Elektros sektoriaus chaosas: kada bus grąžinti pinigai už permokėtą elektrą?

Aktualijos

Planas grąžinti 160 milijonų eurų vartotojams už permokėtą elektrą pagaliau sudarytas. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba grąžinimo grafiką turėtų patvirtinti posėdyje sausio 4 dieną. Vis dėlto energetikos ministras Dainius Kreivys kritikuoja, kad visas šis procesas užtruko per ilgai. Tuo metu Seimo opozicija jau inicijuoja parlamentinį tyrimą siekiant įvertinti, ar elektros rinkos liberalizavimas buvo teisėtas.

Maždaug 60 milijonų eurų gyventojams siūloma grąžinti nuo 2024 metų balandžio. Grąžinimo terminas – dveji metai. Tuo metu verslui per šį laikotarpį bus grąžinta tik dalis permokos, o likusi suma išdalinta iki 2031 metų.

„Jeigu kalbant apie buitinius vartotojus, preliminariais skaičiavimais tai galėtų sumažėti apie 0,5 cento už kilovatvalandę be pridėtinės vertės mokesčio“, – sakė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Energetikos ministras Dainius Kreivys nevengė kritikos dėl to, kad dar spalį kilus skandalui dėl 160 milijonų eurų permokos, iki šiol nebuvo aišku, kaip pinigai bus grąžinami vartotojams.

„Gaila, kad kilo ir ažiotažas, ir galbūt tokius sprendimus kaip dabar, surasti galima buvo ir anksčiau. Na, bet vėl, turbūt pamoka gera“, – kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vadovas su tokia kritika nesutinka.

„Mes nemanytume, kad derybos užtruko ilgai. Juolab, kad valstybės kontrolė pateikė ataskaitą prieš du mėnesius, kuriame buvo pateikta rekomendacija tarybai numatyti kriterijus“, – teigė R. Pocius.

Tuo metu dalis gyventojų net netiki, kad apskritai atgaus permokėtus pinigus.

„Nebejuokinkit, gerai. Gerų švenčių jums“, – juokėsi moteris.

„Durnina žmones ir viskas. Lygiai taip pat su tuo grąžinimu. Jeigu mes būtume skolingi, dėtume su dvigubais procentais. O kadangi jie skolingi, mes laukiam“, – kalbėjo kita moteris.

„Jie kainas tai keičia. Vieną dieną mokėjau 24 centus, paskui kažkaip 30 centų. Tai jie ką nori, tą daro“, – sakė vyras.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Painiavai dėl šimtamilijoninių permokų už elektrą jau organizuojamas tyrimas. Seimo opozicija renka parašus ir siekia sudaryti specialią komisiją, kuri taip pat tirtų, ar liberalizuojant elektros tiekimo rinką, nebuvo pažeistas viešasis interesas ir vartotojų teisės.

„Tai yra apsiskaičiuojama, ar per daug prirenkama pinigų. Tai mes matome išsprogusias kai kurių infrastruktūros projektų sąmatas. Tai matome, kad įmonės ima už prisijungimą daugiau nei turėtų. O tada po derybų, ar spaudimo staiga tas kainas mažina“, – kalbėjo Seimo narys Gintautas Paluckas.

Opozicija taip pat kelia klausimą, kokią įtaką elektros sektoriaus procesų įgyvendinimui turi verslas.

„Koridoriuose kalbama, kad kai kurie vyrai ir moterys koja duris atidarinėja ir surašo kai kuriuos įstatymus ar konkursus, tai ko reikia mūsų didžiosioms įmonėm“, – sakė G. Paluckas.

Energetikos ministras tokį bandymą pradėti parlamentinį tyrimą dėl chaoso elektros sektoriuje laiko tiesiog politikavimu.

„Kuo sektoriuje daugiau darbų daroma, tuo daugiau nepasitenkinimo yra, ypač iš opozicijos, nes reikia bandyti tuos darbus sumenkinti“, – teigė D. Kreivys.

Elektros energetikos sektoriaus auditą atlikusi Valstybės kontrolė spalį konstatavo, kad visi vartotojai bendrovei ESO nuo 2018 iki 2021 metų permokėjo vidutiniškai apie 90 eurų.

Tiesa, Valstybinės energetikos reguliavimo taryba skaičiuoja, jog buitiniai vartotojai permokėjo tris kartus mažiau.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e