Pontifikas, kuris mirė sulaukęs 88 metų amžiaus Šventosios Mortos rezidencijoje Vatikane, anksčiau dirbo labai neįprastą darbą.
Popiežiumi išrinktas 2013 m. kovo mėnesį, Jorge Mario Bergoglio pasivadino nauju vardu, taip pagerbdamas šventąjį Pranciškų Asyžietį, rašoma dailymail.co.uk.
Prieš pradėdamas dirbti dvasininku, Buenos Airėse italų kilmės popiežius kadaise dirbo naktinio klubo apsauginiu.
Apie savo ankstesnę darbovietę velionis popiežius atskleidė 2013 m. lankydamasis bažnyčioje Romoje. Prieš tapdamas kunigu ir galiausiai patekdamas į aukščiausią bažnyčios postą, jis taip pat dirbo valytoju.
Ankstyvoji meilė
Prieš tapdamas kunigu popiežius turėjo ir savo pirmąją meilę – merginą, vardu Amalia Damonte. Vėliau ji pasakojo, kad jis pasiūlė jai tekėti, nors jų tėvai tam nepritarė.
Bergoglio esą jai pasakė: „Jei negalėsiu tavęs vesti, tapsiu kunigu“. Damontė pridūrė: „Jo laimei, aš atsisakiau“.
Jis tapo jėzuitu, Jėzaus draugijos, katalikų vyrų religinio ordino, įkurto Ignaco Lojolos, nariu, studijavo filosofiją, dėstė literatūrą ir psichologiją.
Per ketverius metus jis vadovavo vietinei jėzuitų bendruomenei, o 1998 m. buvo paskirtas Buenos Airių arkivyskupu. Po trejų metų popiežius Jonas Paulius II jį paskyrė kardinolu.
„Lūšnynų vyskupas“
Iki to laiko jis pelnė „lūšnynų vyskupo“ pravardę, nes daug dėmesio skyrė skurdo mažinimui labiausiai skurstančiose Buenos Airių dalyse.
2012 m., likus metams iki tapimo popiežiumi, Bergoglio griežtai pasisakė prieš Cristinos Fernandez vyriausybę Argentinoje.
Jis teigė, kad jo šalis kenčia nuo demagogijos, korupcijos ir pastangų įtvirtinti autoritarinį valdymą. 2013 m. kovo 14 d. Bergoglio buvo išrinktas Benedikto XVI įpėdiniu.
Vokiečių pontifiko šokiruojantis atsistatydinimas sukėlė pirmąją konklavą nuo 2005 m., kai mirė Jonas Paulius II.
Kardinolams prireikė penkių balsavimo turų, kad būtų išrinktas pirmasis istorijoje Lotynų Amerikos popiežius.
Atrodė, kad jiems sunkiai sekėsi pasirinkti, ar pasirinkti ne italų popiežių, ar grįžti prie tradicinių šaknų.
Po to Pranciškus, apsivilkęs popiežiaus rūbais, pasirodė Šventojo Petro bazilikos balkone ir kreipėsi į tūkstančius džiūgaujančių katalikų, susirinkusių apačioje esančioje aikštėje.
Naujojo popiežiaus, apsupto kai kurių jį išrinkusių kardinolų, nuotrauka įkvėpė rašytoją Robertą Harrisą parašyti 2016 m. bestseleriu tapusį popiežiaus trilerį „Konklava“.

Liberalus popiežius
Pranciškus tapo pirmuoju popiežiumi ne iš Europos per 1 300 metų, kai buvo išrinktas pakeisti į pensiją išėjusį Benediktą XVI.
Pranciškus, kuris gimė Jorge Mario Bergoglio Buenos Airėse, bus prisimenamas dėl savo palyginti liberalaus požiūrio į kai kuriuos dalykus, dėl kurio jis tapo ir populiarus, ir prieštaringai vertinamas.
Jis išreiškė toleranciją išsiskyrusiems asmenims, tam tikromis aplinkybėmis leido kunigams laiminti tos pačios lyties asmenų poras ir savo pontifikato centre iškėlė rūpestį aplinka.
2023 m. jis sakė, kad transseksualus galima krikštyti, jei tai nesukels skandalo ar „sumaišties“.
Tačiau jis tvirtai pasisakė abortų klausimu. Pranciškaus pasirašytame tekste, kurį Vatikanas paskelbė praėjusiais metais, nėštumo nutraukimas buvo apibūdintas kaip „itin pavojinga moralės krizė“.
Kaltinimai popiežiui
Netrukus po to, kai tapo popiežiumi, vėl pasirodė kaltinimai, kad Pranciškus nesugebėjo atvirai pasipriešinti žudikiškai Argentinos karinei diktatūrai.
Kaip ir dauguma argentiniečių, Bergoglio viešai nesipriešino chuntai, kuri valdė nuo 1976 iki 1983 m.
Kritikai teigė, kad jis mažai padėjo tiems, kurie diktatūros metu dingo be žinios. Tūkstančiai žmonių daugiau niekada nebuvo pastebėti.
Žmogaus teisių advokatė Myriam Bregman apkaltino Pranciškų, kad jis leido chuntos mirties būriams rinkti ir kankinti savo paties jėzuitų kunigus.
1972 m. prasidėjus vadinamajam „purvinajam karui“, bažnyčios vadovai esą žinojo, kas vyksta, tačiau pasirinko palaikyti Chuano Perono režimą, o vėliau – karinę chuntą.
Tūkstančiai motinų, nužudytų kaip režimo priešų, kūdikių buvo įvaikinti karinės diktatūros patvirtintų šeimų.
2012 m. spalį Argentinos vyskupai, vadovaujami Pranciškaus, paskelbė atsiprašymą, kuriame pripažino, kad bažnyčia neapsaugojo savo tikinčiųjų.
Jie taip pat paragino suteikti informacijos apie tai, kur buvo palaidoti kūnai, ir pranešti apie pavogtus kūdikius.
Tačiau atsiprašymas nesustabdė Bergoglio kritikų, kurie iki 2010 m. pliekė jį už atsisakymą duoti parodymus teisme apie 7-ojo dešimtmečio įvykius, kai kurie jo atsakymus laikė išsisukinėjančiais.
Jis taip pat buvo kaltinamas tuo, kad nesugebėjo užkirsti kelio dviejų savo paties jėzuitų kunigų kankinimui.
Tačiau popiežiaus šalininkai tvirtino, kad popiežius iš tiesų rizikavo užkulisiuose, įskaitant apsilankymą diktatoriaus Jorge Videla namuose prašant pasigailėjimo. Pranciškus atlaikė kritiką.
Seksualinio išnaudojimo tema
Pranciškus keletą kartų tiesiogiai palietė skaudžią seksualinio išnaudojimo Katalikų Bažnyčioje temą.
2018 m. jis liepė piktnaudžiautojams prisipažinti ir „pasiruošti dieviškajam teisingumui“.
Kitais metais jis pirmą kartą pripažino, kad kunigai ir vyskupai praeityje seksualiai išnaudojo vienuolius.
Apie išnaudotų vienuolių atvejus buvo pranešta Indijoje, Afrikoje, Europoje ir Pietų Amerikoje.
Žurnalistams jis sakė: „Ar turėtume daryti ką nors daugiau? Taip. Ar yra noro? Taip. Bet tai kelias, kurį jau pradėjome“.
2020 m. Pranciškus pažadėjo „išrauti vaikų išnaudojimo blogį“ po to, kai buvo paskelbta smerkianti ataskaita apie tai, kaip Vatikanas tvarkėsi su kaltinimais JAV kardinolui Theodore’ui McCarrickui.
O 2024 m. rugsėjį, lankydamasis Belgijoje, Pranciškus itin įtempto mėnesio pabaigoje 30 000 žmonių miniai Briuselyje sakė: „Blogis neturi būti slepiamas. Blogis turi būti iškeltas į viešumą“.
Jo kalba buvo pasakyta po to, kai dieną prieš tai jis surengė susitikimą su 17 smurtą patyrusių asmenų.

Kritika D. Trumpui
Paskutinis jo kelionės etapas buvo Singapūras. Ten jis kritikavo ir Donaldą Trumpą, ir tuometinio prezidento vilties politinę varžovę Kamalą Harris – abiem vykdant kampaniją prieš Amerikos rinkimus.
Retai išsakydamas savo politines pažiūras, jis apibūdino juos kaip „tuos, kurie išmeta migrantus, ir tuos, kurie žudo vaikus“.
Anksčiau popiežius įspėjo JAV rinkėjus, kad jie turės balsuoti „pagal savo sąžinę“ ir nuspręsti, kas yra „mažesnis blogis“.
Šių metų vasario pradžioje, praėjus vos kelioms dienoms po D. Trumpo antrojo prezidentavimo po jo pergalės pernai lapkritį vykusiuose rinkimuose, Pranciškus kritikavo naujosios administracijos vykdomą masinį migrantų deportavimą.
Laiške JAV vyskupams jis įspėjo, kad programa, pagal kurią prievarta deportuojami žmonės vien dėl jų nelegalaus statuso, atima iš jų orumą ir „baigsis blogai“.