Vos pastovinčią senjorę greitoji pagalba išvežė tik marčiai pakėlus balsą

Aktualijos

Jau eina treti metai, kaip Greitosios medicinos pagalbos brigados, iki tol buvusios Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro sudėtyje, priklauso Kauno GMP. Pertvarka iš esmės kraštiečiams nieko lyg ir neturėjo pakeisti, mat greitosios į iškvietimus vyko kaip vykusios, atvyksta greitai, o naudų darbuotojams esą yra gerokai daugiau, nei buvo anksčiau. Vis dėlto panašu, kad kartais nesusipratimų kyla, o kokios jų priežastys – suprasti ne visada pavyksta.

Anokia paslaptis, kad yra gyventojų, kurie greitąją kviečiasi dėl menkniekių arba laiko tai patogia transporto priemone iki ligoninės, tačiau ką daryti, jei situacija iš tiesų rimta, o GMP medikai neveža paciento į ligoninę ir barasi, aiškindami, kad jie nei vežikai, nei nešikai.

Rytą nukrito ir nebepajėgė atsikelti

Į „Rinkos aikštės“ redakciją paskambinusi kraštietė Anžela Rusinova neslėpė nusivylimo po to, kai jos nepastovinčios ant kojų anytos greitoji nepanoro vežti į ligoninę.

„Mano anyta yra garbaus amžiaus, jai 88 metai, tačiau ji buvo gana geros sveikatos. Pati susitvarkydavo, šiukšles išsinešdavo, valgyt pasigamindavo. Aš atvažiuodavau, aplankydavau ją per savaitę kelis kartus, atveždavau kai kurių maisto produktų ar padėdavau su mokesčiais.

Iš esmės ji, kaip tokio amžiaus, buvo labai stipri moteris.

Pirmadienį ryte nuvykusi jos aplankyti radau ją gulinčią prie lovos, nukritusią. Ji sunkiai kalbėjo, bet išsiaiškinau, kad tiesiog ryte lipo iš lovos, pasidarė silpna ir ji nukrito. Sakė, kad jaučiasi labai silpnai. Bet tada pagaminau valgyt, lyg jai pagerėjo.

Kitą rytą ateinu pas ją, o ji vėl prie lovos nukritusi, vėl tas pats, taigi iškviečiau greitąją“, – lemtingo pirmadienio istoriją pasakoja Anžela.

Moteris sako prieš tai dar pamatavusi anytai spaudimą – šis buvo žemas. Tačiau atvykusi GMP brigada, vėl pamatavusi spaudimą, tikino, kad jis gal kiek žemokas, bet šiaip geras ir nieko blogo jie nematantys. Anžela pasakoja medikų klaususi, ką geriau daryti tokiu atveju, o jie atsakė, kad reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

„Aš kaip tik buvau sutarusi skambutį su anytos šeimos gydytoja, kuri man paskambino greitosios medikams jau išvažiavus. Aš jai kai viską papasakojau, ji labai pasipiktino ir nesuprato, kodėl tokios būklės pacientę atsisakė į ligoninę vežti. Pati paragino, kad jei vėl kažkas tokio pasikartos, kviesčiau greitąją ir reikalaučiau vežti į ligoninę“, – pasakoja Anžela.

Dėl duomenų apsaugos spaudai GMP pateikti atsisakymo formos, kurią jie teigia turintys, negali, tad šiuo atveju belieka tik spėlioti, kas ir kada tą formą pasirašė.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Antrą kartą iškviesta GMP: „Mes ne vežikai“

Anžela pasakoja, kad tą pačią dieną, po pokalbio su anytos šeimos gydytoja, nuėjusi į parduotuvę, kad nupirktų produktų ir pagamintų valgyti, grįžusi iš parduotuvės rado giminaitę visai silpną, net nepajėgusią nueiti iki tualeto. Moteris sako persigandusi, kai pamatė, kad anyta sunkiai orientuojasi aplinkoje, tad vėl iškvietė greitąją, o atvyko vėl ta pati brigada.

„Atvažiavo jie jau nepatenkinti, klausė tik įėję, ko aš vėl juos kviečiu. Aš jiems pasakojau, kas nutiko, jie vėl pamatavo spaudimą, saturaciją ir pasakė, kad rodmenys geri ir nemato reikalo jos vežti į ligoninę. Dar vairuotojas kelis kartus pakartojo, kad jie ne vežikai kokie ir ne toks jų darbas“, – pasakoja Anžela.

Moteris tikina, kad tada jau perpyko – niekada be reikalo nekvietinėjusi greitosios, susidūrė su dideliu priešiškumu ir niekaip nesuprato, kodėl jie taip atkakliai įrodinėjo, kad anytos skubiai vežti niekur nė nereikia.

„Aš jiems net papasakojau apie pokalbį su šeimos gydytoja, tai viena felčerė griebė mano telefoną ir piktai pradėjo sakyti, kad tuoj pat gydytojai pati paskambins ir pareikalaus susimokėti už tokius GMP važinėjimus.

Žinokit, supykau, pakėliau balsą, primygtinai reikalavau nuvežti anytą į ligoninę, tai per rėkimus jau tik pavyko to išsireikalauti.

Žinokit, supykau, pakėliau balsą, primygtinai reikalavau nuvežti anytą į ligoninę, tai per rėkimus jau tik pavyko to išsireikalauti“, – sako moteris ir pasakoja, kad tuo jos vargai nesibaigė.

Mat tikėdamasi supratimo iš medikų brigados, ji vėl susidūrė su nemaloniomis jų replikomis.

„Pasakojau jiems ir jie patys matė, kad mano anyta aplinkoj nesiorientuoja, nepajuda, nepastovi pati ant kojų, o jie ją kone rėkdami ragino atsikelti.

Man paklausus, ar normalu čia rėkti ant seno žmogaus, kuris nepastovi, medikas dar pasakė, esą jis neprivalo jos kelti“, – pasakojo kraštietė.

Galiausiai visgi per pykčius medikai padėjo močiutę užkelti ant neštuvų ir nuvežė į ligoninę, o marti vyko iš paskos su taksi.

Anžela pasakoja, kad anyta iki šiol ligoninėje, o ją gydantis gydytojas jos būklę įvertino kaip kritinę.

GMP atstovai: moteris pati atsisakė vykti į ligoninę

„Rinkos aikštė“ kreipėsi į Kauno GMP prašydama pakomentuoti situaciją. Tiesa, išaiškėjo keistų dalykų, kuriuos pacientės giminaitė griežtai paneigė.

„Galime patvirtinti, kad abu minėti iškvietimai iš tiesų buvo, tačiau jų aplinkybės, Tarnybos duomenimis, kiek kitokios, nei pateikia paciento artimieji.

Rytinio iškvietimo metu medikai įvertino pacientės būklę, po apžiūros ji atsisakė vykti į gydymo įstaigą – turime tai patvirtinančią pasirašytą atsisakymo formą.

Antrojo iškvietimo metu pacientė atsisakė pagalbos, nes nusiskundimų neturėjo ir patvirtino savo parašu, tačiau artimieji turėjo kitą nuomonę, todėl pacientė, jau ir pačios sutikimu, buvo pervežta į artimiausią gydymo įstaigą“, – spaudai teigė Greitosios medicinos pagalbos atstovas Tomas Bagdonas.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Bagdonas

Vis dėlto pati A. Rusinova tikino, kad jos anyta nei žodžiu, nei juo labiau raštu neatsisakė vykti į ligoninę, o ir ji pati teigė nepasirašinėjusi jokių dokumentų.

Dėl duomenų apsaugos spaudai GMP pateikti atsisakymo formos, kurią jie teigia turintys, negali, tad šiuo atveju belieka tik spėlioti, kas ir kada tą formą pasirašė.

Perkelti pacientus į neštuvus sudėtinga

Be jokios abejonės, pacientai, jei patys nepaeina, turi būti transportuojami iki greitosios automobilio. Suprantama, kad ši procedūra nėra lengva, ypatingai, jei pacientas yra didesnio svorio arba gyvena ne pirmame namo aukšte.

Sunku tą padaryti ir paciento artimiesiems, ir patiems medikams, dėl to yra perkama nauja įranga, kuri turėtų palengvinti šią užduotį.

„Priklausomai nuo paciento būklės, pacientų transportavimui į automobilį naudojami neštuvai. Daliai medikų iš tiesų kyla problemų dėl mechaninių neštuvų – reikia nemažos fizinės jėgos, taip pat vienas žmogus sunkiai įkelia neštuvus su pacientu į automobilį. Situacija sprendžiama naujos komplektacijos GMP automobiliuose diegiant elektrinius neštuvus, taip lengvinant pacientų transportavimą ir GMPT darbuotojų darbą“, – teigė GMP atstovas T.Bagdonas.

Tik pusė iškvietimų reikalauja skubios pagalbos

GMP teigia, kad pacientams už GMP paslaugas ir pervežimą į gydymo įstaigą esant skubiam iškvietimui mokėti nereikia, jos kompensuojamos valstybės.

„Jei iš Tarnybos darbuotojų nuskambėjo panašios frazės, kokios pateikiamos, Tarnybos vardu atsiprašome pacientės ir jų artimųjų už klaidinimą.

Bet kokiu atveju, norint išsiaiškinti detaliai visas aplinkybes pagal pateiktą informaciją, dėl situacijos Tarnyboje bus atliktas vidinis patikrinimas“, – teigė GMP atstovas.

Vis dėlto jis priduria, kad konfliktinių situacijų tarp medikų ir pacientų iškyla gana dažnai, o dažniausiai dėl skirtingo iškvietimo ir medicinos paslaugų poreikio traktavimo.

„Visi pagalbos skambučiai į GMPT skirstomi į keturias kategorijas pagal pacientų būklę: skubūs iškvietimai, kai kyla grėsmė gyvybei ir sveikatai; atidėti iškvietimai, kai negalavimai nekelia pavojaus gyvybei; peradresuojami skambučiai, kai nukreipiamas paklausimas į kitas įstaigas; patariamieji iškvietimai, kai teikiamos konsultacijos telefonu.

Paciento būklė įvertinama dispečerio iškvietimo metu užduodant klausimus skambinančiajam, patikslinama medikams atvykus į įvykio vietą, atlikus reikalingą apžiūrą ir tyrimus.

Pernai buvo 621 276 išvykų, iš jų 57 proc. kvalifikuotos kaip skubios, t.y. kilo grėsmė gyvybei, likusios 43 proc. – atidėti iškvietimai, kai žmogui reikia medicininės pagalbos, tačiau nekyla pavojus gyvybei, pavyzdžiui, pakilo temperatūra, paūmėjo lėtinė būklė ir t.t.

Toks didelis nuošimtis iškvietimų, kurie gali būti sprendžiami kitose sveikatos įstaigose, pavyzdžiui, kreipiantis į šeimos gydytoją, mažina Tarnybas galimybes teikti skubios medicinos pagalbos paslaugas, kai kyla grėsmė gyvybei, kelia įtampą tarp darbuotojų, juos demotyvuoja dėl sveikatos paslaugų poreikio piktnaudžiavimo iš gyventojų pusės“, – sako GMP atstovas.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e