Popiežiaus Pranciškaus (1936–2025) mirtis sugniuždė visą tikinčiųjų bendruomenę, užuojautomis jau dalijasi ir politikai, pabrėždami itin svarbų Šventojo Tėvo vaidmenį Lietuvai.
Užuojautą jau išreiškė prezidentas Gitanas Nausėda.
„Netekome Popiežiaus Pranciškaus. Pasaulis neteko atkaklaus taikos ir teisingumo šauklio, visų žmonių gynėjo, kuris nepaisė nei kultūrinių, nei socialinių, nei politinių skirtumų ir padalijimų, kuriam rūpėjo visi ir kiekvienas pasaulio žmogus.
Popiežiaus Pranciškaus asmenyje kiekvienas geros valios žmogus neteko išmintingo ir artimo bičiulio, įkvepiančio mokytojo, kilnios ir džiugios tarnystės pavyzdžio, tėvo, kuriam rūpėjo visa žmonija kaip viena, didelė šeima.
Mes visada liksime dėkingi Popiežiui Pranciškui už jo nepamirštamą 2018 metų vizitą Lietuvoje. Tai buvo tikra dovana šimtmetį minėjusiai Lietuvai. Nepamirštama mums liks Popiežiaus malda Vilniuje prie paminklo okupacijų aukoms atminti, kurioje Romos vyskupas meldė, kad Lietuva būtų vilties švyturys, veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai su bet kokia neteisybe“, – rašė prezidentas.
Kaip pažymėjo G.Nausėda, esame dėkingi Popiežiui Pranciškui už tai, kad, jautriai apmąstęs daug iškentėjusios Lietuvos istoriją, jis drąsino lietuvius atsigręžti į savo šaknis, saugoti savo tautinę tapatybę, kuri, jo žodžiais, yra tikras lobis.
„Prisimindamas savo asmeninį bendravimą su Popiežiumi Pranciškumi galėčiau pasakyti, kad pontifikas visų pirma buvo labai žmogiškas kunigas, vyskupas, popiežius. Popiežius spinduliavo optimizmą, džiugesį ir sielos ramybę.
Pokalbių metu buvo akivaizdu, kad, nors Bažnyčios vadovas kupinas tūkstantmetės krikščionybės išminties, jo dėmesio centre – šiandienos pasaulis ir šiuolaikinis žmogus. Bendraudamas su Popiežiumi Pranciškumi jutai šio paprasto žmogaus, bet nepaprastai gilios asmenybės šilumą ir artumą, gerumą ir širdingumą“, – rašė prezidentas.
Kaip feisbuke teigė premjeras Gintautas Paluckas, popiežiaus Pranciškaus mirtis – didelė netektis Katalikų Bažnyčiai ir visai katalikų bendruomenei Lietuvoje ir pasaulyje.
„Popiežiaus Pranciškaus pontifikatas bus prisimintas kaip tarnystė ir rūpestis silpniausiais ir labiausiai pažeidžiamais, nuoširdi pastanga puoselėti susitinkančią ir priimančią Bažnyčią, namus visiems ir kiekvienam. Buvimą tarp žmonių Popiežius Pranciškus laikė ganytojiška pareiga, o jo žinia apie atjautą, taiką ir socialinį teisingumą įkvėpė milijonus visame pasaulyje.
Lietuvos žmonės ypatingai šviesiai visados prisimins jo apsilankymą mūsų šalyje 2018-aisiais. Tai buvo ne tik istorinė akimirka, bet ir gilus dvasinis išgyvenimas, stiprinęs tikėjimą, vienybę ir viltį.
Gedime kartu su viso pasaulio katalikais ir visais, kuriems buvo brangi Šventojo Tėvo misija. Tesuteikia vilties ir stiprybės jo palikimas – tikėjimo, meilės ir gailestingumo liudijimas“, – rašė G.Paluckas.
Pasak Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio, šiandien be galo liūdna diena visai Katalikų bažnyčiai ir tikinčiųjų bendruomenei visame pasaulyje.
„Gedime dėl popiežiaus Pranciškaus mirties. Puikiai prisimenu pontifiko vizitą Lietuvoje, tai buvo be galo šilta, kukli, bet tuo pačiu stipri asmenybė, įkvėpusi ilgai lauktiems pokyčiams Katalikų bažnyčioje.
Popiežius Pranciškus mūsų širdyse visam laikui išliks kaip paprasto, nuolankaus ir atjaučiančio bažnyčios vadovo pavyzdys, šalia kurio visi jautėsi svarbūs, girdimi ir neatsiejami vienos bendruomenės nariai“, – rašė S.Skvernelis.
Liberalų sąjūdžio pirmininkė, buvusi Seimo vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje 2018-aisiais lankęsis popiežius mylėjo mūsų šalį.
„Tik vakar Popiežius Pranciškus pasveikino tikinčiuosius su Prisikėlimu. Gyvenimas yra trapus.
Popiežius Pranciškus mylėjo Lietuvą. Kalbėjo apie jam labai įsiminusį savo apsilankymą Vilniuje, apie Lietuvos žmonių stiprų tikėjimą, drąsą ir pasiaukojimą kovojant dėl Nepriklausomybės. Amžiną atilsį“, – rašė V.Čmilytė-Nielsen.
Konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas tikino, kad dar prisimena Lietuvoje popiežiaus ištartus žodžius.
„Dar vakar Šventasis Tėvas, paženklintas kančios, iš Apaštališkųjų rūmų balkono paskutinį kartą suteikė palaiminimą miestui ir pasauliui. Tai buvo paskutinysis Velykų sekmadienis jo gyvenime.
Šiandien Popiežius Pranciškus mus laimina jau iš Tėvo namų. Jį prisiminsime kaip silpniausiųjų ir vargingiausiųjų užtarėją, kurio mokymo centre buvo gailestingumas ir užuojauta, o jo kasdienis gyvenimo pavyzdys liudijo nuolankumą bei paprastumą.
Dar gyvi Šventojo Tėvo vizito Lietuvoje prisiminimai ir jo mums ištarti žodžiai: „Lietuva, tavo istorija paženklinta kančiomis ir išbandymais, ištvertais su kantrybe ir orumu. Tu patyrei smurtą ir priespaudą, ir ne kartą turėjai vėl iškovoti savo laisvę. Tu esi pašaukta būti vilties švyturiu.“
Nors šią netekties akimirką liūdesys slegia mūsų širdis, jaučiame ir gilią pagarbą bei dėkingumą už Šventojo Tėvo mokymą, artumą ir pasiaukojančią tarnystę. Popiežius Pranciškus buvo vilties šauklys – jis amžinai liks mūsų širdyse.
Ilsėkis ramybėje, Šventasis Tėve“, – rašė L.Kasčiūnas.

Užuojautą dėl popiežiaus Pranciškaus mirties išreiškė ir Krašto apsaugos ministerija.
„Krašto apsaugos ministerija ir visa Lietuvos krašto apsaugos sistema reiškia gilią užuojautą katalikų bendruomenei dėl popiežiaus Pranciškaus mirties. Šią skaudžią netekties valandą esame mintyse ir maldoje su visais tikinčiaisiais“, – rašome KAM feisbuko paskyroje.
88-erių popiežius Pranciškus mirė pirmadienio rytą.
„Šį rytą (8.35 val. Lietuvos laiku) į Tėvo namus grįžo Romos vyskupas Pranciškus“, – teigiama kardinolo Kevino Farrello pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė savo „Telegram“ kanale.
Katalikų Bažnyčios vadovas mirė Vatikano „Casa Santa Marta“ rezidencijoje, pranešė Vatikano naujienų tarnyba.
Popiežius Pranciškus šiemet sunkiai ir ilgai sirgo plaučiu uždegimu. Iš ligoninės jis buvo paleistas kovo 23 d., po 38 dienas trukusio gydymo.