Elektrėnuose gyvenančiai Inetai Nedveckei sergantį savo kūdikį į Skubiosios pagalbos ligoninę teko nešti pačiai. Vėliau patys tėvai klykiantį vaiką vežė ir į Trakų ligoninę. Pasak jaunos mamos, greitosios pagalbos dispečerė abiem atvejais pasakė, kad greitosios automobilio teks ilgai laukti. Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos vadovas Nerijus Mikelionis LRT.lt patikino, kad Elektrėnuose dirba dvi GMP brigados ir didinti jų skaičiaus jis nemato poreikio.
„Tiek ilgai laukti – nesąmonė“
Du vaikus auginanti I. Nedveckė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbtame įraše teigė, kad greitoji medicinos pagalba Elektrėnuose visai negreita. Savo istorija ji sutiko pasidalinti su LRT.lt.
„Sirguliuojantis 8 mėnesių mano kūdikis staigiai pradeda jaustis prasčiau, į detales nesileisiu, bet mane tikrai gąsdina būklė ir suprantu, kad pagalbos reikia čia ir dabar. Kviečiu greitąją. „Žinokit, greitai nebus, jei turite galimybę, vežkite patys“, – jauną mamą suglumino dispečerės atsakymas.
Ji automobilio neturėjo, o namie buvo su dviem mažamečiais.
„Nesąmonė ilgai laukt, kai ligoninės priimamasis – už kelių gatvių. Visa laimė, kad močiutė netoli, savo namuose, ir atėjo pabūti su vyresnėliu, kol aš su sergančiu kūdikiu ant rankų lėkiau per Elektrėnus“, – pasakojo moteris.

Ligoninėje kūdikį apžiūrėjo budinti gydytoja ir skyrė vaistų.
„Nusiuntė į Trakus pasidaryti detalesnių tyrimų ir pasirodyti pediatrui. Turėjo nuvežti greitoji: „Žinokit, greitoji ilgai važiuos, jei turite, važiuokit savo transportu.“ Transportą jau turėjome, vyras grįžo automobiliu iš Vilniaus. Važiuojant į Trakus, prastai besijaučiantis vaikas pusę kelio klykė. Trakų ligoninėje padarė elementarius kraujo tyrimus, paaiškino tolesnį gydymą“, – patirtimi dalijosi mama.

„Kiek raudonų vėliavėlių matote šioje istorijoje ir ką galima padaryti, kad greitoji būtų išties greita, o šalia esantis priėmimas atliktų savo funkcijas? Gal užteks priiminėti sprendimus, kurie išties verčia jaustis nesaugiai dėl tokio jautraus dalyko – savo vaikų sveikatos ir gyvybės“, – nusivylimo tarnybos darbu neslėpė pašnekovė.

GMP vadovas: gal šis atvejis nebuvo grėsmingas?
GMP tarnybos vadovas Nerijus Mikelionis LRT.lt teigė, kad kvietimai skirstomi į skubius, kai miesto teritorijoje brigada turi atvykti per 15 minučių, ir neskubius – tarnyba gali užtrukti net iki valandos.
„Aš negaliu pakomentuoti konkrečios situacijos ir kokios kategorijos buvo iškvietimas, nes nežinau. Mes kas dieną sulaukiame po kelis tūkstančius skambučių.
Galiu pasakyti, kad iškvietimas pas kūdikį dar nebūtinai priskiriamas pirmajai, skubių iškvietimų, kategorijai. Viskas priklauso nuo vaiko būklės.
Gal tuo metu visos brigados buvo užimtos ir motinai, ypač jei ji gyvena netoli ligoninės, kur kas greičiau pačiai atnešti kūdikį pas gydytojus, jei atvejis nėra grėsmingas. Taigi, dispečerės pasakymas „Greitai nebus, jei turit galimybę, vežkite patys“ galėjo būti visiškai logiškas. Kiekviena situacija – individuali“, – LRT.lt pasakojo GMP vadovas.

Pasak N. Mikelionio, Elektrėnuose budi dvi GMP brigados, tiek pat, kiek ir prieš tarnybos pertvarką. Taip pat yra naujai sukurta GMP pastotė Vievyje.
Paklaustas, ar nemato GMP brigadų trūkumo Elektrėnuose, GMP vadovas sakė: „Problema yra ne brigadų trūkumas, o iškvietimų, kurie nepriklauso GMP kompetencijai, gausa. Dabar, kai tenka aptarnauti ne mūsų kompetencijos atvejus, logiška, kad brigadų trūksta. Tokių nebūtinų kvietimų turime apie 40 procentų.“
Jis pridūrė, kad aptarnauti žmones, kurie kviečia greitąją pagalbą, nors jos jiems nereikia, tenka dėl to, kad gana sudėtinga nustatyti žmogaus būklę telefonu.
„Kviečiantysis dažnai gudrauja. Dispečerei nusako gerokai sudėtingesnę situaciją, nei yra iš tiesų. Tik atvykę įsitikiname, kad greitosios nereikėjo.
Šiai problemai spręsti diegiame naujus protokolus, nustačius, kad žmogui nebūtina GMP, jis siunčiamas konsultuotis telefonu“, – sakė N. Mikelionis ir pridūrė, kad tokia sistema turėtų pradėti veikti nuo 2026 metų.
Greitosios medicinos pagalbos brigadų skaičius nuolat didinamas
N. Mikelionio nuomone, baudų už melagingus GMP iškvietimus sistema nebūtų efektyvi, greičiau žalinga.
„Jeigu žmogus bijos kviesti pagalbą, nors jam ji reikalinga, gali kilti rimtesnis pavojus sveikatai“, – įsitikinęs specialistas.

Pasak jo, GMP pastotės yra nuolat peržiūrimos ir pertvarkomos, atsižvelgiant į skambučių srautus ten, kur trūksta brigadų.
„Neseniai įkūrėme naujas brigadų budėjimo vietas Vievyje, Ventoje, Ramygaloje, Birštone ir Ariogaloje.
Artimiausiu metu planuojame dar keletą: Neringoje, Skaudvilėje, Merkinėje ir Šaukėnuose“, – informavo vadovas.