Panevėžietis Giedrius (vardas pakeistas) mirusios tetos bute netikėtai aptiko 12 tūkst. eurų ir litų, taip pat kelis galimai vertingus antikvarinius daiktus ir papuošalus. Jam kilo klausimas: ar jis, būdamas oficialus butą paveldėjęs asmuo, gali pasilikti radinį, ar vis dėlto turtas priklauso kitiems paveldėtojams arba net valstybei?
Apie radinį privaloma pranešti
Teisininkai pabrėžia, kad apie rastus vertingus daiktus ir pinigus privaloma pranešti. Advokatas Justas Vilys akcentuoja, jog po palikėjo mirties visi rasti kilnojamieji daiktai turi būti identifikuoti ir užfiksuoti. Geriausia tai daryti padedant antstoliui, kuris surašytų faktinių aplinkybių konstatavimo protokolą.
Jeigu pinigai randami per 3 mėnesius po palikėjo mirties, jie įtraukiami į paveldėjimo liudijimą ir paveldimi. Tačiau jei pinigai aptinkami po 3 mėnesių, kai paveldėjimo liudijimas jau išduotas, reikia kreiptis į notarą dėl papildomo paveldėjimo dokumento.
Kaip dalijamas rastas turtas?
Jeigu pinigai ar daiktai nėra įtraukti į testamentą, jie paveldimi pagal įstatymą tokia eile:
- Pirmos eilės paveldėtojai: vaikai, įvaikiai;
- Antros eilės: tėvai, įtėviai, anūkai;
- Trečios eilės: seneliai, provaikaičiai;
- Ketvirtos eilės: broliai, seserys, proseneliai;
- Penktos eilės: sūnėnai, dukterėčios, dėdės, tetos;
- Šeštos eilės: pusbroliai, pusseserės.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei mirusysis turėjo sutuoktinį, jis paveldi dalį arba visą turtą.
Kaip įrodyti pinigų kilmę?
Ne visais atvejais aptikti pinigai bus pripažįstami mirusiajam priklausiusiu turtu. Vien faktas, kad jie buvo rasti paveldėtame bute, dar nereiškia, kad tai teisėtas palikimas. Notarai gali pradėti tyrimus, ar lėšos nebuvo neteisėtos kilmės, ypač jei velionis turėjo teisinių problemų ar neaiškių finansinių sandorių.
Jeigu pinigai būtų rasti paslėpti (pvz., sienoje, po grindimis), gali būti taikomos ne paveldėjimo, o lobio radimo taisyklės. Tokiais atvejais:
- Jei lobis rastas nuosavoje valdoje, jis priklauso radėjui;
- Jei lobis rastas svetimoje valdoje, jis priklauso savininkui;
- Jei lobio ieškota su savininko leidimu, radėjui atitenka ketvirtadalis, o savininkui trys ketvirtadaliai.
Kada turtas atitenka valstybei?
Jeigu rastas turtas nepriklauso nei paveldėtojams, nei mirusiajam, jis laikomas bešeimininkiu ir perkeliamas valstybei. Tokiu atveju jį perima Valstybinė mokesčių inspekcija.
Už turto pasisavinimą gali grėsti laisvės atėmimas
Jeigu paveldėtojas ar kitas asmuo pasisavina svetimus pinigus ar daiktus be notaro žinios, tai gali būti laikoma vagyste ar sukčiavimu. Už neteisėtą svetimo turto pasisavinimą gali būti skirta:
- Viešieji darbai, baudos, areštas;
- Laisvės apribojimas iki 2 metų už neteisėtą lobio pasisavinimą;
- Laisvės atėmimas iki 8 metų, jei buvo išvengta paveldimo turto mokesčio ar pasisavintos didelės vertės lėšos.
Išvada: kaip elgtis radus vertingą turtą?
Teisininkai pataria nedelsti ir apie rastas lėšas bei vertybes kuo greičiau pranešti notarui ar antstoliui. Net jei esate oficialus paveldėtojas, nesilaikant procedūrų gali kilti teisinės pasekmės, o blogiausiu atveju – netekti viso rasto turto.