Į Pabradę keliauja įvairiausia technika, siekiant iš pelkės ištraukti nuo antradienio joje įstrigusį šarvuotį. Nors dirbama be atokvėpio, didesnio proveržio kol kas nėra. Šarvuota mašina vis dar yra nugrimzdusi apie keturis metrus po vandeniu ir padengta maždaug dviejų metrų dumblo sluoksniu. Ir ji toliau klimpsta gilyn.
Pabradės poligoną sekmadienį dar pasieks ir geležinkeliuose naudojama RAIL sistema, leisianti naudoti sunkesnę įrangą gelbėjimo operacijoje. JAV kariai ją gabena iš Vokietijos.
„RAIL“ sistema naudojama greitai pastatomai ir modifikuojamai platformai sukonstruoti. Ji paprastai pasitelkiama geležinkelio tinklų krovimo darbams sudėtingo reljefo teritorijoje.
Inžinieriai prašė ją pristatyti, kad galėtų stabilizuoti žemę gelbėjimo operacijos vietoje.
JAV kariuomenės pulkininkas: per 24 metus tarnybos nesu matęs nieko panašaus
JAV kariuomenė sekmadienį savo feisbuko paskyroje paskelbė garso įrašą, kuriame 1-osios šarvuotosios brigados kovinės grupės 3-iosios pėstininkų divizijos vadas, pulkininkas Jimas Armstrongas įvardija iššūkius, su kuriais susiduriama Pabradėje paieškos ir gelbėjimo operacijoje.
„Per 24 metus tarnybos kariuomenėje niekada nemačiau taip įstrigusios transporto priemonės. Sudėtingiausia šioje situacijoje, kad kalbame ne tik apie vandenį, ir ne tik apie purvą, o apie abiejų šių dalykų mišinį“, – kalbėjo J.Armstrongas.
Dėl to, anot jo, reikalinga skirtinga technika – viena skirta purvo, kita – vandens ištraukimui. Ir viskas turi veikti tuo pačiu metu. Problema ta, kad tokio tipo įranga nėra pritaikyta veikti tokiomis sąlygomis – miško gilumoje, sunkiai pasiekiamoje vietovėje.
Kyla daug iššūkių vien stengiantis įrangą atgabenti iki pat pelkės. Tam, kaip pasakojo karininkas, reikia paruošti kelius, takus, kuriais galėtų judėti sunkioji technika. Nedidelėje vietovėje turi sutilpti ir karinė, ir civilinė įranga, tarptautinės pajėgos.
„Todėl operacija yra ypač sudėtinga“, – neslėpė karininkas.
J.Armstrongas dėkojo Lietuvai, tvirtindamas, kad mes amerikiečių kariais rūpinamės lyg savo.
„Su mūsų partneriais lietuviais dirbame petys petin. Mes visi išgyvename šią situaciją kartu su šeimomis ir negalime atsidėkoti savo sąjungininkams už jų paramą bei pagalbą. Mes esame viena komanda. Jie ne tik palaiko mūsų karius, bet ir rūpinasi mūsų šeimomis, suprasdami, kokį sunkų laikotarpį jos išgyvena.
Esame labai dėkingi už visą paramą – tiek iš sąjungininkų, tiek iš įvairių kariuomenės padalinių bei karinių tarnybų, įskaitant ir čia dirbančią karinio jūrų laivyno narų komandą. Visi deda didžiules pastangas, kad susigrąžintume savo komandos narius“, – teigė jis.
Narai vis dar negali pradėti darbo
Kaip pranešta sekmadienį ryte, JAV karinio jūrų laivyno narai vėlų šeštadienio vakarą pirmą kartą nėrė į vandenį, tačiau nuskendusios šarvuotos mašinos M88 pasiekti jiems nepavyko, nes virš jos dar yra per daug suspausto dumblo.
Be to, naktį nušliaužė nemažas gabalas velėnos ir dar labiau apsunkino ir taip sudėtingą gelbėjimo operaciją. Toliau išvežinėjamas sukauptas dumblas ir įrenginėjami nauji baseinai, atlaisvinus juos bus toliau valoma pelkė, taip pat planuojama didinti veikiančios technikos kiekį.
Sekmadienį kašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė nurodė, kad šiuo metu Pabradėje vykdoma gelbėjimo operacija užims nemažai laiko.
„Naktį nušliaužė nemažas gabalas velėnos ir tai apsunkino darbus. Dabar jau jis yra nukastas, bet šiuo metu yra platinamas kelias, kad galėtų vienu metu kursuoti eilė sunkvežimių ir išvežinėti dumblą kaip įmanoma greičiau“ – teigė ministrė.
Ji neslėpė, kad laukia ilgas ir sunkus darbas, nes šiuo metu narams nėra jokių galimybių panerti į pelkę ir užkabinti šarvuotį, jog jį būtų galima ištempti viršun.
Lietuvos kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras pabrėžė, kad nors šioje operacijoje laikas yra labai svarbus faktorius, incidento vietoje dirbančių karių ir specialistų saugumas vis tiek išlieka prioritetu.
„Laikas yra labai svarbus, bet patys matome, kad su gamta nepakovosi. Todėl vis tiek saugumas yra pats svarbiausias dalykas – ir dabar esančių žmonių saugumas, specialistų saugumas, visų tarnybų, kurios yra pritrauktos“, – sakė R.Vaikšnoras.
Ieškos trečios žemsiurbės
Paieškos ir gelbėjimo operacijos vadas pulkininkas leitenantas Aušrius Buikus šeštadienį teigė, kad svarstoma apie galimybę pasitelkti trečią žemsiurbę. Su viena iš dabar naudojamų dviejų kilo problemų, tad bus ieškoma atsarginio varianto.

Tęsiant šarvuočio paieškas, gali būti naudojamos ir ugniagesių gelbėtojų turimos vandens patrankos.
„Nusiurbus paviršinį dumblo sluoksnį gali būti taip, kad liks dar keli metrai dumblo, todėl bus naudojamos vandens patrankos. Jas turi ugniagesių komandos. Taip būtų galima nupurkšti paviršinį grunto sluoksnį nuo transporto priemonės, tuomet pasimatytų jos buvimo pozicija ir vieta“, – aiškino jis.
Vilniaus arkikatedroje sekmadienį buvo surengtos Šv. Mišios už šią savaitę dingusius keturis amerikiečių karius.