Pensijos nemoka, kol gyventojai neįrodo, kad yra gyvi: kaip ir kokius įrodymus būtina pateikti?

Aktualijos

Gyventojai, sulaukę pensijos ir išvykę iš Lietuvos, privalo, kiekvienais metais „Sodrai“ pranešti, kad yra vis dar gyvi. Kitaip jiems nebus mokama pensija. Be to, išvykus į užsienį mokamos ne visos pensijos ar išmokos.

Su panašia situacija jau susidūrė portalo tv3.lt skaitytoja Dalia. Sulaukusi pensijos ji išvyko gyventi pas sūnų į Norvegiją.

„Sūnus su šeima svetur gyvena jau 10 metų. Susitikdavome tik per atostogas. Todėl sulaukusi pensijos nusprendžiau persikelti į Norvegiją.

Taigi, butą išnuomojau, automobilį pardaviau, sutvarkiau kitus reikalus ir išvykau. Užsienyje pragyvenusi mėnesį nebesulaukiau pensijos. Pagalvojau, kad pinigus gausiu vėliau. Tačiau praėjo ir du mėnesiai, o pinigų vis dar nėra“, – pasakojo moteris.

Ji tikino, kad susisiekė su „Sodra“.

„Pasirodo, prieš išvykdama į užsienį privalau „Sodrai“ apie tai pranešti. Negana to, apie savo išvykimą privalau priminti, kiekvienais metais, kitaip „Sodra“ nemokės pensijos“, – piktinosi Dalia.

Eurai, pinigai

Būtinas prašymas

„Sodra“ informavo, kad gyventojai išvykę gyventi į užsienį turi deklaruoti savo išvykimą iš Lietuvos. O pensijų gavėjai per 10 kalendorinių dienų apie savo išvykimą turi pranešti „Sodrai“.

„Deklaravus išvykimą iš Lietuvos gyventojams nutraukiamas pensijų mokėjimas. Jie turi pateikti prašymą dėl socialinio draudimo pensijos mokėjimo pratęsimo“, – įspėjo „Sodra“.

Užsienyje gyvenantiems gavėjams gali būti mokamos:

  • senatvės;
  • negalios (netekto darbingumo);
  • našlių ir našlaičių pensijos; valstybinės (pareigūnų ir karių, nukentėjusiųjų asmenų, pirmojo ir antrojo laipsnio);
  • taip pat iki 1995 m. paskirtos maitintojo netekimo ar ištarnauto laiko pensijos.

Tačiau jeigu gyventojai gauna kompensaciją už darbą ypatingomis sąlygomis, transporto išlaidų kompensaciją, šalpos ar vienišo asmens išmoką, valstybinę mokslininkų pensiją, išvykus į užsienį jų mokėjimas bus nutrauktas.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


„Šios išmokos skiriamos ir mokamos tik Lietuvoje gyvenantiems ir deklaravusiems gyvenamąją vietą asmenims. Sugrįžus į Lietuvą ir vėl deklaravus savo gyvenamąją vietą čia, nutrauktų pensijų, išmokų ir kompensacijų mokėjimas bus atnaujintas, jei teisė į šias išmokas bus išlikusi“, – komentavo „Sodra“.

„Sodros“ paskirtų ir/ar mokamų pensijų ir išmokų mokėjimas nutraukiamas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo išvyko nuolat gyventi į užsienį, pirmos dienos.

Pavyzdžiui, žmogus išvyko iš Lietuvos rugsėjo 15 d., pensijos ar išmokos mokėjimas jam bus nutrauktas nuo spalio 1 d.

„Tam, kad būtų atnaujintas socialinio draudimo pensijos mokėjimas, būtina pateikti „Sodrai“ prašymą dėl socialinio draudimo pensijos mokėjimo atnaujinimo gyvenantiems užsienyje.

Kiekvienais metais būtina pranešti, kad žmogus gyvas

Išvykus gyventi į užsienį vieną kartą parašyti prašymą dėl pensijos neužtenka. Gyventojai kiekvienais metais turi pranešti „Sodrai“, kad yra dar gyvi.

„Asmenys, gyvenantys užsienyje, dėl pensijos mokėjimo pratęsimo iki kiekvienų metų pabaigos turi atsiųsti dokumentą, patvirtinantį faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje.

Ši informacija reikalinga dėl Lietuvoje paskirtos pensijos mokėjimo pratęsimo užsienyje gyvenantiems socialinio draudimo pensijų (senatvės, išankstinės senatvės, negalios, našlių, našlaičių) ir valstybinių pensijų (nukentėjusiųjų asmenų bei pirmojo ir antrojo laipsnių) gavėjams“, – komentavo „Sodra“.

Tai galima atlikti:

  • „Sodrai“ pateikus reikalingus dokumentus;
  • vaizdo pokalbio internetu metu, patvirtinus faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje.

Dokumentą, kuris patvirtina faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje, gali išduoti (patvirtinti):

  • Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinės įstaigos konsulinis pareigūnas.
  • Užsienio valstybės, kurioje asmuo gyvena, notaras ar kitas asmuo, įgaliotas atlikti notarinius veiksmus.
  • Tos šalies, kurioje asmuo gyvena, kompetentinga įstaiga („vietinė „Sodra“, gyvenamosios vietos savivaldos įstaiga – „vietinė savivaldybė“).

TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e