Lietuvą užgrius sveikatai pavojingas orų reiškinys: įspėja – tai įvyks jau netrukus

Aktualijos

Lietuvą pasieks iš Šiaurės Afrikos vėjų atneštos Sacharos dykumos dulkės. Todėl, pasak meteorologo Gyčio Valaikos, artimiausiomis dienomis šalyje pablogės oro kokybė.

„Iš Šiaurės Afrikos į Europą pietiniai oro srautai (vėjai) neša nuo Sacharos dykumos pakeltas dulkes. Remiantis graikų SKIRON modeliu, didžiausia jų koncentracija Lietuvą turėtų pasiekti su vasariškos šilumos pliūpsniu ketvirtadienį vakare. Na, o didžiausia dulkių koncentracija virš mūsų turėtų būti penktadienį. Kiek mažiau – savaitgalį“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo meteorologas.

„Kaip rodo dabartiniai skaičiavimai, dalis dulkių kybos ne tik aukštai atmosferoje, bet ir pasieks priežemio sluoksnį, todėl dangus gali būti ne tik balkšvas, bet ir oro kokybė pablogėti“, – teigė jis.

Medikė išklojo visą tiesą, kodėl tokios pavojingos Sacharos dulkės

Nors šalį ir užklupo vasariška šiluma, gyventojai turėtų saugiai įvertinti praleidžiamo laiko lauke kiekį. Kokius sveikatos sutrikimus gali sukelti atkeliavusios Sacharos dulkės ir kaip nuo jų apsisaugoti dalinasi gydytoja pulmonologė Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė.

Turintiems kvėpavimo takų ligų sutrikimų reikėtų pasisaugoti, kadangi, dėl sukilusios oro taršos, ligos gali paūmėti ir padažninti vizitus pas gydytojus. V. Kalinauskaitė-Žukauskė perspėja, kad pasisaugoti turėtų ir sergantys kardiovaskulinėmis ligomis arba daug gretutinių ligų turintys žmonės bei pasižymintys silpnesniu imunitetu – vaikai ir nėščiosios.

Įkvepiamos dalelės gali dirginti ir sukelti intensyvesnius sergančiųjų simptomus – kosulį, skrepliavimą, o esant lėtinėms ligoms – paūminti lėtinį kvėpavimo takų uždegimą. Pavojinga ir tai, kad įkvepiamos dalelės gali patekti į bendrą organizmo kraujotaką.

„Yra tokių svarstymų, kad dėl to, kad kai kurios dalelės yra tokio dydžio, kad atitinka aerozolį, jos gali prasiskverbti ir į kraują. Net ir per alveoles gali patekti, kai, dujų mainų metu, vyksta deguonies pasisavinimas bei anglies dvideginio pašalinimas. Tai lygiai taip pat su krauju gali nukeliauti tos dalelės ir į bendrą kraujotaką“, – pasakoja gydytoja pulmonologė.

Ji prideda, kad tam tikrais atvejais, dėl organizme esančių toksinių ar biologiškai aktyvių medžiagų gali kilti ir respiracinės, kvėpavimo takų infekcijos.

Tiesa, tiksliai pasakyti, kiek žmonių šiomis dienomis kreipėsi pas gydytojus dėl padidėjusios oro taršos sukeltų ligų, pulmonologė negali. Kadangi tokiu pavasario laikotarpiu kvėpavimo takų ligų suintensyvėjimas yra įprastas.

V. Kalinauskaitė-Žukauskė sako, kad esant padidėjusiai oro taršai reikėtų vengti buvimo lauke arba, jei to neišeina padaryti, jį minimalizuoti kiek tik tai įmanoma labiau. Jeigu yra galimybė, reikėtų naudoti kaukes.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį



TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e