Keturių amerikiečių karių paieškos ir gelbėjimo operacijoje – proveržis. Narams sekmadienį vakare galiausiai pavyko pasiekti Pabradės pelkėje įklimpusį šarvuotį. Lietuvos kariuomenės atstovė, kapitonė Indrė Pilkauskaitė pranešė, kad narai iš antro karto panėrė sėkmingai ir rado už ko užkabinti trosus.
„Būtent šią akimirką vyksta svarbi šios operacijos dalis“, – portalui Lrytas sekmadienio vakarą nurodė I.Pilkauskaitė.
Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas generolas majoras Remigijus Baltrėnas vėliau patikslino, jog šiuo metu ant M88 šarvuočio užkabintas vienas lynas, dar liko užkabinti ir antrą.
R.Baltrėnas sekmadienį vakare turėjo pateikti naujausią informaciją apie šiuo metu vykdomus darbus, tačiau spaudos konferencija neįvyko būtent dėl galiausiai pasiekto proveržio. Komentarą jis galiausiai pateikė kiek po 19 valandos.
„Visą naktį žemsiurbės, kranai ir ekskavatoriai dirbo su pelke, išsiurbdami vandenį ir bandydami iškabinti kiek įmanoma daugiau dumblo ir jį išvežti, ko pasekoje buvo paruošta ryte tolimesniems narų darbams.
Šiuo momentu su bendromis JAV ir Lietuvos karių ir civilių įstaigų pajėgomis, visų bendromis pastangomis mes turime gerą teigiamą žingsnį šitoje labai sudėtingoje operacijoje – (šarvuotis) užkabintas, judame į priekį“, – aiškino Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas.
Tiesa, prognozuoti tolimesnę operacijos eigą, pasak R.Baltrėno, dabar sunku.
„Tiesiog džiaugiamės tuo, kas yra, ir toliau dirbame operacijoje. Iš viso to, kas yra, tai yra stiprus žingsnis į priekį, nes tai mums leidžia toliau planuotis kitus veiksmus“, – aiškino jis.
„Dabar tikrai užtikrintas antras žingsnis yra antro lyno užkabinimo vietos suradimas, tada antro lyno užkabinimas, ir tada jau planuosime, kaip bandysime ištraukti M88 iš pačios pelkės arba bent jau pajudinti.
Tai šiam momentui kalbėti apie ištraukimą dar anksti, nes turime surasti antro lyno užkabinimo vietą“, – paklaustas, kokie tie veiksmai, nurodė R.Baltrėnas.
Jo teigimu, vieno lyno užkabinimo procesas truko apie 4–5 valandas.
„Su pasirengimu, su narų buvimu vandenyje, užkabinimu ir signalo padavimu, kad viskas tvarkoje. Prognozuojame, kad panašiai truks ir su antru“, – aiškino kariuomenės atstovas.
Pasak R.Baltrėno, šiąnakt šarvuotis iš pelkės dar tikrai nebus traukiamas. Planuojama, kad transporto priemonės traukimui bus panaudoti ir tie patys M88 šarvuočiai, taip pat kita sunkioji technika.
„Nuotaika buvo santūri – visi suspaudėme kumščius ir pasakėme „taip, yra“, bet visi puikiai suprantame, kad tai yra mažas žingsnis – sėkmingas žingsnis, bet labai sudėtingoje operacijoje“, – paklaustas, kaip pasiekus proveržį reagavo komanda, komentavo generolas.
Pasak R.Baltrėno, narai dirba visiškoje tamsoje – dėl dumblo jie nieko negali matyti, todėl viską aptinka jutimo būdu. Lynų užkabinimas esą padės stabilizuoti padėtį, kad šarvuotis nebegrimztų gilyn.
Į pozityvias naujienas jau sureagavo ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Pritvirtinus antrą lyną stabilizuosime tolesnį šarvuočio skendimą ir pasirengsime traukimui. Negalime tiksliai įvardyti kaip ir kada įvyks traukimas – esame pasirengę keliems scenarijams.
Nenorime daryti išankstinių prognozių, norime pasidžiaugti šiuo rezultatu, ir palaikyti mūsų gelbėtojus dirbančius užtikrintai toliau“, – feisbuke rašė D.Šakalienė.
Ieškos trečios žemsiurbės
Kaip skelbta anksčiau, Pabradės poligoną sekmadienį dar pasieks ir geležinkeliuose naudojama RAIL sistema, leisianti naudoti sunkesnę įrangą gelbėjimo operacijoje. JAV kariai ją gabena iš Vokietijos.
„RAIL“ sistema naudojama greitai pastatomai ir modifikuojamai platformai sukonstruoti. Ji paprastai pasitelkiama geležinkelio tinklų krovimo darbams sudėtingo reljefo teritorijoje. Inžinieriai prašė ją pristatyti, kad galėtų stabilizuoti žemę gelbėjimo operacijos vietoje.
Kaip pranešta sekmadienį ryte, JAV karinio jūrų laivyno narai vėlų šeštadienio vakarą pirmą kartą nėrė į vandenį, tačiau nuskendusios šarvuotos mašinos M88 pasiekti jiems nepavyko, nes virš jos dar yra per daug suspausto dumblo.
Be to, skelbta anksčiau, naktį nušliaužė nemažas gabalas velėnos ir dar labiau apsunkino ir taip sudėtingą gelbėjimo operaciją. Toliau išvežinėjamas sukauptas dumblas ir įrenginėjami nauji baseinai, atlaisvinus juos bus toliau valoma pelkė, taip pat planuojama didinti veikiančios technikos kiekį.
Sekmadienį kašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė nurodė, kad šiuo metu Pabradėje vykdoma gelbėjimo operacija užims nemažai laiko.
„Naktį nušliaužė nemažas gabalas velėnos ir tai apsunkino darbus. Dabar jau jis yra nukastas, bet šiuo metu yra platinamas kelias, kad galėtų vienu metu kursuoti eilė sunkvežimių ir išvežinėti dumblą kaip įmanoma greičiau“ – teigė ministrė.
Ji neslėpė, kad laukia ilgas ir sunkus darbas, nes narams nebuvo jokių galimybių panerti į pelkę ir užkabinti šarvuotį, jog jį būtų galima ištempti viršun.

Lietuvos kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras pabrėžė, kad nors šioje operacijoje laikas yra labai svarbus faktorius, incidento vietoje dirbančių karių ir specialistų saugumas vis tiek išlieka prioritetu.
„Laikas yra labai svarbus, bet patys matome, kad su gamta nepakovosi. Todėl vis tiek saugumas yra pats svarbiausias dalykas – ir dabar esančių žmonių saugumas, specialistų saugumas, visų tarnybų, kurios yra pritrauktos“, – sakė R.Vaikšnoras.
Paieškos ir gelbėjimo operacijos vadas pulkininkas leitenantas Aušrius Buikus šeštadienį teigė, kad svarstoma apie galimybę pasitelkti trečią žemsiurbę. Su viena iš dabar naudojamų dviejų kilo problemų, tad bus ieškoma atsarginio varianto.
Tęsiant šarvuočio paieškas, gali būti naudojamos ir ugniagesių gelbėtojų turimos vandens patrankos.
„Nusiurbus paviršinį dumblo sluoksnį gali būti taip, kad liks dar keli metrai dumblo, todėl bus naudojamos vandens patrankos. Jas turi ugniagesių komandos. Taip būtų galima nupurkšti paviršinį grunto sluoksnį nuo transporto priemonės, tuomet pasimatytų jos buvimo pozicija ir vieta“, – aiškino jis.
Vilniaus arkikatedroje sekmadienį buvo surengtos Šv. Mišios už šią savaitę dingusius keturis amerikiečių karius.