Legendinėje „Boardwalk Hall“ arenoje, esančioje Atlantik Sičio mieste, lietuvis Eimantas Stanionis (15–1, 1 lygiosios, 9 nokautai) stojo į svarbiausią karjeros kovą dėl trijų pasaulio čempiono diržų. Deja, šeštajame raunde jo treneris Marvinas Somodio nusprendė nutraukti kovą prieš itin pajėgų varžovą – Jaroną „Boots“ Ennisą (34–0, 1 lygiosios, 30 nokautų). Amerikietis iškovojo E. Stanioniui priklausiusį WBA čempiono titulą, apgynė IBF diržą ir tapo naujuoju prestižinio „The Ring“ diržo savininku.
Nors kova baigėsi ne taip, kaip tikėtasi, E. Stanionis sulaukė milžiniško palaikymo iš visos Lietuvos. Tiek prieš dvikovą, tiek po jos socialinius tinklus užplūdo tūkstančiai žinučių, kupinų pagarbos, palaikymo ir pasididžiavimo.
Žmonės rašė, kad Eimantas kovėsi kaip tikras karys, kad jo ryžtas ir drąsa įkvepia, o jo vardas jau yra įrašytas į Lietuvos sporto istoriją – ne tik dėl titulų, bet ir dėl to, kaip jis atstovauja savo šaliai.
Vienas iš gerbėjų pabrėžė: „Jei atsikeli po kritimo – tai jau ne fizika, tai charakteris. Tu jau esi tikras lyderis, neabejojame tavo stiprybe ir tikslumu!“
Kitas gerbėjas komentavo: „Tu ir taip jau esi nugalėtojas, nes kovoji su visa širdimi. Nepriklausomai nuo to, kaip baigiasi kova, tavo pastangos ir atsidavimas jau yra įspūdingi.“
Dar vienas komentatorius pridėjo: „Tu esi tikra žvaigždė, kuria Lietuva didžiuojasi. Tavo pasiekimai ir drąsa yra įkvepiantys ir puikus pavyzdys visiems.“
Jam antrino ir kitas gerbėjas, išreiškęs didelį susižavėjimą kovotoju: „Šaunuolis, Eimantai, esi tikras lyderis ir labai didžiuojamės tavimi. Tavo jėga, drąsa ir atsidavimas yra pavyzdys kiekvienam iš mūsų. Mylim tave ir tikimės dar daugiau tavo pasiekimų!“

Naujienų portalui tv3.lt psichologas Edvardas Šidlauskas atskleidžia, ką begalinis sportininko palaikymas parodo apie mūsų šalį.
Sporto įvykiai – vienija šalį
Anot psichologo E. Šidlausko, sporto įvykių metu Lietuva tarsi tampa viena didelė sirgalių komanda – tą akimirką visi kartu džiaugiamės pergale arba išgyvename nesėkmę.
„Tai yra emocija, kuri suvienija žmones. Minios psichologija remiasi tuo, kad tiek stiprios neigiamos emocijos, kaip pyktis, tiek stiprios teigiamos, kaip simpatija, azartas, mus vienija“, – pažymi jis.
Pašnekovo teigimu, tauta, visuomenė ar bendruomenė visada vienijasi dėl bendrų tikslų – siekiame išlikti kaip lietuvių tauta, išlaikyti kalbą, tradicijas arba klestėti ekonomiškai kaip valstybė.
„Simbolinės sporto pergalės yra alternatyva senų laikų karo pergalėms, kažkas mumyse atgimsta, tas aidas iš praeities. Tarsi būtume senieji karo laikų dalyviai, kurių koks nors anūkas, draugas ar kaimynas ką nors sumušė – priešą.
Nors šiuo atveju krito kovoje, bet, ačiū Dievui, gyvas, sveikas. Taigi, įsijungia kolektyvinės emocijos, nes žmogus yra bendruomeninis padaras“, – aiškina psichologas.
Pasak E. Šidlausko, Lietuvai kaip tautai trūksta pozityvių išgyvenimų ir sėkmės pavyzdžių, kuriuose mes dominuotume ar pirmautume. Esame nedidelė valstybė, todėl natūraliai neturime tiek daug progų pasigirti.
„Panašiai kaip būtume klasėje su aukštaūgiais, o patys būtume vieni iš mažesnių. Sunku konkuruoti, lygiuotis. Kažkuria prasme mus persekioja tautinio menkavertiškumo jausmas – ir dėl karinės situacijos, ir dėl ekonominės, ir dėl kultūrinės“, – sako jis.

Tauta tapatinasi su herojumi
Psichologas E. Šidlauskas sako, kad kiekviena pozityvi žinia meno, sporto ar ekonomikos srityje mus labai teigiamai veikia – ji sustiprina kolektyvinę savivertę ir pakelia visuomenės nuotaiką.
„Linkėčiau kuo daugiau tokių įvykių. Apie tai galvoti sąmoningai – aukštesnė savivertė lemia didesnius pasiekimus, kai žmogus gauna tapatybę stipresnę su gimimu.
Pavyzdžiui, indai tiki, kad jeigu gimei Indijoje, esi išrinktasis, ypatingas žmogus, arba japonai – jeigu gimei Japonijoje, tu ypatingos tautos atstovas. Tarkime, žydai sako: „Jeigu esi žydas, esi pranašesnis, nes tiki į Dievą“, – pateikia pavyzdžių jis.
Anot psichologo, tokie naratyvai stiprina žmogaus savivertę ir veikia kaip tam tikras „gyvenimo dopingas“ – pradinė jėga, suteikianti tikėjimo savo verte ir galimybėmis.
„Linkėčiau tokį naratyvą konstruoti, puoselėti ir mums, lietuviams – kad esame kažkuo ypatingi. Atrasti realų unikalumą – ką mes turime, ko neturi pasaulis – jį stiprinti, puoselėti ir auginti gerą savivertę. Tai lems daug gerų naujų darbų ir užsuks teigiamą ratą“, – atskleidžia jis.
Pasak E. Šidlausko, svarbus ir socialinio kapitalo didinimas – jausmas, kad esame kaip komanda, o laimime kaip visuomenė. Tokia pozicija, kai mūsų grupė laimi prieš kitą grupę, o ne tarpusavyje pykstasi, anot jo, yra sveikos grupės požymis.
Be to, psichologo teigimu, žmonės natūraliai linkę tapatintis su kitais – tai aiškiai pasireiškia stebint filmų herojus, sportininkus ar net skaitant knygą. Empatijos dėka išgyvename tas pačias emocijas kaip ir tie, kuriuos stebime.
„Aš tarsi atjaučiu jo skausmą – pralošimą arba džiugesį ir pergalę. Yra mūsų polinkis tapatintis ir taip veikia menas, literatūra, filmai. Tapatinamės su jų herojais ir išgyvename tuos jausmus. Ir čia yra kova ringe – visą emocinį užtaisą galime išgyventi ir tai pritraukia“, – sako pašnekovas.
Anot jo, lyderiai buvo svarbūs visada ir taip bus ir toliau, nes tokia yra žmogaus rūšies prigimtis. Žmonės visada ieško, kas jų grupėje ar visuomenėje yra pažangiausi, ir bando juos kopijuoti – būtent taip atsiranda mados ir daugelis kultūrinių reiškinių.