Meteorologai prognozuoja, kad 2025 metų vasara Europoje, įskaitant ir Lietuvą, bus išskirtinė – kupina kontrastų, netipinių orų reiškinių ir didelių regioninių skirtumų.
BIRŽELIS
Birželio pradžioje Rytų Europą pasieks drėgmės trūkumas, o oro temperatūra viršys daugiametį vidurkį 3–4 °C. Tačiau jau antroje mėnesio pusėje orai pasikeis – tikėtinas atvėsimas, gausesni krituliai ir sustiprėjusi ciklonų veikla.
Vakarų Europai prognozuojami ekstremalūs karščiai iki 35 °C, o tai didins miškų gaisrų pavojų. Specialistai įspėja apie galimus ilgalaikius karščio bangų epizodus, kuriuos lems užstrigusi oro cirkuliacija. Pietų Europoje išliks sausros sąlygos, kurios neigiamai paveiks žemės ūkį ir vandens tiekimą.
Lietuvoje birželis prognozuojamas santykinai vėsus – vidutinė mėnesio temperatūra sieks apie 18 °C, o orai bus nepastovūs.
LIEPA
Liepos mėnesį Centrinėje Europoje temperatūra bus 1–2 °C aukštesnė už klimatologinę normą, tačiau mėnesio antroje pusėje laukiama gausių kritulių ir perkūnijų su stipriais vėjo gūsiais.
Vakarų Europoje tikėtini staigūs temperatūros pokyčiai ir sustiprėję lietūs. Pietuose išliks sausra, didinanti pievų gaisrų riziką ir mažinanti žemės ūkio derlių.
Rytų Europoje, įskaitant Lietuvą, tai bus šilčiausias vasaros mėnuo – dienomis temperatūra sieks apie 24 °C. Baltijos šalyse prognozuojama iki 22 °C, o tai sudarys palankias sąlygas turizmui.
RUGPJŪTIS
Rugpjūčio pradžia Rytų Europoje bus palyginti rami, be didelių nukrypimų nuo normos. Tačiau nuo antros mėnesio pusės sustiprės ciklonų įtaka – didės debesuotumas, pasirodys dažnesni krituliai, kris temperatūra.
Pietuose dienos metu išsilaikys 29–30 °C, o naktimis 16–22 °C šiluma, kartu su aukšta oro drėgme ir trumpalaikėmis liūtimis.
Šiaurėje, įskaitant Baltijos šalis, orai bus permainingi – keisis šilti ir vėsūs periodai, bus lokalių liūčių. Mėnesio pradžioje dienos temperatūra gali siekti 25 °C, vėliau kris iki 20–22 °C. Naktimis prognozuojama apie 18 °C.
Sinoptikai pažymi galimą dirvos drėgmės trūkumą ir mažą bendrą kritulių kiekį.
IŠVADOS, KODĖL VISKAS TAIP KEIČIASI
2025 metų vasarai visoje Europoje prognozuojamas karščio bangų ir nevienodo kritulių pasiskirstymo derinys. Tokius svyravimus lemia neutrali El Niño ir La Niña klimato reiškinių būsena, taip pat nuolat stiprėjanti globalinio atšilimo tendencija.
Vokietijos meteorologijos tarnyba (DWD) skelbia, kad šių metų pavasario sausra – viena ryškiausių per beveik šimtmetį. Orai rodo dvilypį scenarijų: Europos sinoptikai prognozuoja sausą ir karštą vasarą, tuo tarpu JAV meteorologai tikisi švelnesnių, stabilesnių orų.
Nors ilgalaikės vasaros prognozės dar tikslinamos, pirminiai duomenys rodo – karštis ir sausra Europoje šiemet bus dominuojantys. Kai kuriose Vokietijos vietovėse birželį temperatūra gali pasiekti net 40 °C, o sausros ženklai stiprėja.
Vis dėlto tikimasi ir lokalizuotų liūčių bei perkūnijų, ypač Alpių regione ir pakrantėse.