Gruodžio 2-ąją įvyko „TAI BENT Kalėdų eglės įžiebimas Druskininkuose“. Šventės dalyvius linksmino atlikėjas Vidas Bareikis, vyko lazerių ir ugnies šou, o gyventojų laukė gyvoji prakartėlė. Tačiau ji itin papiktino gyvūnų teisių gynėjus, kurių teigimu, per triukšmingą renginį prakartėlėje laikytos avys ir asiliukas buvo luošinami.
„Druskininkai kaip iš pasakos! Mūsų žaliaskarė kaip iš pasakos! Jūs visi kaip iš pasakos!“ – socialiniame tinkle skelbė Druskininkų savivaldybė.
Vis dėlto gyvūnų gynėjams renginys pasakos nepriminė. VšĮ „Tušti narvai“ direktorė Gabrielė Vaitkevičiūtė piktinosi, kad gyvulių vertimas dalyvauti triukšmingame renginyje prilygsta žiauriam elgesiui su gyvūnais.
„Tušti narvai“ direktorė Gabrielė Vaitkevičiūtė kirto VMVT
Žiniasklaidą pasiekė VšĮ „Tušti narvai“ direktorės Gabrielės Vaitkevičiūtės komentaras:
„Druskininkų savivaldybei gal tai bus naujiena, bet avims nereikia ugnies šou, fejerverkų ar lazerių, visa tai joms kelia stresą ir baimę. Su visa pagarba Vidui Bareikiui, jas gąsdina ir jo koncertas.
Druskininkų savivaldybė dar 2019 metais buvo kritikuota, kad prakartėlėje laikė asiliuką ir avis. Lietuvos Žaliųjų partijos atstovai prie prakartėlės suorganizavo protestą, bet panašu, kad savivaldybė susiprato – gyvūnai buvo dar prieš jį išvežti ir tais metais jau nebegrįžo. Tada net Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kritikavo tokį elgesį su gyvūnais ir skatino gyvų prakartėlių neįrenginėti.
VMVT, turėdama galią ir teisę žiaurų elgesį su gyvūnais sustabdyti, geriausiu atveju jį kiek pakritikuoja, bet realių veiksmų nesiima. Svarbu suprasti, kad būtent ši tarnyba išduoda leidimus renginiams su gyvūnais. Tai jie privalo užtikrinti, kad tai, kas kenkia gyvūnams, nebūtų leidžiama.
Paaiškinkit man kas nors, prašau, kaip valstybės veterinarai gali patvirtinti renginį, kuriame avys laikomos šalia fejerverkų, ugnies šou, didelio koncerto? Kurioje vietoje leidžiant tai daryti atsižvelgiama į Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme apibrėžiamą žiaurų elgesį su gyvūnais ir straipsnį, sakantį, kad „gyvūnų naudojimas <…> renginiuose, jeigu dėl to gyvūnams sukeliamas skausmas, baimė, kančia“ laikomas žiauriu elgesiu su jais?
Mes mokame atlyginimus veterinarams, kurie leidžia gyvūnus naudoti bet kaip bet kam bet kuriame renginyje. Kai iškyla koks nors skandalas, pavyzdžiui, batų dėžės dydžio narvuose parodoje „Vilnius Outlet“ laikomi triušiai ar prie Seimo ir Vyriausybės ūkininkų tempiami maži veršiukai, VMVT tik paskėsčioja rankomis. Neva tai nėra reikalavimų gyvūnų naudojimui renginiuose. Jie nieko negali padaryti.
Bet kas, jeigu ne jie, tuos reikalavimus turėtų parašyti? Jeigu VMVT nežino, kaip parašyti reikalavimus, kurie apsaugotų gyvūnus, protingiau būtų tiesiog nesuteikti leidimų bet kam bet ką daryti su gyvūnais.
O kol VMVT nedaro nieko, belieka tikėtis, jog kitos savivaldybės gyvūnų į prakartėles netemps ir šventinę nuotaiką kurs gyvūnų statulomis.“
Druskininkų savivaldybė: avys laikomos toliau nuo renginių vietos
Į „Tuščių narvų“ komentarą sureagavo Druskininkų savivaldybė. Jos atstovai nurodė, kad viešoje erdvėje pasirodė visuomenę klaidinanti informacija – pasirodo, prakartėlė su gyvomis avelėmis yra pastatyta greta miesto bažnyčios, o ne šventinių renginių vietoje.
„Miesto šventiniai renginiai vyksta Pramogų aikštėje, nuo prakartėlės nutolusioje maždaug vienu kilometru, tad šventinio šurmulio (fejerverkų, ugnies šou, koncertų, ir kt. triukšmo) gyvūnai nepajunta“, – pakomentavo Druskininkų savivaldybės vyriausioji specialistė komunikacijai Diana Sinkevičiūtė-Griežė.
Savivaldybės atstovė taip pat patikino, kad gyvūnai prakartėlėje gyvena sausai ir šiltai, o Naujųjų metų nakti yra išgabenami toliau nuo triukšmo.
„Užtikrinant gyvūnų gerovę, prakartėlėje įrengtos specialios pakeltos grindys, storu sluoksniu klojami ir nuolat keičiami šiaudai, gyvūnus šildo modernios infraraudonųjų spindulių lempos, tad net esant žemai temperatūrai avelės tikrai nešąla, o šventinę naujametinę naktį, siekiant apsaugoti gyvūnus nuo triukšmo, jie yra išvežami“, – teigė D. Sinkevičiūtė-Griežė.
Prakartėlės lankytojai, anot D. Sinkevičiūtė-Griežės, taip pat turi laikytis tam tikrų taisyklių.
„Prakartėlės lankytojams draudžiama šerti gyvūnus, o paglostyti aveles mažieji jos lankytojai gali tik tuomet, jei avelės pačios prieina prie lankytojų, tad diskomforto gyvūnai nejaučia“, – komentavo Druskininkų savivaldybės vyriausioji specialistė komunikacijai.