Nors vasara jau įsibėgėjo, gerų orų vis dar tenka palaukti. Daugelyje Lietuvos vietovių siautėję lietūs, audros, stiprus vėjas ir niūrus dangus kol kas neleidžia pasimėgauti šiluma ir saulės malonumais. Tačiau klimatologas ramina – vasara dar tik prasidėjo ir turi kuo nustebinti. Jis pataria, kada bus palankiausias metas atostogoms bei atskleidžia, ką prognozuoja artimiausios savaitės.
Pastarųjų metų vasaros lepino rekordiškais karščiais ir puikiais orais, tačiau šiemet tiek gegužės mėnuo, tiek pirmasis birželio dešimtadienis nuteikia skeptiškai. Visgi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas Donatas Valiukas ragina neskubėti nusivilti – pasak jo, šiltesni ir malonesni orai dar tikrai ateis.
Ką žada birželis?
Pasak D. Valiuko, dabartinės prognozės leidžia matyti, kad birželis turėtų būti apie pusę laipsnio šiltesnis nei įprasta. Nors daugiametis šio mėnesio temperatūros vidurkis siekia 15,9 laipsnio, šiemet tikimasi šiek tiek šiltesnių orų.
„Prognozuojama, kad visos keturios artimiausios savaitės po truputį šils. Bet dabar, iki birželio vidurio, bus šiek tiek vėsiau nei įprastai būna, tačiau labai nedaug. Kažkokių labai didelių išsišokimų nėra, jeigu žiūrėsime ilgesnį laikotarpį, ne atskiras dienas, tai jokių ilgesnių karščio ar šalčio išsiveržimų taip pat nesimato“, – pasakoja klimatologas.
Klimatologas atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais vasaros orai nuolat viršijo daugiametę normą, todėl žmonės tiesiog priprato prie neįprastai šiltų vasarų.
„Praėjusi vasara buvo ketvirta pagal šiltumą nuo 1961 metų, o 2021 metų vasara – pati šilčiausia. 2023-ieji buvo vienuoliktoje vietoje, bet irgi pakankamai aukštai. Šiemet tos preliminarios, eksperimentinės prognozės irgi sako, kad turėtų būti šiek tiek šilčiau nei vidutiniškai“, – sako specialistas.
Pasak D. Valiuko, liepos pradžia turėtų būti gana panaši į birželio pabaigą, bus kiek šilčiau, tačiau drastiškų pokyčių prognozėse kol kas nematyti.
Kalbėdamas apie kritulius, D. Valiukas nurodo, kad jų kiekis išliks artimas normai – apie 68 mm.
Ar galimi ekstremalūs orų reiškiniai?
Po rekordinio balandžio, kai buvo fiksuota neįprastai aukšta temperatūra, sekė gerokai vėsesnis gegužės mėnuo – pasak klimatologo, tai buvo vėsiausias gegužė nuo 2000-ųjų.
Be to, orų svyravimai buvo itin ryškūs: iš pradžių vyravo sausra, vėliau – stiprios liūtys ir perteklinis kritulių kiekis. Dėl to balandį augalai ėmė aktyviai vegetuoti, o gegužės šalnos bei staigus atvėsimas lėmė žemės ūkio kultūrų nušalimą. Kaip teigia D. Valiukas, visa tai jau galima laikyti ekstremaliais reiškiniais.
Pasak jo, tokių situacijų neišvengsime ir ateityje, tačiau svarbu suprasti, kad tokie reiškiniai dažnai pasiskirsto netolygiai ir viename Lietuvos krašte gali būti ramūs orai, o kitame smarkios liūtys ir pan.
„Tokių situacijų tikrai galime laukti, tokie reiškiniai, susiję su klimato kaita, dažnai darosi vis ekstremalesni. Nebūtinai koks viesulas, škvalas ar intensyvūs krituliai, kartais tiesiog ekstremalūs temperatūros šokinėjimai atskiromis savaitėmis gali sukelti labai nepalankių reiškinių“, – nurodo jis.
Pataria, kada šią vasarą geriausiai atostogauti
Vos prasidėjus vasarai, daugelis pradeda dairytis, kur ir kada būtų geriausia atostogauti. Vis dėlto poilsiaujantys Lietuvos pajūryje teigia, kad dažnai tenka nusivilti, nes papuola ant nedėkingų orų.
Klimatologas D. Valiukas pataria, kada tikėtis geriausių orų tiems, kurie planuoja atostogas Lietuvos kurortuose.
„Atsiremiant į daugiametę statistiką, pas mus šilčiausia būna per liepos paskutinį dešimtadienį ir rugpjūčio pradžioje. Tuo metu būna šilčiausi orai ir šiek tiek mažiau kritulių“ – nurodo jis.