Europos Komisija paskaičiavo, kiek teršia senjorai

Aktualijos

Europos Komisijos tinklapyje paskelbtas „Europos veiksmų kompleksas dėl demografinių pokyčių” papiktino Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentą Eimantą Pranauską. Nemaloniai nustebino sakinys – „Didėjant vyresnio amžiaus žmonių daliai populiacijoje, skaičiuojama, kad iki 2060 m. iki 39 proc. išmetamųjų teršalų generuos vyresni nei 65 metų žmonės”. Kas tai? Vyresni piliečiai jau tampa Europos blogiu – teršėjais?

Europos Komisija neslepia, jog 2030 m. europiečiai taps seniausi iš visų žemynų gyventojų. Europiečių vidutinis amžius bus 45 m., Š.Amerikoje – 40 m., Azijoje ir Australijoje 35 m., P.Amerikoje – 34 m., o Afrikoje – 21 m.

Kad Europa sparčiausiai senėja, rodo ir atskirų jos šalių demografiniai rodikliai. Vokietijoje 65-mečiai ir vyresni sudaro 20,3 proc. populiacijos, Italijoje – 20,2 proc., Graikijoje – 19,2 proc., Prancūzijoje – 16,4 proc. O Lietuvoje, kaip skelbia Valstybės duomenų agentūra, jau tris metus iš eilės šimtui vaikų iki 15-os metų tenka 134 asmenys, sulaukę 65 metų ir vyresni. Ypač sensta Utenos apskritis, o jauniausia populiacija gyvena Vilniaus apskrityje.

Tačiau tas nelemtasis EK komunikatas turbūt labiausiai turėtų papiktinti ne tik vyresnius lietuvius, bet ir vokiečius, italus, graikus. Bet kol kas tą įžeidų sakinį apie vyresnių žmonių taršą pastebėjo ne 705 Europos parlamento nariai, ne žmogaus teisių gynėjai, bet LŽŪBA vadovas.

„Žemės ūkyje mes jau priėjome iki to, kad mūsų karvės yra vertinamos ne pagal tai, kiek jos duoda pieno, kiek atsiveda veršių, bet pagal tai, kiek jos išskiria metano dujų, – neslėpė pasipiktinimo E.Pranauskas. – Karvių medžiagų apykaita yra tokia, kad žolė iš pradžių rūgsta karvės prieskrandyje ir todėl išsiskiria metanas. Iš kitos pusės vėlgi žiūrima, kiek vienokia ar kitokia forma CO2 išsiskiria augalininkystėje.

Žinote, man pačiam toks komunikatas iš vienos pusės atrodo labai keistas, o iš kitos pusės – turbūt logiška, kad CO2 skaičiavimas nuo gyvulių, nuo augalų kada nors turės ateiti iki žmogaus. Pradėsime mokėti už teisę gyventi! Aš taip grubiai kalbu, bet šis EK komunikatas skirtas spręsti demografines problemas.

Kalbama apie pensijas, kalbama apie jaunimo įdarbinimą, apie emigrantų priėmimą į laisvas darbo vietas, bet… koks velnias tempia kažką už liežuvio įdėti tą pasakymą, kad seni žmonės emituoja didžiąją dalį CO2. Nežiūrima, kaip tu tvariai naudoji chemines medžiagas, kokias technologijas taikai, kiek augalas medžiagų pasisavina, bet kažkodėl žiūrima per žmogaus amžiaus kriterijų.

Na, jeigu dar tai būtų EK medžiaga apie klimatą, tai gal dar kas nors ir tiktų, bet kada kalbama apie demografiją, aš niekaip negaliu suprasti, kodėl rašoma apie CO2 emisiją”.

– Komunikate pabrėžiama, kad vyresni žmonės paprastai gyvena mažesniuose namų ūkiuose, kurie, matyt, senesnės statybos, esą suvartoja daugiau energetinių išteklių, todėl vienam gyventojui tenka daugiau ir teršalų. Na, pavyzdžiui, jei žmogus šildo savo būstą anglimi, tikrai bus didesnė oro tarša nei apsišildant medienos granulėmis ar elektra. Be to, senukai dažniau nei jaunimas gyvena užmiesčiuose, todėl važinėja savo automobiliais, kurie irgi teršia orą.

– Nuo to namo ar transporto labai lengva galiausiai prieiti iki žmogaus. Nėra žmogaus – nėra ir transporto, ar ne? Kai mes pradedame šitaip žmogų vertinti, tai jei nėra žmogaus, nėra ir problemos. Nežinau, kas vertė šitame demografiniame komunikate pradėti skaičiuoti tas CO2 emisijas? Dar jei būtų skaičiuojama visoms amžiaus grupėms – kiek CO2 išskiria vaikai, kiek jaunuoliai, kiek vidutinio amžiaus žmonės ir t.t., gal dar suprasčiau. Bet čia kažkodėl išskiria tik vyriausių žmonių grupę!


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Mes jau esame susidūrę su skaičiavimais, kad galvijai blogai, nes atmosferą teršia ir daug vandens sunaudoja. Tai ar galime būti tikri, kad kažkas jau neskaičiuoja, kam tie žmonės vyresni reikalingi, jei jie tiek daug teršalų išskiria?!

– Jei imigracijos politika nepasikeis, privažiuos į Europą jaunų žmonių iš Afrikos bei Azijos ir savaime vidutinis amžius Europoje pasikeis.

– O ką, jie CO2 neskleidžia? Apie juos kažkodėl nerašo, kiek jie su savimi atsiveš CO2. Rašo tik apie senus žmones. Kodėl išskiriama ši amžiaus grupė? Kodėl demografiniame komunikate nerašo, kad europiečiams senėjant, reikės daugiau pensijų, dėl imigracijos taip pat kils socialinės įtampos, bet peršama mintis, kad blogis yra čia, žmogaus vyresniame amžiuje. Analogija kaip ir su blogiu įvardijamomis karvėmis.

Mane šis EK komunikatas tiesiog šokiravo! Tetrūksta, kad kaip toje pasakoje pasiūlytų senus tėvus išvežti su rogutėmis į mišką.

– Jus komunikato sakinys šokiravo, tačiau kažkodėl nešokiravo nė vieno europarlamentaro.

– Niekas tikriausiai neskaito tų komunikatų. Kitokio paaiškinimo neturiu. Turime Lietuvoje ES atstovybę, tačiau ji taip pat niekaip nereaguoja, neaiškina, jog komunikate įsivėlė klaida ir panašiai. Turime ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Iš jos – irgi tyla. Kaip anų laikų žmogus, galiu suprasti tarp eilučių, kad visi sutinka su to komunikato turiniu. Tyli, bet ir nepaneigia!


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e