Kas sumokės už Aurimo Mockaus gelbėjimą?

Aktualijos

Australijos pakrantėse vykusi lietuvio Aurimo Mockaus gelbėjimo operacija atkreipė visuomenės dėmesį ne tik į dramatišką situaciją, bet ir į svarbų klausimą – kas prisiims finansinę atsakomybę už tokius gelbėjimo veiksmus?

Ar gelbėjimo operacijos yra mokamos?

Teisininkai aiškina, kad tarptautinė teisė numato aiškias taisykles dėl žmonių gelbėjimo jūroje. Advokato Manto Baigio teigimu, tokias situacijas reguliuoja Tarptautinė paieškos ir gelbėjimo jūroje konvencija, prie kurios yra prisijungusi ir Australija.

„Pagal šią konvenciją, visos valstybės įsipareigoja teikti pagalbą visiems, kuriems gresia pavojus jūroje – nepriklausomai nuo jų pilietybės ar nelaimės aplinkybių. Dėl to už žmogaus gelbėjimą dažniausiai nereikalaujama jokio finansinio atlyginimo“, – aiškina teisininkas.

Kada žmogus gali būti priverstas mokėti?

Vis dėlto yra išimčių. Jei asmuo sąmoningai ar dėl itin didelio neatsargumo sukėlė situaciją, kuriai prireikė gelbėjimo operacijos – pavyzdžiui, nepaisė perspėjimų dėl pavojingų oro sąlygų – gali būti reikalaujama padengti išlaidas.

Be to, nors pats žmogus dažniausiai gelbėjamas nemokamai, kita situacija susiklosto dėl turto – laivų ar valčių.

Kas bus su Mockaus valtimi?

Mockaus irklinės valties bei joje esančio turto gelbėjimui galioja kita tarptautinė sutartis – Turto gelbėjimo vandenyse konvencija. Pagal ją, turto gelbėtojai turi teisę reikalauti atlygio, kurį dažniausiai moka turto savininkas arba jo draudimo bendrovė.

„Jei Australijos tarnybos nuspręs vykdyti valties gelbėjimo operaciją, sąskaita gali būti pateikta pačiam A. Mockui“, – pabrėžia advokatas.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Kaip tokios situacijos sprendžiamos Lietuvoje?

Lietuva taip pat yra prisijungusi prie Tarptautinės paieškos ir gelbėjimo jūroje konvencijos, todėl žmogaus gyvybės gelbėjimas Baltijos jūroje yra nemokamas, nebent būtų nustatyta, kad jis pats sąmoningai sukėlė pavojų.

Tuo tarpu turto gelbėjimo atveju galioja tarptautinės taisyklės – jei laivas ar valtis gelbėjama, už tai atsakingas savininkas arba jo draudikas.

Kol kas neaišku, ar Australijos tarnybos imsis gelbėti Mockaus valtį. Jei taip – lietuviui gali tekti gerokai patuštinti kišenę.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e