Elektros sąskaitose netrukus išvysite naują eilutę: sako, kad dėl to gali brangti elektra

Aktualijos

Keisis visos elektros sąskaitos, jose atsiras nauja papildoma eilutė. Visi elektros energijos tiekėjai aiškiai privalės nurodyti ne tik galutinę kainą, bet ir pigesnius planus, kuriuos vartotojas galės rinktis iš to paties tiekėjo. Tokį Energetikos ministerijos siūlymą elektros tiekėjai vertina skirtingai. Vieni sako, kad tai didelių pokyčių neatneš, kiti skeptiškesni: tai papildomai apkraus verslą ir dėl to gali kilti elektros kainos, o patiems vartotojams esą bus daugiau painiavos.

87 tūkst. buitinių vartotojų permokėjo už elektrą

Energetikos ministerija (EN) teigia, kad šiuo metu dalis vartotojų permoka už elektros energiją, nes nėra tinkamai informuojami apie pigesnius elektros energijos tarifus ar neturi galimybės lengvai jų palyginti, todėl pakeitimais siekiama iš esmės spręsti šią problemą.

Jie tikisi, kad dėl naujo ir priimto siūlymo išloš elektros vartotojai. Jiems informacija bus pateikiama aiškiai ir reguliariai – kiekvieną mėnesį pirmame sąskaitos lape. EN vadovybė įsitikinusi, jog tai padės vartotojams nepermokėti už suvartojamą elektros energiją, pagerins vartotojų informavimą, paskatins didesnį jų aktyvumą rinkoje renkantis pigiausius ar labiausiai vartotojo poreikius atitinkančius atsiskaitymo už suvartotą elektros energiją planus.

Remiantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos kovo 5 d. skelbtais duomenimis, nepasirinkdami palankiausio elektros energijos tiekimo plano, 87 tūkst. buitinių vartotojų vis dar permokėjo už elektros energiją.

„Vartotojai galės pasitikrinti, ar nepermoka už elektros energiją – apie permokėjimą akivaizdų priminimą jie matys kiekvieną mėnesį su kiekviena gaunama sąskaita. Aiškiau pateikta informacija nurodant vartotojui galutinę jo mokamą kainą už kilovatvalandę ir mažiausią tiekėjo siūlomą kainą leis palyginti alternatyvas ir pasirinkti pigesnį tiekėjo siūlomą elektros energijos tiekimo planą“, – yra sakęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Kas keisis

Elektros energijos tiekėjai sąskaitose privalės aiškiai nurodyti galutinę elektros energijos kainą, įskaitant tiekimo, persiuntimo dedamąsias ir valstybės reguliuojamus mokesčius, suvartotą elektros energijos kiekį, tiekėjo taikomą mėnesio (abonentinį) mokestį, jeigu toks yra taikomas, ir galutinę mokėtiną sumą.

Tiekėjai sąskaitose turės pateikti informaciją apie pigiausią savo siūlomą planą, atitinkantį vartotojo pasirinktą elektros persiuntimo tarifo planą ir tiekimo laikotarpį. Be to, vartotojams bus nurodomas ir pigiausias planas pagal tą patį persiuntimo tarifą, tačiau su kitokiu sutarties laikotarpiu.

Tai reiškia, kad vartotojas galės aiškiau matyti, ar gali sutaupyti pasirinkdamas tokį patį planą, tačiau su kitu siūlomu sutarties trukmės laikotarpiu. Tokia informacija pateikta sąskaitos pirmame lape vartotojams leis ją rasti lengvai ir vienodai, nepriklausomai nuo jų pasirinkto elektros energijos tiekėjo.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Naujoji tvarka įsigalios nuo 2025 m. birželio 1 d., o pirmąsias atnaujintas sąskaitas vartotojai gaus šių metų liepą – už birželio mėnesio elektros energijos suvartojimą.

Šie reikalavimai nebus taikomi vartotojų sąskaitoms, sudariusiems kintamos kainos sutartis, nes kintama elektros energijos kaina priklauso nuo elektros energijos kainos biržoje. 

Pasiūlymai keičiasi kiekvieną savaitę

„Ignitis“ komunikacijos partnerė naujienų portalui užtiktrina, kad ir dabar „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo sąskaitose klientams pateikia informaciją apie pigiausią galima planą. „Sąskaitose už birželį, kurias klientai gaus liepos pradžioje, viskas bus dar aiškiau“, – priduria ji.

L.Beganskienė.<br>„Ignitis“ nuotr.

Anot pašnekovės, „Ignitis“ pasiūlymai klientams keičiasi kiekvieną savaitę, kviečiame klientus stebėti informaciją ir jei klientas mato palankesnę kainą, pasirinkti naują planą yra labai paprasta, nieko nekainuoja, nereikia laukti sąskaitos.

„O tiems klientams, kurie nenori ar negali sekti kainų kiekvieną savaitę, yra galimybė bent kartą per mėnesį pamatyti informaciją sąskaitoje ir palyginti savo turimą planą su tuo metu siūlomu, esant poreikiui – pasikeisti“, – teigia L.Beganskienė.

Gali būti daugiau painiavos

Tuo metu „Elektrum Lietuva“ rinkodaros ir produktų departamento vadovas Mantas Kavaliauskas dėl naujos tvarkos skeptiškesnis. Jis abejoja ar reikalavimas pateikti tam tikrą informaciją sąskaitos pirmame lape, turės įtakos gyventojų sprendimams.

„Akivaizdu, kad gyventojai įprastai nėra linkę išsamiai analizuoti sąskaitose pateikiamos informacijos, nes jos dėl pačios paslaugos subtilybių ir taip yra daug ir sudėtingos: sąskaitoje yra ir tiekėjo mokesčiai, ir ESO mokesčiai, gausu informacijos apie energetinį efektyvumą ir t. t. Todėl papildoma informacija sąskaitoje gali įnešti dar daugiau painiavos“, – Lrytui komentuoja M.Kavaliauskas.

M.Kavaliauskas.<br>„Elektrum Lietuva“ nuotr.

Pasak jo, gerindami teikiamų paslaugų kokybę, jie visuomet pateikia informaciją apie siūlomą mažiausią elektros energijos kainą atsižvelgiant į vartotojo turimą elektros planą, reguliariai atliekamos ir klientų apklausos.

„Tačiau nė karto nesame gavę jokių indikacijų, kad klientams informacija suteikiama netinkamai ar jiems reikėtų kažko kito“, – užtikrina „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Abejoja siūlymo nauda

M.Kavaliauskas įsitikinęs, kad gyventojams aktualiausia būna tik suvartotos elektros energijos kiekis ir mokėtina suma.

„Esant nemenkai konkurencijai, vartotojai renkasi jiems priimtiniausią tiekėją ne tik pagal kainą, bet ir pagal kitus kriterijus: apsitarnavimo patogumą, tiekėjo tvarumą, papildomas paslaugas, kurias gali gauti iš savo elektros tiekėjo ir kt. Todėl abejojame, ar šis reikalavimas skatins vartotojus labiau domėtis ir dažniau keisti elektros planus į pigesnius ir už elektros energiją mokėti mažiau“, – svarsto pašnekovas.

Gali brangti elektra, vartotojai būtų klaidinami

„Elektrum Lietuva“ ekspertas EN ragina apsvarstyti alternatyvias priemones norint gyventojus paskatinti labiau domėtis elektros kainomis. M.Kavaliausko manymu, pirmiausia reikėtų stiprinti vartotojų švietimą apie jų galimybes keisti tiekėją ir gauti geresnę elektros energijos kainą.

„Tą puikiai galėtų atlikti ir, pavyzdžiui, Lietuvos energetikos agentūra, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, vartotojų asociacijos, įvairios bendruomenės, radijas ir televizija, vietos savivaldos institucijos ir pan.“, – siūlo jis.

Anot pašnekovo, eletros tiekėjas taip pat turės nurodyti ir kokio laikotarpio sutartį yra sudaręs buitinis vartotojas bei pateikti ir mažiausios galutinės elektros energijos kainos planą nepriklausomo tiekėjo siūlomam laikotarpiui (pavyzdžiui 6, 9 mėn. planai).

„Šis pakeitimas yra perteklinis ir sukuriantis didelę administravimo naštą verslui, kadangi šio pakeitimo įgyvendinimui reikės papildomų finansinių, žmogiškųjų ir technologinių išteklių bei laiko sąnaudų jam įgyvendinti.

Valstybės tikslas skatinti gyventojus labiau domėtis ir dažniau keisti elektros energijos planus į pigesnius ir už elektros energiją mokėti mažiau galiausiai nebus pasiektas ir dėl to, kad tiekėjai turės papildomų išlaidų, kurios finale bus įskaičiuotos į elektros kainą“, – užtikrina M.Kavaliauskas.

Elektros sąskaitos gali augti.<br>G.Bitvinsko nuotr.

Jo teigimu, šis reikalavimas gali klaidinti gyventojus, nes tiekėjų siūlomos elektros energijos kainos dažniau keičiasi – tai yra dalis konkurencijos.

„Tai reiškia, kad sąskaitos išrašymo dieną tiekėjo siūloma mažiausia kaina jau gali būti pasikeitusi tuo metu, kai gyventojas susipažins su sąskaitoje pateikta informacija ir nuspręs pasikeisti planą“, – pabrėžia „Elektrum Lietuva“ atstovas M.Kavaliauskas.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e