Į Lietuvą atslenka kaitra: klimatologas atskleidžia, ką žada liepa – kokios vasaros tikėtis

Aktualijos

Klimatologai įspėja, kad artimiausiomis dienomis tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje vyraus tropiniai karščiai, o mūsų šalyje vietomis šią savaitę oro temperatūra sieks ir 33 laipsnius šilumos. Tiesa, nors vėliau turėtų šiek tiek atvėsti, mūsų šalyje taip pat numatomas gerokai šiltesnis nei įprastai.

A. Bukančio teigimu, nors šių metų atrodė gana vėsus, lyginant su vidutine daugiametine temperatūra, jis buvo tik apie pusę laipsnio žemesnis nei per paskutiniuosius 30 metų. 

„Toks birželis dar vėsesnis buvo maždaug  prieš 8 metus 2017 metais. Bet apskritai tai čia kokia nors sensacija neįvyko. Tokie birželio mėnesiai yra būdingi Lietuvai“, – laidoje kalbėjo A. Bukantis. 

Visgi pastaruoju metu didžioji dalis Europos yra alinama milžiniškų karščio bangų, kurios, pasak A. Bukančio, dar kurį laiką turėtų išsilaikyti Senajame žemyne.

„Karščiai iš Vakarų, Pietų Europos dar keletą dienų nesitrauks ir kankins, ypač Ispanijos, Italijos, Balkanų šalis. Ten temperatūra bus netgi aukštesnė nei 40 laipsnių šilumos. Vėliau karščio banga trauksis į Juodosios jūros regioną“, – komentavo klimatologas. 

Vieni didžiausių karščių šiais metais artimiausiomis dienomis prognozuojami ir mūsų šalyje. Štai, pavyzdžiui, šios savaitės ketvirtadienį Lietuvos hidrometorologijos tarnybos duomenimis, numatoma, kad termometrų stulpeliai turėtų siekti ir 33 laipsnius šilumos.

Nepaisant to, pasak A. Bukančio, šie karščiai Lietuvoje užsibūti neturėtų, o šios savaitės antroje pusėje orai vėl turėtų atvėsti. 

„Šie karščiai, kurie atkeliauja iš Šiaurės Afrikos, jau rytoj sieks Lietuvą ir poryt dar laikysis. Bet jau ketvirtadienį iš vakarų priartės ciklonas su atmosferos frontais ir krituliais, žaibais ir prasidės atvėsimas. Tai dar ketvirtadienio dieną iki pietų pakaitins ir Vakarų Lietuvoje. Dar bus karšta Rytų Lietuvoje iki vakaro. O po to jau prasidės atvėsimas ir tokia temperatūra, kokia bus ryt, poryt, tai yra tarp 27 ir 33 laipsnių šilumos, ji baigsis“, – teigė klimatologas. 

Numatoma, kad oro temperatūra sumažės apie 10 laipsnių ir Lietuvoje vyraus apie 20-23 laipsnių šiluma, o pajūryje bus dar keliais laipsniais vėsiau. 

„Tokia temperatūra laikysis keletą dienų. Tiktai šiltesnės bangos laukiame liepos 6-7-ą, kai temperatūra pakils iki 23-27 laipsnių. Na ir pirmoji liepos pusė bus tiktai vidutiniškai šilta“, – dėstė A. Bukantis. 


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Tačiau remiantis dabartinėmis preliminariomis prognozėmis, numatoma, kad šių metų liepos antrąją pusę oro temperatūra bus apie 12 laipsnių aukštesnė nei daugiametis šalies vidurkis. 

Tad jau tikimasi, kad šalyje įsivyraus aukštesnė temperatūra, kuri naktimis sieks apie 12-17 laipsnių šilumos, o dienos metu dažnai perkops 25 laipsnių ribą.

Kalta klimato kaita 

Klimatologas pažymi, jog didžiojoje dalyje Europos vyraujantys dideli karščiai yra klimato kaitos padarinys. O tą galime pastebėti ir palyginus buvusius bei dabartinius duomenis. 

„Jeigu palygintume, kokios karščio bangos būdavo Viduržemio jūros regione prieš 30 metų, tai sakydavome, kad stipri karščio banga yra tarp 34-39 laipsnių. Dabar mes dažnai kalbame, kad karščio bangos pasiekė 40-45 laipsnių temperatūrą. Taigi, kylant bendrai vidutinei pasaulio temperatūrai, kartu didėja karščių bangų temperatūra, ilgėja jų trukmė ir prasiveržimai į šiaurę – Britų salas, Vokietiją, Nyderlandus“, – aiškino A. Bukantis. 

Tokie karščiai, pašnekovo teigimu, gali turėti ir labai skaudžių padarinių žmonių sveikatai ir gamtai – didėja sausrų bei gaisrų rizika, o šiaurinėse vietovėse pradeda plisti invaziniai kenkėjai. 

„Tokia temperatūra vidutinėse platumuose nėra įprasta ir suprantama, kad dažnai būna ir derliai mažesni. Dėl tos priežasties į šiaurę stumiasi ligų kenkėjų arealai“, – tvirtino klimatologas. 

A. Bukantis akcentuoja, kad dėl karštėjančio klimato gamta keičiasi ir Lietuvoje, o ateityje galime netgi prarasti tokias įprastas mūsų šalyje medžių rūšis, kaip eglės. 

„Visi tie augalai, kurių arealas buvo pietinis ir ėjo per Lietuvos teritoriją, tai jų arealai, be abejo, traukiasi į šiaurę“, – teigė A. Bukantis. 


TikrojiLietuva.net
0 0 votes
Įvertinimas
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pasidalinti Facebook'e