Gerovės valstybė: didelė dalis Lietuvos gyventojų nepragyvena iš algos – pajamų neužtenka net maistui

Aktualijos

Lėšų maistui nusipirkti chroniškai trūksta beveik dešimtadaliui Lietuvos gyventojų, o tarp mažas pajamas gaunančių asmenų tokių yra daugiau kaip 22 proc.

Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (NSMOT) užsakymu atlikta apklausa parodė, kad maistui įsigyti gaunamų lėšų pritrūko 8,7 proc. Lietuvos gyventojų ir net 22,1 proc. asmenų, kurių pajamos siekia iki 500 eurų per mėnesį.

Didžiausias iššūkis apsirūpinti maistu matomas tarp bedarbių – 22,8 proc. ir užimtų namų ūkyje – 31,3 proc. Į pastarųjų kategoriją patenka tėvai, auginantys vaikus, asmenys, slaugantys šeimos narius.

Vasario mėn. rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa rodo, kad asmenims, kurie dėl įvairių priežasčių negali dirbti, vis dar nėra užtikrinamas tinkamas socialinis saugumas ir galimybė apsirūpinti baziniais dalykais, tokiais kaip visavertis maitinimas.

Pinigų Lietuvos žmonėms neužtenka ne tik pramisti – 12,4 proc. Lietuvos gyventojų nepajėgia laiku susimokėti įmokų už būsto nuomą ir komunalines paslaugas. Tarp asmenų, kurių pajamos mažesnės nei 500 eurų per mėnesį, tokių yra 29,7 proc.

Bet už būsto nuomą ir komunalines paslaugas lėšų sumokėti neužtenka ir didesnes pajamas gaunantiems gyventojams: 501–700 eurų per mėnesį pajamų grupėje sunkumų patiria 10,5 proc., o daugiau nei 700 eurų pajamų grupėje – 5 proc. gyventojų.

„Nors stebimos teigiamos tendencijos, didelė dalis gyventojų vis dar patiria sunkumų, o mažiausias pajamas gaunančių asmenų padėtis išlieka itin sudėtinga“, – tyrimo duomenis apibendrino NSMOT vadovė Aistė Adomavičienė.

A. Adomavičienės nuomone, būtina vykdyti nuoseklią mokesčių pertvarką, kuri užtikrintų didesnes viešąsias pajamas ir leistų stiprinti socialinę apsaugą ir žmonių pajamas.

„Nors matome pozityvų pokytį – mažėja žmonių, kuriems trūksta pinigų būsto mokesčiams, negalime ignoruoti fakto, kad beveik trečdalis mažiausias pajamas gaunančių gyventojų vis dar nesugeba padengti būsto išlaidų. Tai rodo, kad būsto išlaikymo našta daugeliui tebėra per didelė, o paramos mechanizmai – nepakankami. Socialinio būsto prieinamumas yra neužtikrintas, o kompensacijos už būsto nuomą neišplėtotos ir dažnai neveikia dėl plačiai paplitusios šešėlinės nuomos rinkos“, – sakė A. Adomavičienė.

Daug žmonių Lietuvoje vis dar gyvena arti skurdo ribos ir susiduria su sunkumais patenkinti net pagrindinius poreikius, tokius kaip maistas ar būstas.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Kad gėdą valstybei daranti padėtis iš esmės pasikeistų, A. Adomavičienės nuomone, būtina stiprinti socialinę apsaugą, sukurti mokesčių sistemą, kuri būtų teisingesnė, užtikrintų pakankamas viešąsias pajamas ir leistų kurti tvarią bei visiems prieinamą gerovę.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e