Kai kurie poelgiai kalba garsiau už žodžius. Būtent tokį žingsnį žengė žinomas televizijos laidų vedėjas Arūnas Valinskas su žmona Inga – pora atvėrė savo namų duris dviem karo pabėgėlių šeimoms iš Ukrainos. Tai buvo ne tik žmogiškas gestas, bet ir svarbi žinutė visai Lietuvai – kad užjausti, padėti ir palaikyti galima kiekvienam, tereikia noro.
Pagalba – be jokių dvejonių
2022 metais, vos prasidėjus karui Ukrainoje, Arūnas ir Inga Valinskai priglaudė net dvi pabėgėlių šeimas. Viena jų pas juos gyveno dvejus metus, kita – vis dar gyvena Lietuvoje. Kaip sako pats A. Valinskas, tai buvo savaime suprantamas žingsnis – be jokios baimės, be abejonių.
„Reikia bijoti ne pabėgėlių, o tų, kurie juos užpuola – nes jie gali užpulti ir mus. Ukrainoje vyksta karas ir už Lietuvą“, – teigia jis. Pasak Valinsko, pabėgėliams nereikia stebuklų – tik sąlygų gyventi, dirbti ir socializuotis. Visgi integracija, jo nuomone, išlieka didžiausiu iššūkiu.
K. Savickytės patirtis – vertinga vaikų ugdymui
Aktorė ir edukacinių programų kūrėja Kristina Savickytė taip pat pasidalijo savo patirtimi – ji pusei metų į savo namus priėmė trijų kartų šeimą iš Ukrainos. Gyveno jos jau suaugusių dukrų kambaryje, kuris tuo metu buvo tuščias. Iš pradžių ukrainietės jautėsi tarsi svečiai, tačiau vėliau tarp šeimų užsimezgė nuoširdus ryšys.
Kristina pabrėžė, kad ši patirtis buvo ne tik žmogiškai prasminga, bet ir labai svarbi jos vaikų ugdymui. „Vaikai mokosi iš to, ką mato, o ne ką jiems sakome. Ir šis pavyzdys – vienas svarbiausių“, – sako ji.
Nainiai: viskas prasideda nuo vieno žmogaus
Žinomas didžėjus Jonas Nainys-Jovani su žmona Simona taip pat neliko abejingi – jie priėmė vieną ukrainiečių šeimą trims mėnesiams. Impulsas padėti atėjo po visuomeninės akcijos, o tuo metu įsirengtuose namuose kaip tik buvo laisvų kambarių.
J. Nainys prisimena, kad nors buvo šiek tiek nerimo dėl karo, pačios šeimos priėmimas atrodė visiškai natūralus dalykas. „Pažinau jų gyvenimą, jų skausmą, jų stiprybę. Norėtųsi padėti tūkstančiams, bet viskas prasideda nuo vieno žmogaus“, – sako jis.
Pagalba, kurią galime suteikti visi
Visi pašnekovai pabrėžia, kad pagalba nebūtinai turi būti susijusi su apgyvendinimu ar pinigais. Kartais užtenka žmogiško ryšio – padėti susirasti draugų, veiklų ar tiesiog pabendrauti. Juk kiekvienas iš mūsų norėtų, kad tokioje situacijoje ir jam kas nors padėtų.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM Lietuva) kviečia gyventojus tapti rėmėjais projekte RISE, kuriuo siekiama padėti pabėgėliams integruotis Lietuvoje. Tai – būdas ne tik padėti kitiems, bet ir sustiprinti bendruomeniškumą bei tikėjimą saugia ateitimi.
Kaip apibendrina A. Valinskas, „padėdami ukrainiečiams mes įgauname viltį, kad kol gyvename po saule, karas neateis į mūsų namus ir mūsų vaikų ar net anūkų gyvenimus“.