Popiežius Pranciškus buvo žinomas visame pasaulyje kaip kuklumo ir artumo žmonėms pavyzdys. Tačiau po jo mirties paaiškėjo mažai kam žinomas faktas – popiežius buvo palikęs apie 16 milijonų JAV dolerių vertės turtą. Vis dėlto šie pinigai nėra jo asmeninis turtas – tai labdaros fondas, skirtas tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos.
Apie šių lėšų paskirtį ir kas jomis disponuos toliau naujienų portalui tv3.lt papasakojo arkivyskupas Kęstutis Kėvalas.
Pasak arkivyskupo, milijonai, apie kuriuos kalbama, nėra popiežiaus santaupos. Tai – specialus Bažnyčios fondas, kuriam aukojo tikintieji iš viso pasaulio. Šios lėšos skiriamos labdarai, pagalbai krizės ištiktoms šalims, socialinėms misijoms ir kitiems gailestingumo darbams.
„Ši suma – ne asmeninis Pranciškaus turtas, o popiežiaus fondas, kurio tikslas – padėti žmonėms. Aukos į jį plaukia nuolat, net lietuviai piligrimai prisideda“, – sako arkivyskupas.
Sprendimus priimdavo ne vienas
Popiežius asmeniškai sprendė, kam skirti fondo lėšas, tačiau jam padėdavo išmaldininkas – kardinolas Konradas Krajevski. Jis rūpinosi, kad parama pasiektų vargstančiuosius, ypač – benamius Romoje. Būtent šio fondo lėšomis buvo įrengti dušai, valgyklos ir kitos pagalbos priemonės prie Vatikano.
Arkivyskupas priminė, kad iš šio fondo pagalbos yra sulaukusi ir Lietuva – dar popiežiaus Jono Pauliaus II laikais dalis lėšų buvo perduota atkurti po sovietmečio apleistoms bažnytinėms vietoms.
Turtas, kuris tarnauja kitiems
Dvasininkai, pasak arkivyskupo, kitaip žiūri į pinigus nei dauguma žmonių. „Jų poreikiai mažesni, o pagrindinis tikslas – kad lėšos pasitarnautų geriems darbams. Bažnyčioje įprasta, kad dvasininkas pats dalyvauja labdaroje, o ne tik ragina tai daryti kitus“, – sako K. Kėvalas.
Panašius fondus, sukauptus iš aukų, turi daugelis dvasininkų, o jų panaudojimas priklauso nuo asmeninio sprendimo.
Kas valdys šį fondą dabar?
Po popiežiaus mirties fondas neprapuola – jis priklauso institucijai, tad jį perims naujasis popiežius. „Tai yra ne asmeninis, o institucinis turtas. Naujas popiežius spręs, kam ir kaip šios lėšos bus skirstomos ateityje“, – paaiškina arkivyskupas.
Vienas ryškiausių pavyzdžių, kaip buvo naudojamos šios lėšos – pagalba Ukrainai. Popiežiaus fondas ne kartą siuntė greitosios pagalbos automobilius ir humanitarinę paramą šaliai, kenčiančiai nuo karo.
Taupus net ir būdamas Vatikano vadovu
Nors „The Mirror“ duomenimis, Pranciškaus turto vertė mirties dieną siekė beveik 16 mln. dolerių, jam nebuvo mokamas atlyginimas nuo pat 2013 m., kai jis tapo popiežiumi.
Popiežius garsėjo taupumu – jis atsisakė gyventi prabangiuose Popiežiaus rūmuose ir pasirinko kuklesnius apartamentus. Turėdamas teisę kasmet pasiimti 385 tūkst. dolerių, Pranciškus lėšas dažniausiai skirdavo labdarai arba grąžindavo Bažnyčiai.
Ne kartą jis padėjo tiems, kuriems pasisekė mažiau – kaip kad vienu metu remdamas benamius gimtojoje Argentinoje.
Nors skaičiai ir skamba įspūdingai, popiežiaus Pranciškaus palikimas – tai ne milijonai sau, o milijonai kitiems. Ir šis gailestingumo darbas, kaip sako Bažnyčios atstovai, tęsis ir toliau.