Pykdo eilės pas medikus? Gali būti, kad dėl to esame patys kalti. Šiuo metu kas dešimtas lietuvis užsiregistravęs nepasirodo ir neperspėja, kad neatvyks.
Plačiau papasakojo Vilniaus teritorinės ligonių kasos atstovė Dangira Skebėrienė.
– Kaip šiais metais skirstėte lėšas tam, kad eilės pas gydytojus būtų sumažintos?
– Šiemet sprendžiant šią opią eilių problemą, buvo įvesta tokia naujovė. Ligonių kasa pasirašė ne tik sutartį, bet ir susitarimą su gydymo įstaigomis, skirdama apie 23 mln. eurų papildomų lėšų. Lėšos buvo skiriamos tam, kad įstaigos galėtų suteikti daugiau paslaugų ir už jas gauti apmokėjimą.
– Kitaip tariant, jūs užpirkote daugiau specialistų konsultacijų gyventojams?
– Taip. Padarę analizę pastebėjome, kad pagerėjo paslaugų prieinamumas. Lyginant su praeitais metais, ambulatorinių paslaugų suteikta 10-20 proc. daugiau.
– O kodėl tas prieinamumas nepadidėjo tiek, kiek norėjote? Kokie trikdžiai tebėra sistemoje?
– Pasirodo, finansai neišsprendžia visų problemų. Nors nuo lapkričio 1 d. padidėjo įkainis, buvo skiriamos papildomos lėšos. Tačiau šalia visko yra dar ir žmogiškasis faktorius. Aišku, įstaigos labai stengiasi ir įdarbina daugiau gydytojų, daro lankstesnį darbo grafiką. Kai kurios didžiosios poliklinikos dirba ir šeštadieniais. Tačiau viena iš problemų yra tai, kad užsiregistravę pacientai neatvyksta. Apklausus didžiąsias poliklinikas, pasirodo, kad net 10 proc. užsiregistravusių pacientų neatvyksta nepranešę.
– Vadinasi, kas dešimtas užsirašo, bet taip ir neateina pas mediką. Specialistas per tą laiką jau nebegali priimti kito paciento.
– Tikrai taip. Gydytojas negali priimti kito paciento. Sugaištamas brangus specialisto laikas ir nesuteikiama kitam pacientui gyvybiškai reikalinga paslauga.
– Kaip būtų galima spręsti tokią problemą su nedrausmingais pacientais?
– Reikia gyventojų sąmoningumo. Įstaigos tikrai deda visas pastangas, skambina pacientams, siunčia žinutes, klausia, ar pacientas tikrai atvyks. Kai kurie ir patvirtinę vis tiek neatvyksta. Tik žmonių sąmoningumas gali išgelbėti. Žmonės turi jausti pareigą bei atsakomybę. Jei žino, kad tikrai negalės atvykti, turi kuo anksčiau informuoti gydymo įstaigą.
– Kada geriausiai pranešti apie neatvykimą?
– Bent jau prieš parą. Galima ir anksčiau.
– Galbūt organizuosite kokią nors edukacinę akciją tiems pacientams, kurie neateina? Ar gresia kokios nors sankcijos, jei užsirašai pas specialistą, bet neateini?
– Kol kas nėra jokių sankcijų. O mes informuojame per informacinius kanalus ir prašome pacientų būti atsakingesniais.