Sekmadienį Pietų Korėjos oro uoste sudužus keleiviniam lėktuvui, žuvo 179 žmonės, gyvi liko tik du. Vienas iš išgyvenusiųjų atgavo sąmonę ir kalba. Nors apie incidento priežastis kalbama atsargiai, viena iš versijų – aviakatastrofą galėjo sukelti ir lėktuvo susidūrimas su paukščiu, rašo BBC.
„Jeju Air“ lėktuvas, kuriame buvo 175 keleiviai ir šeši įgulos nariai, sudužo leisdamasis Pietų Korėjos oro uoste Muan apskrityje sekmadienį, šiek tiek po 9 val. vietos laiku.
Gelbėtojai rado abi juodąsias dėžes. Šalies Vyriausybė paskelbė 7 dienų gedulą.
Pasak ankstesnės ugniagesių tarnybos ataskaitos, dauguma likusių keleivių ir įgulos narių, tikėtina, yra žuvę.
Išgyvenusiųjų skaičius lieka 2 – abu įgulos nariai: vienas vyras ir viena moteris, praneša vietoje dirbanti ugniagesių komanda.
Vienas iš išgyvenusiųjų yra sąmoningas ir kalba, tiesa, patyrė daugybinius lūžius, jam neužduodami klausimai apie incidentą, praneša Seulo ligoninės direktorius, rašo CNN.
Vyriausybė paskelbė septynių dienų nacionalinio gedulo laikotarpį šalyje. Vyriausybės įstaigose vėliavos bus nuleistos, o valstybiniai tarnautojai dėvės juodus kaspinus, praneša BBC.

Abi juodosios sudužusio lėktuvo juodosios dėžės buvo surastos, įskaitant skrydžio duomenų ir balso įrašymo įrenginius, pranešė Žemės, infrastruktūros ir transporto ministerija.
Skrydžio duomenų įrašymo įrenginiai arba vadinamosios „juodosios dėžės“ suteikia aviacijos saugumo tyrėjams svarbią informaciją, padedančią atkurti įvykio aplinkybes.
Skelbiama, kad juodosioms dėžėms iššifruoti gali prireikti mėnesio, rašo BBC. Naujienų agentūra „Yonhap“ praneša, kad viena iš jų buvo pažeista. Tyrėjas naujienų agentūrai sakė, kad dėl pažeidimų iššifruoti įrašą gali prireikti iki mėnesio.
Viena iš versijų – galimas susidūrimas su paukščiu
Aviakatastrofą galėjo sukelti ir skrendančio lėktuvo susidūrimas su paukščiu, rašo BBC.
Toks reiškinys yra gan dažnas – vien Jungtinėje Karalystėje per 2022 m. užregistruota daugiau kaip 1 400 susidūrimų su paukščiais, iš kurių tik apie 100 paveikė lėktuvą.
Mokslininkai rašo, kad „Boeing“ lėktuvai turi turboventiliatorinius variklius, kurie gali būti smarkiai pažeisti susidūrus su paukščiu.
BREAKING: Video shows crash of Jeju Air Flight 2216 in South Korea. 181 people on board pic.twitter.com/9rQUC0Yxt8
— BNO News (@BNONews) December 29, 2024
Ministerija teigė, kad, remiantis vaizdo įrašais, atrodo, jog lėktuvo važiuoklė nebuvo išskleista, tačiau tai bus toliau tiriama, naudojant įrašymo įrenginio skrydžio duomenis.
Gelbėjimo darbai vis dar tęsiami, pridūrė ministerija.
Liudininkai, kalbėję su Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“, teigia matę kibirkštis ir girdėję sprogimą prieš avariją, rašo BBC.
41-erių Yoo Jae-yong, kuris gyveno netoli oro uosto, „Yonhap“ sakė matęs kibirkštį ant dešiniojo sparno netrukus prieš avariją.

70-metis Kim Yong-cheol naujienų agentūrai pasakojo, kad lėktuvas iš pradžių nesugebėjo nusileisti ir apskrido ratą, mėgindamas dar kartą.
Kim teigė matęs „juodus dūmus, kylant į dangų“, po to, kai išgirdo „garsų sprogimą“.
„Mačiau, kaip lėktuvas leidžiasi, ir maniau, kad jis ketina nusileisti, kai pastebėjau šviesos blyksnį“, – pridūrė dar vienas liudininkas, vardu Cho. „Tada pasigirdo garsus sprogimas, paskui dūmai ore, o tada išgirdau virtinę sprogimų.“

Pietų Korėjoje gyvenanti lietuvė: tai trečia didžiausia katastrofa Pietų Korėjoje
Pietų Korėjoje gyvenančios lietuvės Agnės Latinytės teigimu, šalis yra sukrėsta katastrofos masto.
„Jau skaičiuoja 179 aukas, nes gaisrininkai irgi nesitiki dar ką nors surasti. Sako, negali suskaičiuoti aukų kol kas dėl to, kad sprogo viskas, sunku rasti žmones“, – LRT radijui komentavo A. Latinytė.
Anot jos, tai trečia didžiausia katastrofa Pietų Korėjoje XXI a. Pirmoje vietoje didžiausia katastrofa laikoma kelto „Sevol“ nuskendimas, antroje – 2003 m. sukeltas gaisras metro stotyje, Tegu mieste.
Katastrofa įvyko ir ganėtinai chaotiškame P. Korėjos politiniame kontekste. Gruodžio 3 d. tuometis šalies prezidentas Yoon Suk Yeol netikėtai paskelbė karo padėtį, kuri po kelių valandų buvo atšaukta. Prieš jį buvo pradėta apkalta, jį pakeitė Han Duck-soo, kuris, kaip teigiama, buvo parankus ankstesniajam prezidentui ir trukdė vykdyti tyrimus.
Dabar šaliai dar tik dvi dienas vadovauja Choi Sang-mok.
Pasak A. Latinytės, P. Korėjos gyventojai tikisi, kad ši katastrofa leis politikams susivienyti ir suprasti, jog yra svarbesnių dalykų negu vidinės politinės rietenos.
„Asmeniškai tikiuosi, kad procesus paspartins ir kad atsitokės visi, [nustos – LRT.lt] žaisti savo korupcinius ir interesų žaidimus. Turėtų būti realus tyrimas, kodėl taip nutiko. Tarkime, jeigu tie [lėktuvo – LRT.lt] modeliai nebegeri, išleisti įstatymą, kad jų nebenaudoti.
Bet tada vėl prasidėtų visa korupcija, kad tuos modelius turi kompanijos, kurių prezidentai pažįsta kažkokius politikus, tie politikai gauna kažkokį kyšį, kad to lėktuvo įstatymo neišleisti“, – LRT radijui kalbėjo A. Latinytė.

Pietų Korėjoje buvo paskelbta karo padėtis / AP nuotr.
Analitikas: kils klausimų dėl tarnybos reakcijos Pietų Korėjos avarijoje
Kils klausimų dėl ant žemės esančios Muano tarptautinio oro uosto tarnybos reakcijos į „Jeju Air“ lėktuvo avariją sekmadienį, CNN sakė aviacijos žurnalistas.
„Čia kyla daug klausimų apie tai, kaip iš žemės buvo reaguota į šį incidentą,“ – teigė „Airline News“ redaktorius Geoffrey Thomas.

Sudužęs Pietų Korėjos lėktuvas / AP nuotr.
Tokioje situacijoje, pasak Thomo, žemės tarnybos galėjo imtis daugiau pasirengimo priemonių, kol lėktuvas pasiekė nusileidimo taką.
„Avarijos atveju, kodėl ugniagesių tanklaiviai nebuvo šalia tako? Kodėl ant tako nebuvo užpilta putų?“ – klausė jis.
Thomas taip pat iškėlė klausimų dėl situacijos lėktuvo viduje, įskaitant tai, kodėl lėktuvo važiuoklė nebuvo išskleista, kai jis bandė nusileisti.
Pasak jo, tai galėjo įvykti dėl hidraulikos problemų, nors paukščio atsitrenkimas – viena iš spėjamų avarijos priežasčių – „tikriausiai nebūtų sukėlęs šios problemos“.
Tyrimas dėl Pietų Korėjos lėktuvo katastrofos priežasties gali užtrukti metus
Tyrimas, siekiant nustatyti Pietų Korėjos lėktuvo katastrofos priežastį, gali užtrukti iki trejų metų, pranešė šalies Žemės ministerija spaudos konferencijoje.
Pasak ministerijos, komercinių skrydžių tyrimai paprastai trunka nuo šešių mėnesių iki trejų metų.
Kadangi lėktuvas buvo pagamintas už Pietų Korėjos ribų, tyrėjai turės konsultuotis su pagrindinių lėktuvo dalių gamintojais, o tai gali gerokai prailginti tyrimo laiką, teigė Žemės ministerija.

Sudužęs lėktuvas Pietų Korėjoje / Ap nuotr.
Buvo skelbtas nelaimės signalas
Lėktuvas paskelbė nelaimės – „mayday“ – signalą netrukus po to, kai kontrolės bokštas įspėjo apie paukščius šioje teritorijoje, pranešė Žemės, infrastruktūros ir transporto ministerija, rašo CNN.
Lėktuvas iš pradžių bandė nusileisti Nr. 01 taku, kai kontrolės bokštas įspėjo, kad šioje vietovėje yra paukščių ir galimas susidūrimas. Maždaug po minutės pilotas perdavė „mayday“ signalą bokštui.
Kontrolės bokštas nurodė lėktuvui nusileisti priešinga kryptimi 19 taku. Pilotas vykdė nurodymus, tačiau lėktuvas atsitrenkė į ant žemės esantį navigacinį įrenginį, prieš suduždamas į sieną.
Pasak ministerijos, bandymas nusileisti įvyko maždaug po dviejų minučių nuo „mayday“ signalo paskelbimo. Institucijos tęsia tyrimą.

Sudužęs Pietų Korėjos lėktuvas / AP nuotr.
Aviacijos ekspertai: Pietų Korėjos institucijos turėtų sulaukti daugiau įrodymų
Aviacijos ekspertai CNN teigė, kad Pietų Korėjos valdžios institucijoms reikia daugiau informacijos ir įrodymų, kad būtų galima galutinai nustatyti, kas galėjo sukelti sekmadienio katastrofą, įskaitant vietos pareigūnų spėjimus apie galimą paukščio atsitrenkimą.
Šie komentarai pasirodė po to, kai Muano ugniagesių departamento vadovas Lee Jeong-hyun spaudos konferencijoje pareiškė, kad priežastis „spėjama, jog galėjo būti paukščio atsitrenkimas arba prastos oro sąlygos“. Tačiau avarijos vaizdo įrašuose matyti, kad tuo metu dangus buvo giedras.
Buvęs Federalinės aviacijos administracijos saugos inspektorius Davidas Soucie pabrėžė, kad „spėlionės yra blogiausias tyrėjo priešas“. Aviacijos pramonės konsultantas Scottas Hamiltonas pritarė Soucie susirūpinimui ir paragino Pietų Korėjos valdžios institucijas „šiuo etapu susilaikyti nuo kategoriškų pareiškimų“.
„Šiuo metu niekaip negalima žinoti, kas sukėlė šią avariją“, – sakė jis.

Sudužęs lėktuvas Pietų Korėjoje / AP nuotr.
S. Hamiltonas pridūrė, kad skrydžio duomenų registratorius ir piloto kabinos balso įrašymo įrenginys yra lėktuvo uodegoje, kuri, atrodo, yra palyginti nepažeista.
„Kadangi atrodo, jog uodegos sekcijoje gaisro nebuvo, duomenys turėtų būti perskaityti gana greitai. Tam tikru momentu turėsite piloto kabinos ir lėktuvo komunikacijos įrašus, kurie padės nustatyti, kas įvyko“, – sakė jis.
Ministerija taip pat informavo, kad į vietos gelbėjimo operacijas buvo mobilizuota daugiau nei 1500 policijos, kariuomenės ir pakrančių apsaugos pareigūnų.
Ugniagesių teigimu, paukščio atsitrenkimas arba prastos oro sąlygos galėjo būti lėktuvo avarijos priežastimi.

Sudužęs lėktuvas Pietų Korėjoje / AP nuotr.
„Šios avarijos priežastimi laikomas galimas paukščio atsitrenkimas arba prastos oro sąlygos, tačiau tiksli priežastis bus paskelbta vėliau, atlikus bendrą tyrimą su susijusiomis agentūromis,“ – per spaudos konferenciją sakė Muano ugniagesių departamento vadovas Lee Jeong-hyun.
Vaizdo įrašuose iš oro uosto avarijos rytą matyti giedras dangus.
Ugniagesių pareigūnai jau anksčiau teigė, kad tam tikras važiuoklės gedimas galėjo prisidėti prie avarijos. Vaizdo įrašuose matyti, kaip lėktuvas slysta ant pilvo prieš užsiliepsnodamas.
Vaizdo įrašuose iš sekmadienio katastrofos matyti, kad lėktuvo važiuoklė, atrodo, nebuvo išskleista, kai jis sudužo tūpdamas ant tako, CNN teigia transporto analitikė.
Mary Schiavo, buvusi JAV Transporto departamento generalinė inspektorė, anksčiau teigė, kad vienas iš variklių galėjo sugesti arba lėktuvo indikatoriai galėjo būti pažeisti. Ji taip pat nurodė kitą galimą priežastį – pilotas galėjo mėginti atlikti vadinamąjį „go-around“ manevrą, tai yra nutraukti nusileidimą ir apskristi ratą ore, siekiant patikrinti, ar važiuoklė veikia.

„Boeing“ / AP nuotr.
„Boeing“ išreiškė užuojautą žuvusiųjų artimiesiems
„Boeing“ išreiškė užuojautą tiems, kurie neteko artimųjų per sekmadienio lėktuvo avariją Pietų Korėjoje, ir pranešė, kad palaiko ryšį su oro linijų bendrove „Jeju Air“.
Sekmadienio rytą Muano tarptautiniame oro uoste sudužo „Jeju Air“ 2216. Skrendama buvo iš Bankoko. Pagal skrydžių stebėjimo svetainių duomenis, minimas lėktuvas buvo „Boeing 737-800“ modelio lėktuvas.
„Mes palaikome ryšį su „Jeju Air“ dėl 2216 skrydžio ir esame pasirengę suteikti jiems reikiamą pagalbą,“ – sakoma trumpame „Boeing“ pareiškime, paskelbtame jų „X“ paskyroje.
„Mes reiškiame giliausią užuojautą šeimoms, kurios neteko artimųjų, ir mūsų mintys lieka su keleiviais ir įgula,“ – pridūrė bendrovė.
Užuojautą visų žuvusiųjų šeimoms, artimiesiems ir draugams reiškia ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
„Mūsų mintys šiuo sunkiu metu yra su Pietų Korėjos tauta ir visais, kuriuos palietė ši tragedija“, – sakė Prezidentas.