Prekybos tinklai visame pasaulyje imasi vis griežtesnių priemonių kovodami su vagystėmis. Jungtinėje Karalystėje veikiantis tinklas „Home Bargains“ nusprendė ne tik pasitelkti dirbtinį intelektą, bet ir paskatinti pirkėjus aktyviau reaguoti į pastebėtus nusižengimus. Už vertingą informaciją apie vagystę siūlomas net 500 svarų sterlingų (apie 580 eurų) atlygis.
Dirbtinis intelektas ir piniginės premijos
Pasak Daily Mail, „Home Bargains“ parduotuvėse įdiegtas dirbtinis intelektas, kuris automatiškai tikrina, ar prekė, paimta iš savitarnos kasos, buvo tinkamai nuskaityta. Be to, dar 2023 metais tinklas įsteigė konfidencialią liniją, kuria klientai gali pranešti apie vagystes. Informacijos pateikėjui, padėjusiam išaiškinti vagišių, pažadėtas piniginis atlygis.
Vagysčių mastas auga ir Lietuvoje
Lietuvoje situacija – panaši. Pasak prekybos tinklo „Iki“ atstovės Gintarės Kitovės, per pastaruosius metus vagysčių skaičius augo net 30 proc. Dažniausiai vagiami alkoholiniai gėrimai, kava, šokoladas, buitinė chemija – prekės, kurias lengva realizuoti antrinėje rinkoje.
„Pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai vagys veikia grupėmis ir grįžta į tas pačias parduotuves. Yra ir tokių, kurie lentynas tuština dėžėmis“, – komentavo G. Kitovė.
Savitarna – ne tik sukčiavimo, bet ir klaidų vieta
Prekybininkai pastebi, kad dalis savitarnos kasų „neteisingų“ atsiskaitymų – ne apgavystės, o paprastos klaidos. Pavyzdžiui, klientas pasirinko neteisingą prekę – vietoje avokadų įvedė agurkus.
„Tokiu atveju klientas gali kreiptis į savitarnos zonos darbuotoją, kuris padės ištaisyti klaidą“, – teigė „Lidl Lietuva“ atstovė Lina Skersytė.
Vis dėlto prekybininkai nuolat diegia naujas saugumo priemones – nuo prekių atpažinimo sistemų iki kamerų, fiksuojančių pirkėjų judesius.

Technologijos padeda, bet darbuotojų dėmesys vis dar svarbus
„Maxima“ ir „Iki“ jau testuoja dirbtiniu intelektu grįstas sistemas, galinčias atpažinti neteisingai įmuštas prekes ar įtartinus judesius prie kasų. Tuo tarpu „Norfa“ remiasi darbuotojų budrumu – jiems mokamos premijos už pastebėtus ir sustabdytus vagišius.
„Toks modelis veikia efektyviau nei brangios elektroninės sistemos. Darbuotojai jaučia asmeninę atsakomybę už tai, kas vyksta parduotuvėje“, – sakė „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Pirkėjai – ne tik klientai, bet ir pagalbininkai
Tiek „Iki“, tiek „Maxima“ atstovai patvirtino, kad kai kurie pirkėjai jau dabar savanoriškai praneša apie pastebėtas vagystes. Tiesa, kol kas nė vienas prekybos tinklas Lietuvoje nesiūlo piniginio atlygio už tokias žinias – bent jau kol kas.
„Lidl“ pažymi, kad didžiąją dalį nusikaltimų atlieka tie patys asmenys, kuriuos darbuotojai jau atpažįsta. Jie apie pažeidimus iškart praneša tiek apsaugai, tiek policijai.
Ateities kryptis – daugiau DI, mažiau nuostolių
Kol kas ne visi prekybos tinklai naudoja pažangiausias apsaugos technologijas. Pavyzdžiui, „Rimi“ apie savo taikomas priemones nekomentuoja, o „Lidl“ dirbtinio intelekto sistemų dar tik svarsto galimybę diegti.
Tačiau viena aišku – apsaugos priemonės tampa vis pažangesnės, o bendradarbiavimas su pirkėjais gali būti papildomas ginklas kovoje su vagystėmis.