Politico.eu paaiškina, kad visi drabužiai siunčia žinutę, o Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siunčia žinutę, kad yra kartu su savo žmonėmis, kol tęsiasi karas.
Leidinio teigimu, paskutinį kartą Ukrainos prezidentas V. Zelenskis vilkėjo kostiumą 2022 m. vasario 24 d., kai paskelbė vaizdo įrašą, kuriame paskelbė karo padėtį, Rusijai pradėjus plataus masto invaziją. Nuo to laiko V. Zelenskis dažniausiai dėvi militaristinio stiliaus juodas, pilkas arba chaki spalvos kelnes, batus, džemperius ir marškinėlius, papuoštus Ukrainos nacionaline simbolika.
Palyginti su savo kolegomis politikais, jis apsirengęs itin prastai, pabrėžia Politico.eu, tačiau tai ir yra esmė.
„Kai pasaulio lyderiai mato V. Zelenskį apsirengusį kariniu stiliumi, tai yra signalas – „Ukraina kariauja, ir aš esu šios kovos dalis, – leidiniui sakė Elvira Gasanova, prekės ženklo „Damirli“, kuris yra vienas firminių V. Zelenskio drabužių, dizainerė. – Atkaklus raginimas grįžti prie kostiumo yra faktinis reikalavimas grįžti prie įprasto politinio dialogo formato, kuris reiškia „gana karo, sėskite prie derybų stalo“.
Tačiau tai buvo vienas iš praėjusio mėnesio katastrofiško susitikimo Baltuosiuose rūmuose akstinų. Tas susitikimas iš pat pradžių buvo pasmerktas žlugti dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo suartėjimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tačiau V. Zelenskio apranga buvo kažkas panašaus į raudoną skudurą D. Trumpui, retai matomam be savo maišo formos „Brioni“ kostiumo pagal užsakymą ir ilgo raudono kaklaraiščio, nebent jis būna golfo aikštyne, teigia Politico.eu.
Atvykęs į Baltuosius rūmus V. Zelenskis vilkėjo E. Gasanovos pasiūtus polo marškinėlius, dėl to D. Trumpas, pasveikinęs Ukrainos lyderį, užsiminė: „Jūs pasipuošęs!“
Ovaliajame kabinete buvo dar blogiau, kai dešiniojo sparno žurnalistas Brianas Glennas paklausė: „Kodėl nedėvite kostiumo? Esate aukščiausio lygio šios šalies kanceliarijoje, o atsisakote dėvėti kostiumą. Ar turite kostiumą? Daugybė amerikiečių turi problemų dėl to, kad negerbiate šio biuro orumo.“
„Aš dėvėsiu kostiumą, kai baigsis šis karas“, – atsakė V. Zelenskis, pavartodamas žodį „kostiumas“, kuris ukrainiečių kalboje reiškia „kostiumas“, bet anglų kalboje turi aštresnį atspalvį. „Galbūt kažką panašaus į jūsų, taip. Galbūt kažką geresnio, nežinau. Gal kažką pigesnio“, – atšovė Ukrainos prezidentas.
Tai paskatino D. Trumpą ir JAV viceprezidentą J. D. Vance’ą pradėti puolimą prieš V. Zelenskį. Jie apkaltino jį nepagarba ir nepakankama padėka už JAV paramą. Ukrainos prezidentas buvo išvarytas iš Baltųjų rūmų, o D. Trumpas įšaldė JAV ginklų tiekimą ir sustabdė dalijimąsi žvalgybos informacija, siekdamas paspausti Kyjivą, kad šis sutiktų pradėti taikos derybas su Rusija.
Iš pradžių Ukraina buvo šokiruota. Ukrainos užsienio reikalų ministerija net pradėjo flashmobą, kurio metu šimtai ukrainiečių demonstravo savo aprangą D. Trumpui – kareiviai, policininkai, pirmojo reagavimo tarnybos darbuotojai ir gydytojai, pareiškę, kad jų karo laikų uniformos yra jų jėgos kostiumai.
Tačiau V. Zelenskio personalui buvo perduota žinia, kad reikia vengti erzinti amerikiečius dėl aprangos pasirinkimo, priduria Politico.eu. Per JAV ir Ukrainos derybas Saudo Arabijoje anksčiau šį mėnesį Ukrainos delegacijos vadovas Andrijus Jermakas vietoj įprastos krovininės aprangos vilkėjo pagal užsakymą pasiūtą kostiumą. Tačiau V. Zelenskis neatsisako savo kovinės išvaizdos.
Aprangos kritika dažnai susijusi ne tik su mada, sakė ukrainiečių mados kritikė ir istorikė Zoja Zvyniackovska: „Manipuliavimas aprangos reikalavimais yra dominavimo aktas. D. Trumpas yra politinis baikeris, kuris neatsisako bet kokios progos pažeminti savo oponentą, parodyti jam ir kitiems savo vietą hierarchijoje.“
„Perfrazuojant Winstoną Churchillį, jei mūsų žmogus, norėdamas išvengti viešo pažeminimo, užsidėtų kaklaraištį, jis sulauktų tokio paties pažeminimo – tik su kaklaraiščiu. „O, matau, pagaliau apsirengėte kaip vyras“, – pasakytų D. Trumpas“, – pridūrė kritikė.
Tokią galios dinamiką galima įžvelgti iš vieno žmogaus D. Trumpo orbitoje, kuris nesusiduria su bėdomis dėl marškinėlių ir beisbolo kepuraičių dėvėjimo Ovaliajame kabinete – Elono Musko, rašo leidinys.
E. Gasanova sakė, kad V. Zelenskio stilius yra įsipareigojimas, kurio jis negali sulaužyti net dėl D. Trumpo – solidarumo su Ukrainos civiliais gyventojais ir kariuomene, kovojančia su Rusijos invazija, parodymas.
„Karo metu prezidentas yra ne tik politikas, bet ir vyriausiasis kariuomenės ir civilių karo padėties vadas. Klasikinis kostiumas būtų suvokiamas kaip atitrūkimas nuo fronto realybės, – sakė E. Gasanova. – O drabužiai jam padeda išlaikyti pasaulio dėmesį į karą Ukrainoje.“
Kostiumas yra normalumo, stabilios diplomatijos ir įprastų derybų simbolis, o Ukrainos padėtis yra nepaprasta.
Vis dėlto ji pripažino, kad atsisakydamas laikytis sartorinių konvencijų V. Zelenskis kelia tam tikrą problemą kitiems lyderiams.
„Diplomatinis pasaulis yra tradicijų pasaulis. Ir daugelis Europoje bei JAV norėtų matyti V. Zelenskį su kostiumu, kad jis atrodytų kaip visi. Dėl to Ukraina taptų mažiau unikali informacinėje erdvėje, o karo situacija virstų dar vienu politiniu konfliktu. Jo atsisakymas dėvėti kostiumą yra atsisakymas žaisti pagal senas taisykles“, – pridūrė E. Gasanova.
Politico.eu priduria, kad kai kurie lyderiai, pavyzdžiui, Prancūzijos Emmanuelis Macronas, pabandė atrodyti kaip V. Zelenskis, tačiau buvo griežtai išjuoktas.
Netgi V. Putinas mėgdžiojo V. Zelenskį, šį mėnesį apsivilkęs uniformą, kai lankė Rusijos karius, stumiančius Ukrainos pajėgas iš didžiosios dalies Kursko kalnyno, kurį jos užėmė per netikėtą praėjusios vasaros kontrpuolimą.
V. Zelenskiui taip pat gali tekti dar kartą susitikti su D. Trumpu ir aptarti JAV prezidento pokalbį su Putinu. Apie tai, ką jis apsirengs, nekalbama, baigia straipsnį Politico.eu.