Pakelis sviesto – 4 eurai: ar galime tikėtis tokio „siurprizo“?

Aktualijos

Ar sviesto ant duonos tepsime mažiau? Prekybos tinkluose brangiausio sviesto kaina jau viršija tris eurus. Pirkėjai juokauja, kad sviestas auksinis tapo ne tik pagal spalvą, bet ir kainą. Vieni iš lyderių Europos Sąjungoje esame ir pagal pieno kainą. Pernai jis pabrango 11 procentų. Ekspertai nieko gero dėl pieno kainų nežada ir šiais metais.

Pirkėjų mintis viena: sviestas primena auksą jau ne tik spalva, bet ir kaina.

„Pagal kainą auksinis“, – teigė pašnekovė.

„Atrodo, kad auksą valgome“, – šnekėjo kita pašnekovė.

Prekybos tinkluose pigiausią 82 procentų riebumo sviestą be priedų galima rasti už 1,50 Eur, o brangiausias jau daugiau nei 3 Eur. Tokių sviesto kainų pirkėjai neprisimena.

Prekybininkai aiškina, kad sviestas brango dėl pieno riebalų brangimo ir rinkoje susidariusio sviesto deficito.

„Nuo vasaros atsirado ir sviesto trūkumas. Čia ir yra priežastis, dėl ko sviesto kainos pakilo“, – kalbėjo „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.

Anot ekonomisto, sviestas brango visoje grandinėje – nuo ūkininkų, perdirbėjų iki parduotuvių.

„Labiausiai pas ūkininkus, nes kyla ir minimali alga, ir apskritai atlyginimai, reikia prisiminti, kad pakilo ir energetika. Nuo praeitų metų vasario mėnesio dujų kaina Europoje pabrango truputį daugiau nei dvigubai, tai reiškia ir aukštesnes trąšų kainas“, – aiškino ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Sviestas tapo auksiniu kone visoje Europoje. Vokietijoje už sviesto pakelį jau mokama tarp 3 ir 4 Eur. Lietuvoje 4 Eur dar nekainuoja, bet kai kurias šalis jau pranoko.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


„Kelia šypseną, kai vietinė produkcija kainuoja nežymiai daugiau nei atvežtinė itališka ar airiška. Čia mes apie sviestą kalbėtume“, – nurodė „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas.

„Akcijų darėme tikrai labai nedaug, nes daugelio sviesto rūšių nupirkimas buvo brangesnis nei kainos lentynose“, – tvirtino „Norfos“ vadovas.

Pirkėjai vieni juokais, kiti jau rimtai svarsto sviesto ant duonos tepti mažiau. Esame vieni lyderių ES pagal pieno kainą – pernai ji pakilo 11 procentų, labiau brango tik Airijoje.

„Tie kainų svyravimai buvo nulemti augančių gamybos kaštų, žaliavų kainų, geopolitinės situacijos ir tiekimo grandinių priežasčių“, – šnekėjo „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.

Pieno produktų kainos pradėjo kilti dar pernai rudenį. Lapkritį šviežias nenugriebtas pienas pabrango 5 proc., sūris ir varškė – 6 proc., panašiai ir sviestas.

„Maximos“ pieno produktų kainos vidutiniškai augo trimis procentais. Labiausiai augo grietinės ir grietinėlės kainos“, – tvirtino „Maximos“ atstovas Titas Atraškevičius.

„Pagal mūsų pajamas tai neatitinka tikrovės – maisto produktai negali viršyti pragyvenimo lygio“, – sakė pašnekovas.

Ekspertai nežada gero ir šiemet.

„Kainos bus tokios, kokias matome“, – teigė D. Dundulis.

„Nepigs, nes turime didelį minimalios algos augimą – ji kils 12 procentų, o tai skatins maisto produktų kainų augimą“, – kalbėjo ekonomistas.

Lenkijoje, pasak kainų stebėtojų, sviestui pabrangus nuo 1,6 iki 2 Eur, Vyriausybė ketina tuštinti sviesto atsargas ir kainoms stabilizuoti į rinką išleis apie 1000 tonų šaldyto sviesto. Lietuvoje pirkėjams, panašu, teks tenkintis sviestu už 3 Eur.

„Kainų pakilimas dažnai nesusijęs su svyravimu – pripratinama prie naujo kainų lygio ir jis laikomas“, – nurodė A. Vizickas.

Nors pieno produktai brangsta, anot prekybininkų, jų vartojimas nesumažėjo.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e