Pasiruoškite mokėti daugiau: už kelionę papildomai paklosite ir 200 eurų?

Aktualijos

Atostogų sezonas artėja, tačiau tai neretai reiškia ir didesnes lėktuvo bilietų ar viešbučio kambarių nuomos kainas gyventojams. Kelionių organizatoriai atviri – susitaikyti reikės ir su didesnėmis rinkliavomis daugelyje populiarių turistinių valstybių.

Vasaros atostogų laikotarpis, kada lietuviai nusprendžia aplankyti skirtingas valstybes, beveik prasidėjo. 

Tiesa, nereikėtų užmiršti, kad kai kurios turistų pamėgotos valstybės nuo šių metų padidino arba pradėjo taikyti rinkliavos mokestį turistams.

O tokie mokesčiai įprastai turistams yra taikomi už nakvynę, įvažiavimą į kai kuriuos miestus ar įėjimą į lankytinas vietas, paplūdimius arba, pavyzdžiui, tam tikrose vietovėse išsilaipinant iš kruizinio laivo.

Susimokėsite ir 200 eurų?

Bendrovės „Kelionių akademija“ atstovė Lina Vaicekavičienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad šiuo metu Ispanija planuoja didinti turistams taikomą mokestį.

Tiesa, pasak jos, galutinis atsakymas dar nėra aiškus. Tačiau jei dabar turima informacija pasitvirtintų, 4 asmenų šeimai savaitės trukmės atostogos pabrangtų ir apie 200 eurų.

„Preliminariai kalbama apie 2,2–7 eurų už naktį asmeniui. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, 4 asmenų šeima, apsistojusi savaitę prabangiame viešbutyje, gali papildomai sumokėti apie 200 eurų“, – kalbėjo pašnekovė.

O Graikijoje, pasak jos, mokestis jau buvo padidintas ir gali siekti iki 15 eurų.

„Pagal partnerių prognozes, 2026 m. mokestis dar labiau augs.

Oro uostas (bendrovės nuotr.)

Svarbu žinoti, kad šie mokesčiai nėra vienodi visur – kai kur jie taikomi asmeniui už naktį, o kitur – kambariui nepriklausomai nuo žmonių skaičiaus. Pavyzdžiui, Graikijoje mokestis skaičiuojamas kambariui, o Ispanijoje ir Tunise – kiekvienam asmeniui“, – kalbėjo L. Vaicekavičienė.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Ji atkreipia dėmesį, kad vietinės savivaldybės gali keisti turistams taikomus mokesčius net ir atostogų sezono metu, o tai priklauso nuo konkrečios datos ir regiono.

„Šiuo metu kurorto mokestį taiko tokios šalys, kaip Graikija, Italija, Ispanija, Portugalija, Kroatija, Juodkalnija, Tunisas bei kai kurios tolimesnės kryptys.

Tačiau Turkija, kuri išlieka viena populiariausių poilsio krypčių tarp lietuvių, šiuo metu tokio mokesčio netaiko. Tad jei norite iš principo išvengti šių  papildomų išlaidų – Turkija gali būti puiki alternatyva“, – sakė ji.

Kelionių agentūros „Baltic Tours“ atstovas Kristupas Skuturna pasakojo, kad ne viena valstybė prieš 2025 m. vasaros kelionių sezoną peržiūrėjo ar įvedė naujus mokesčius turistams.

Tokiu būdu, pasak pašnekovo, valstybės siekia ne tik sureguliuoti lankytojų srautus, finanstuoti infrastruktūrą, bet ir skatinti tvarų turizmą.

„Nuo 2025 m. Graikijoje pagalvės mokestis keičiamas į „atsparumo klimato kaitai mokestį“, kuris nėra įskaičiuotas į apgyvendinimo kainą.

Turistai, apsistoję Graikijos viešbučiuose, administracijai už parą privalės sumokėti nuo 2 iki 15 eurų privalomą mokestį“, – kalbėjo K. Skuturna.

Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad mokestis priklausys nuo viešbučio kategorijos ir taip atostogų laikotarpio.

Štai nuo balandžio iki spalio 1–2 žvaigždučių viešbučiai taiko 2 eurų (para už numerį) mokestį; 3 žvaigždučių viešbutyje kainuos 5 eurus, 4 žvaigždučių – 10 eurų, o 5 žvaigždučių – 15 eurų.

Tuo metu nuo lapkričio iki kovo mėnesio taikomas mokestis yra mažesnis ir 1 arba 2 žvaigždučių viešbutyje kainuos 0,5 euro už naktį, 3 žvaigdučių – 1,5 euro, 4 žvaigždučių – 3 eurus, o 5 žvaigdučių – 4 eurus už naktį.

„Naujas mokestis, nuo 1 iki 20 eurų vienam keleiviui, taip pat bus taikomas Graikijos uostuose išlaipinamiems kruizų keleiviams.

Mokesčio dydis priklausys nuo sezono ir uosto, pavyzdžiui, tokiose vietose, kaip Santorini ir Mikėnai, bus taikomas maksimalus 20 eurų mokestis, kitur – ne tokiose turistų užgultose vietose gali būti taikomas ir 5 eurų mokestis“, – kalbėjo K. Skuturna.

Tuo metu kelionių bendrovės „Itaka“ atstovas spaudai Justinas Šlopšnys sako, kad pardavimų tendencijos rodo, jog padidėję turizmo mokesčiai Graikijoje keliautojų iš Lietuvos neišgąsdino.

„Graikijos salos yra tarp populiariausių vasaros krypčių. Kitose mūsų keliautojų pamėgtose kryptyse – Ispanijos kurortuose, Maltoje ir Italijoje – turizmo mokesčiai šiais metais išliko tokie patys pernai“, – sakė jis.

Pasak J. Šlopšnio, Kipras išlieka viena iš nedaugelio populiarių krypčių, kurioje nėra taikomas mokestis turistams.

„Tad poilsiaujantys šioje šalyje šiuo atžvilgiu truputį sutaupys“, – apibendrino jis.

O kelionių bendrovės „Airguru“ vadovė Eglė Grašytė sako, kad Graikojs mokestis iš tiesų gali pasirodyti gana didelis, tačiau šiuo atveju rinkliava bus taikoma nakčiai, o ne asmeniui.

„Šiais metais privalomasis turistinis mokestis didėjo Graikijoje, šiemet aukščiausios klasės viešbučiuose (5 žvaigždučių) sieks net 15 eurų numeriui, nakčiai, tad už savaitę atostogų tokiame viešbutyje gali tekti susimokėti papildomai kiek daugiau kaip 100 eurų.

Tuo metu Italijoje mokesčiai taip pat keitėsi, jie čia siekia 1–5 eurus asmeniui, nakčiai. Tad jei aukščiausios klasės viešbutyje apsistotų, tarkime, trys suaugę asmenys, jie mokėtų lygiai tiek pat, kiek Graikijoje. Išvengti mokesčio turbūt nereikėtų bandyti, nes apskritai mokesčių vengimas nėra teisingas“, – kalbėjo E. Grašytė.

Apriboja lankytojų skaičių

Pašnekovas K. Skuturna taip pat atkreipia dėmesį, kad dalis valstybių, norėdamos suvaldyti vasarą itin išaugantį turistų antplūdį, įveda ne naujus mokesčius, bet apriboja lankytojų skaičių.

„Pavyzdžiui, Pompėjoje per metus apsilanko daugiau nei 4 milijonai lankytojų, todėl 2025 m. čia įvedamas 20 tūkst. lankytojų per dieną limitas.

Todėl, norėdami aplankyti žymiausias Europos vietas, keliautojai turėtų iš anksto pasidomėti galimybe ten apsilankyti ir įsigyti išankstinius bilietus – taip bus tikri, kad pateks į norimą objektą ir sutaupys laiko stovint eilėje“, – kalbėjo jis.

Negana to, kai kurios valstybės turistus drausmina didindamos baudas.

„Nelegaliai patekus į Sardinijos salos pasididžiavimą – „Rožinį paplūdimį“, bauda išaugo nuo 500 iki 3,5 tūkst. eurų“, – sakė K. Skuturna.

Tuo metu kelionių bendrovės „Novaturas“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė paaiškina, dėl kokių pagrindinių priežasčių valstybės griebiasi turistams taikomų mokesčių.

„Šalys dažniausiai siekia subalansuoti turizmo poveikį, gerinti populiarių lankytinų vietovių infrastruktūrą. Įprastai šios surinktos lėšos skiriamos aplinkosaugos iniciatyvoms, kultūros ir istorinio paveldo objektų išsaugojimui,  viešosios infrastruktūros priežiūrai.

Rinkliava taip pat siekiama gerinti vietos gyventojų gyvenimo kokybę, tam tikrais atvejais finansuoti turizmo valdymo ir reguliavimo priemones. Dažniausiai šie mokesčiai lieka konkrečioje vietovėje, kurioje buvo surinkti, todėl tiesiogiai prisideda prie jos gerovės ir darnaus vystymosi“, – kalbėjo M. Bielinytė.

Pasak jos, iš kelionių krypčių, kurias bendrovė šiuo metu siūlo savo klientams, 2025 m. naujus turistų rinkliavos mokesčius pradėjo taikyti Kreta, Korfu, Tunisas, taip pat Barselonos pakrantės kurortai Kosta Dorada ir Kosta Brava, Sicilija.

„Populiariausiomis poilsinėmis vasaros sezono kryptimis išlieka Turkija, Graikijos salos, didelio susidomėjimo sulaukia Ispanijos kurortai, Juodkalnija, Tunisas. Šiltojo sezono atostogoms keliautojai noriai renkasi ir Madeirą, Malagą, Kiprą.

Be to, stebime augantį lietuvių žingeidumą, kai atostogų metu jie nori labiau susipažinti su pasirinktos šalies gamta, istorija, kultūra, todėl dairosi pažintinių kelionių. Tokiems keliautojams svarbus turiningas laisvalaikis, todėl jie domisi profesionalių gidų vedamomis ekskursijomis ir vertina tai, kad pažintinėse kelionėse gauna rekomendacijų, ką verta aplankyti, ko paragauti ar ieškoti lauktuvėms“, – kalbėjo M. Bielinytė.

Vis daugiau lietuvių, pasak pašnekovės, apie keliones linkę galvoti gerokai anksčiau, nei prasideda sezonas.

„Tai suteikia lankstumo ir platesnes galimybes rinktis iš viešbučių bei skrydžių pasiūlos, be to, pasirūpinti atostogomis iš anksto motyvuoja siūlomos palankios kainos.

Patys atostogas taip pat rekomenduojame planuotis iš anksto, nes įsibėgėjus aktyviam sezonui populiariausių viešbučių užpildymas tampa vis didesnis, todėl neretai tenka rinktis iš to, kas liko“, – patarė ji.

Per 70 minučių – virš 2 tūktst. skrydžių

Lietuvos oro uostų (LTOU) vadovas Simonas Bartkus socialiniame tinkle yra teigęs, kad šv. Velykos – „tikrasis šios vasaros įkarščio išbandymas“.

„Šį rytą per 70 minučių iš Vilniaus velykiauti svetur išskrido 2273 keleiviai

Tai didelis išbandymas mums, visiems partneriams ir keleiviams – tokių epizodų būna kelios dienos per metus ir valanda ar pora valandų per dieną. Ačiū visiems!“ – rašė jis.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e