. Tas pats bus ir su plastikiniu puodeliu.
– Ką duos apmokestinimas? Jūs nepadarysite, kad puodelis kainuotų eurą. Tikėtina, kad bus simbolinis mokestinis. Jūsų nuomone, ar jis duos naudos?
– Manau, kad kažkokio didelio kardinalaus pokyčio nepastebėjome ir nepastebėsime ateityje. Norėčiau paminėti, kad klientai sąmoningėja ir vis dažniau ateina su savo puodeliu. Ypač, kai turime skatinamąsias akcijas, kada suteikiame 50 proc. nuolaidą, tikime, kad ir po gegužės 1 dienos dar padaugės klientų, ateinančių su daugkartiniu puodeliu.
Temą tęsė kavinių „Coffee Spells“ savininkė Aistė Košienė.
– Kaip vertinate tai, kad nuo kitų metų gegužės mėnesio kavinėms, restoranams teks apmokestinti vienkartinius puodelius.
– Manau, kad labai daug įtakos vartotojų pokyčiams tai nepadarys, jeigu yra toks įstatymas, mes taip ir darysime.
– Kaip įsivaizduojate, kokią kainą klientas turėtų mokėti už puodelį?
– Manau, kad jeigu sako, jog klientas turi mokėti už puodelį, mes tiesiog išskirsime puodelio kainą ir ją klientas mokės.
– Kiek jums vidutiniškai kainuoja vienkartinis puodelis?
– Kainuoja nuo 5 iki 10 euro centų, priklauso nuo puodelio. Priklauso, ar jis yra kavos ar šaltos kavos išsinešimui. Pagal puodelį išsivesime vidurkį, kokios bus tuo metu kainos, nes jos irgi keičiasi, tada pagal tai suskaičiuosime ir pridėsime puodelio kainą.
– Galbūt kavos kavinėms šis įstatymas nelabai aktualus, nes pas jus ateina žmonės ir gurkšnoja kavą vietoje. Ar visgi didžiąją dalį sudaro tie, kurie paprašo išsinešimui?
– Mes turime 2 kavines – vieną Pylimo, kitą Švitrigailos gatvėje, jos labai skiriasi. Į kavinę, kuri yra Senamiestyje, žmones labiau ateina pasėdėti ir tai mums nelabai aktualu, nes išsinešimų turime labai nedaug. Švitrigailos gatvės kavinėje turime kitą dalį procentaliai, ten daugiau žmonių ateina ir pasiima išsinešimui tiek bandelę ar kažkokį kitą sumuštinį. Ten yra aktualus klausimas. Dvi kavinės ir visiškai skirtingas klientas.
– Jūsų nuomone, ką duos šis mokestis ir kiek jis privers klientą pakeisti įprotį?
– Jeigu atvirai, manau, kad neprivers. Klientas žinos, kiek kainuoja ta vienkartinė pakuotė. Nemanau, kad tai yra tokia didelė suma, kuri gali atnešti pokytį. Jeigu perki kavą išsinešimui, vadinasi, kad tavo pajamos yra tokios, jog gali ją pirkti išsinešimui. Man atrodo, kad tai, jog ji kainuoja 5 centais brangiau, ar pigiau, didelės įtakos nedaro. Vilniuje yra kavinių, kur yra daug pigesnis ir daug brangesnis išsinešimo puodelis, žmonės perka, nešasi ir geria.
– Kitas dalykas, juk ir dabar puodelio kaina yra į kainą įskaičiuoja.
– Yra, tik vartotojas nežino, kiek ji kainuoja. Jis moka ir perka, dabar tiesiog matys, kiek tai kainuoja.