Lietuvos kariuomenės atstovas papasakojo, kaip buvo rastas ketvirtasis karys

Aktualijos

Pabaiga. Lygiai savaitę trukusi keturių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karių paieškos ir gelbėjimo operacija baigėsi pačiu blogiausiu scenarijumi – Pabradės poligone esančioje pelkėje rasti visų šarvuotyje „M88“ buvusių amerikiečių kūnai.

Pirmadienį paryčiais iš pelkės ištempta vikšrinė transporto priemonė. Šarvuotyje buvo trys JAV kariai, tad ketvirtojo paieškos operacija užsitęsė dar vienai parai. Galiausiai antradienio vakarą JAV kariuomenė patvirtino dar vieną skaudžią žinią.

Ketvirtojo kario kūnas buvo rastas po paieškos, kurioje dalyvavo šimtai žmonių iš JAV kariuomenės ir karinių oro pajėgų, Lietuvos, Lenkijos ir Estijos ginkluotųjų pajėgų bei Lietuvos valstybinių ir civilinių institucijų.

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas gen. ltn. Remigijus Baltrėnas vėlų antradienio vakarą Pabradės poligone išdėstė naujausias detales apie septynias dienas trukusią gelbėjimo operaciją, ir nurodė, kokių veiksmų bus imtasi toliau.

Pasak R.Baltrėno, šiuo metu užbaigtas trečiasis gelbėjimo operacijos etapas – šarvuočio ir kūnų ištraukimas. Dabar bus pereinama į ketvirtąjį – evakavimo vietos sutvarkymo etapą.

„Pirmiausia noriu padėkoti Lietuvos kariuomenės kariams ir civiliams, JAV kariams, Lenkijos kariams, Estijos civiliams, visoms valstybės institucijoms, kurios operatyviai prisijungė prie gelbėjimo operacijos.

Operacija buvo kompleksiška, labai sudėtingoje vietovėje, ir jeigu ne visų šitų organizacijų ir valstybių bendradarbiavimas kartu, mes neturėtume to rezultato, kurį turime dabar“, – kalbėjo R.Baltrėnas.

Pasak kariuomenės atstovo, rezultatą pasiekti padėjo pasitelkti įvairūs technologiniai sprendimai – buvo panaudoti sonarai, dronai, specialiai treniruoti šunys, kitos priemonės, dalyvavo ir geologai.

R.Baltrėno teigimu, kiti etapai šioje situacijoje taip pat bus labai svarbūs.

„Ne tik sutvarkymas, bet ir paskutinis etapas – pačios operacijos įvertinimas, išmokimas, identifikavimas, kaip mes galime pasiruošti tokio pobūdžio operacijoms, ir susitvarkymas visų algoritmų, žiūrint į perspektyvą“, – aiškino generolas.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Kaip buvo rastas ketvirtasis dingęs JAV karys?

„Kaip ir minėjau vakar vakare, kalbėdamas su jumis, lygiai taip pat paaiškinu algoritmą, kurį dabar priminsiu. Su narų pagalba, tiek Lietuvos, tiek JAV narų, pirmiausia buvo tikrinami pakraščiai ir judama nuo pakraščio gilyn į pelkę.

Vėliau buvo pasitelkiami antvandeniniai ir povandeniniai sonarai, kuriais buvo ieškoma kūnų, lygiai taip pat buvo naudojamas viršvandeninis dronas, kuris skanavo paviršių ir nuo to sudarinėjo algoritmus, buvo pasitelkti Lietuvos policijos ir Estijos šunys“, – kalbėjo R.Baltrėnas.

Lietuvos kariuomenės atstovas nurodė, kad ketvirtojo kario paieškos operacija, įvykusi sparčiau, nei planuota, iš dalies yra tarsi stebuklas, bet svarbiausias čia buvo visų dirbusių tarnybų ir sąjungininkų susitelkimas vienam tikslui.

„50 proc. yra stebuklas, ir aš labai džiaugiuosi, bet aš manau, kad energija, susitelkimas, bendradarbiavimas ir vieno tikslo žinojimas buvo pagrindinis raktas į šitą sėkmingą operaciją“, – patikino jis.

R.Baltrėnas informavo, kad žuvusysis amerikietis buvo rastas pačioje pelkėje.

Generolas leitenantas svarstė, kad dar per anksti kalbėti apie išmoktas šios ypatingai sudėtingos operacijos pamokas.

„Ką aš minėjau, turbūt tos gerosios pamokos, mes matome, kad, kai yra aktualu, kai reikia susitelkti bendram tikslui, tas įvyko labai greitai.

Labai greitai įvyko tarptautiniu mastu, ir, kas yra svarbiausia, labai greitai įvyko Lietuvos valstybėje – tai yra valstybinės institucijos, akcinės bendrovės, privačių asmenų iniciatyvos…

Jos tiesiog plaukė, siūlydamos ir savo ekspertizę, patarimus. Tai yra pagrindinė šiai dienai identifikuota pamoka.

Dėl viso kito – reikia turėti šiek tiek kantrybės. Kaip ir minėjau, iš trečio pereiname į ketvirtą, į penktą etapą, kuriame būtent ir analizuosime, ar galėjome padaryti geriau, ar galėjome daugiau pasitelkti. Šiai dienai atsakyti aš negaliu“, – kalbėjo kariuomenės atstovas.

Jis nurodė, kad trečiadienį iš pelkės prieigų bus išgabenta visa nereikalinga technika, bus sudarytas vietovės tvarkymo planas, dirbant su kitomis valstybės institucijomis.

„Procesas nebus labai greitas. Turi būti atliktas įvertinimas, sudėliojimas ir sudarytas darbų planas.

Pirmas žingsnis ryt iš pat ryto – technikos, įrangos susikrovimas, išsivežimas į nuolatines dislokacijos vietas“, – sakė R.Baltrėnas.

Paklaustas, kada būtų galima tikėtis atliekamo tyrimo išvadų, kariuomenės atstovas priminė, jog tyrimą nelaimės priežasčiai nustatyti atlieka JAV, ir kai tik jis bus atliktas, JAV ir spręs, ar juo dalintis, ar ne.

R.Baltrėnas neatsakė, kaip, jo manymu, vienas karys atsidūrė pelkėje.

„Manau, kad į tai labai gerai atsakys tyrimas. Spekuliacijomis aš neturėčiau užsiimti“, – sakė generolas.

Pabradės poligonas.<br>JAV kariuomenės/C. Saunders nuotr.

Portalas Lrytas primena, kad keturi JAV kariai dingo prieš savaitę, antradienio vakarą. Visuomenę žinia pasiekė trečiadienį, kai apie įvykį buvo paskelbta policijos suvestinėje.

Iš pradžių skelbta, kad po pratybų Pabradės poligone dingo 3 kariai ir automobilis. Vėliau paaiškėjo, kad kariai – iš JAV, jų – 4, o dingo ne automobilis, o evakuacijos šarvuotis „M88“.

Lietuvos generalinė prokuratūra jau pradėjo ikiteisminį tyrimą karių mirties priežasčiai nustatyti. JAV kariuomenė taip pat vykdo tyrimą nelaimės priežasčiai nustatyti.

JAV kariai buvo dislokuoti Lietuvoje ir dalyvavo atgrasymo operacijoje Atlantinis ryžtas (angl. Operation Atlantic Resolve). 3-osios pėstininkų divizijos nuolatinė bazė yra Fort Stewartas, Džordžijos valstijoje.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e