Auga sergamumas COVID-19: pasigirdo raginimai vėl nešioti kaukes

Aktualijos

Augant COVID-19 skaičiams, pasigirdo raginimai vėl nešioti kaukes. Teigiama, kad ten daugėja ir pacientų, hospitalizuotų dėl sunkių viruso atvejų. Kaukių naudojimas rekomenduojamas valstybinėse įstaigose ir institucijose.

Sveikatos apsaugos ministerijos patarėja Ginreta Megelinskienė pakomentavo, kokia situacija yra Lietuvoje ir ar čia taip pat teks grįžti prie kaukių dėvėjimo.

– COVID-19 liga niekur nedingo ir visoje Europoje COVID-19 stebėsena yra integruota į bendrą gripo ir kitų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros sistemą. Pastaruoju metu stebime COVID-19 ligos atvejų padidėjimą. Vertinant 35 savaitės duomenis, matome, kad sergamumo rodiklis yra virš 500 atvejų, 100 tūkstančių gyventojų. Bendras gripo, COVID-19 ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sergamumo rodiklis tokiu periodu praėjusiais metais buvo mažesnis. Sergamumas COVID-19 liga Europoje prasidėjo 6 savaitėmis anksčiau, tuo tarpu Lietuvoje – 4 savaitėmis anksčiau negu įprastai. 

– Ar gyventojai dabar serga sunkiau šia nauja atmaina nei ankstesnėmis? 

– Tokių duomenų, įvertinant visos Europos duomenis, nėra. Kol kas COVID-19 liga sukelia tokius pačius simptomus kaip ir anksčiau. Sunkesnių ligos formų nėra stebima, tačiau bet kuriuo atveju dalis gyventojų yra hospitalizuojama. Šiuo metu ligoninėse iš viso yra užimtos 67 lovos dėl COVID-19 pacientų gydymo. Šaltuoju metų periodu padaugėja hospitalizuojamų pacientų ir dažniausiai hospitalizuojami yra rizikos grupėms priklausantys asmenys.  

– Mūsų kaimynai lenkai jau rekomenduoja dėvėti kaukes. Ar tai reiškia, kad gali atkeliauti ir iki Lietuvos, ir turėsime sekti jų pavyzdžiu? 

– Planuojamos prevencinės priemonės Lietuvoje nesiskiria nuo pastarųjų sezonų ir toliau išlieka aktualus skiepijimas, būtent, šiam sezonui pritaikytomis COVID-19 vakcinomis. Taip pat išlieka aktualios ir bendrosios prevencijos priemonės, tai yra kosėjimo, čiaudėjimo higiena, rankų plovimas. Pajutus simptomus, rekomenduojama likti namuose ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. O kaukių dėvėjimas yra rekomenduojamas būnant viešose vietose, uždarose patalpose, kur galimi didesni žmonių susibūrimai.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos gali nustatyti savo vidinę tvarką dar iki paskelbiant epidemiją savivaldybėje. Tuo tarpu, jeigu būtų paskelbta epidemija savivaldybėje ar šalies lygiu, tokiu atveju taikomos sustiprintos infekcijų kontrolės priemonės asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Pavyzdžiui, medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas, pacientų srautų atskyrimas, lankymo ribojimas ir panašiai. Jeigu žmonės jaučia užkrečiamųjų ligų simptomus, tokiu atveju kaukių dėvėjimas yra rekomenduojamas. Šiuo metu ir kitose šalyse matome pavyzdžius, kaip žmonės viešajame transporte dėvi kaukes.  

– Jeigu kaukių dėvėjimas taptų neišvengiamas, jeigu situacija stipriai pablogėtų, kaip tada reikės susidoroti su gyventojų pasipriešinimu? Juk didelė dalis žmonių apie kaukes nenori nieko girdi.  

– Pastarųjų sezonų patirtis rodo, kad kaukių dėvėjimo rekomendacijų gyventojams pakako. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos buvo nusistačiusios savo vidines tvarkas. Visuomenei rekomendacija buvo, bet privalomų griežtesnių priemonių taikyti nereikėjo. Tikimasi, kad ir šį sezoną griežtų priemonių nebus ir toliau gyventojams bus  rekomenduojamas kaukių dėvėjimas būnant uždarose patalpose arba jaučiant simptomus. Šiuo metu sugriežtinimai nėra planuojamai.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį



TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e